Японските ученици страдат от тежки раници. Те носят здрави, кожени раници, известни с името си рандосеру. Целта им е да могат да побират учебниците за цял ден и учениците да ги носят със себе си до училище и вкъщи. С всяка година обаче стават все по-тежки. И все по-скъпи.
Деца на шест години се превиват под тежестта на кожената си раница, натъпкана с учебници. Това е позната гледка всеки делничен ден сутрин и следобед в цяла Япония.
Рандосеру е японската дума за този тип раници. Произлиза от остарялата холандска дума ransel.
С рандосеру ходят всички ученици в основното училищно образование в Япония. Тази кожена раница е хранилището на всичко, от което едно дете се нуждае за учебния си ден.
Децата обаче се оплакват, че раниците им са толкова тежки, че им причиняват болки в гърба и раменете.
Повече от 90% от децата на възраст 6-12 години, които използват рандосеру, споделят, че теглото е проблем, сочи проучване на японска компания за облекло Footmark, цитирано от британския Гардиън.
В проучването са участвали 1200 родители и техните деца от първи, втори и трети клас.
93% от учениците смятат, че чантите им са твърде тежки. Това мнение е споделяно от 90% от родителите.
Чантите, въведени първоначално, за да насърчат децата да ходят с тях до училище, са направени да издържат през първите им шест години от задължителното образование.
Средното тегло на рандосеру, когато има учебници и ученически пособия, е 4,28 кг спрямо 3,97 кг през 2022 г. Някои деца се борят с раници, тежащи над 10 кг.
Почти всяко четвърто дете, което споменава проблема с теглото, се оплаква от болки в раменете или гърба, докато 65% от всички респонденти казват, че биха искали да заменят рандосеру за нещо по-леко.
Оплакванията на родителите относно артикулите традиционно се съсредоточават върху високата им цена. Те са стрували средно 56 425 йени (781 лева) през 2022 г., според проучване на индустриалната асоциация Randoseru Kogyokai. Цената се е повишила с близо 20 000 йени (277 лева) през последното десетилетие.
Някои местни образователни власти се ангажират вече с проблема с теглото, като позволяват на децата да оставят учебниците си в класните стаи през нощта – особено през влажните летни месеци – въпреки опасенията, че може да не напишат домашните си.
През 2022 г. град Татеяма поиска от производител да предложи по-лека раница, след като кметът изрази загриженост относно нарастващата цена на рандосеру. Те ще бъдат раздадени безплатно на местните деца преди началото на учебната година този април.
Първоначално тези раници са използвани от японските пехотинци. Рандосеру за първи път стават ученически в края на 19 век.
Днешните версии, изработени от комбинация от мека и твърда кожа, се предлагат в различни цветове, въпреки че червеното остава най-популярно сред момичетата, а черното е норма сред момчетата.