Естонското правителство настоява за законодателство, което ще му позволи да конфискува руски активи, замразени от санкциите, и да използва средствата, за да помогне за възстановяването на Украйна, пише Политико.
Талин иска да използва руски активи на стойност 20 милиона евро, замразени в Естония, принадлежащи на санкционирани физически и юридически лица. Надява се, че това може да проправи пътя за по-широка конфискация на руските богатства в ЕС в полза на Украйна.
„Нашето намерение наистина е да създадем прецедент, да насърчим други страни и най-важното, да насърчим достигането до общоевропейско решение“, заявява пред Политико Урмас Рейнсалу, външен министър на страната.
Лидерите на балтийските страни и Полша призоваха колегите си да напреднат в разглеждане на въпроса за конфискация на руските активи.
„Тези замразени активи трябва да бъдат използвани възможно най-скоро, не можем да чакаме войната да свърши и мирното споразумение да бъде подписано“, пишат четиримата държавни и правителствени ръководители в писмо до лидерите на ЕС.
Балтийските страни, Полша и Словакия отдавна призовават за конфискация на руските активи, но техните планове в стил “Робин Худ” досега не са успели да спечелят Франция, Германия или САЩ, поради правната защита, на която частната и публичната собственост се ползват в международното право .
„Ние ще успеем да приемем такова законодателство в пълно съответствие с всички международни задължения“, смята Рейнсалу.
Талин ще представи плановете си на останалата част от ЕС до седмици.
Това е първият опит на държава от ЕС да изработи законен начин за конфискация на имущество. Канада и самата Украйна вече направиха подобни усилия.
Брюксел разглежда правни възможности за по-лесно конфискуване на замразената собственост на олигарсите, но докосването на държавната собственост е изпълнено с правни трудности и има потенциални рискове върху икономическата стабилност, ако страните се страхуват, че чуждестранните им резерви могат да бъдат присвоени.
Около 300 милиарда долара руски чуждестранни резерви са замразени в юрисдикции, участващи в санкции, включително Франция, Германия, Япония, САЩ, Обединеното кралство, Австрия, Канада, според Руската централна банка. (Последната дата, за която има налични данни, е юни 2021 г. След това Русия спря докладването за конкретни държави, за да избегне улесняване на санкциите.)
През декември Европейската комисия предложи обединяването на тези активи в целеви фонд и активното им управление за генериране на печалба, която да се използва за финансиране на реконструкцията на Украйна. Но според този план първоначалният капитал ще бъде върнат на Русия като част от мирните преговори.
За Естония основният капитал е истинската награда, каза Рейнсалу. Въпреки че няма руски държавни активи на естонска земя, Рейнсалу смята, че ЕС трябва да създаде законен начин за присвояване на държавните активи на Москва.