Ценно е да знаеш!
В луксозен хотел в центъра на Русе през 80-те години на 19 век е създадена най-известната и най-изисканата българска торта “Гараш”. Дело е на австроунгареца Коста Гараш, който усъвършенства таланта и уменията си във Виена и най-вероятно е вдъхновен от прочутата торта “Сахер”.
Гранд хотел “Ислях хане” в Русчук се смята за родното място на торта “Гараш”.

Хотелът отваря врати през 60-те години на 19 век по време на реформаторското управление на Мидхат паша. В него се провеждат балове и се гледат театрални постановки, сред които и комедията “Криворазбрана цивилизация” на Добри Войников.

Сладкарят Коста Гараш намира идеалното място да покаже таланта си. През 80-те години на 19 век е съдържател на луксозния гранд хотел, на който вече 20 години се носи славата. В хотела са отсядали полският писател Хенри Сенкевич, английският драматичен актьор и режисьор Хенри Ървинг, князе, дипломати, пътешественици и гости от Европа и Далечния Изток.

За “Ислях хане” разказва и “Балканският Колумб” – Феликс Каниц, австроунгарски учен и пътешественик. Той описва обстановката.

На първия етаж е имало голяма зала, в която през зимата са се организирали балове. На партера е била трапезарията на хотела. Там са били поставени маси, сложени за табъл д’от (table d’hote) – обслужване на голяма обща маса, а така също “а ла карт” и бюфет с унгарски и френски вина. От трапезарията се излизало в добре поддържаната градина, от която се разкривала гледка към Дунава и румънския бряг.

След избирането на Александър Батенберг за български княз, той пристига в Русе, а в хотел “Ислях хане” е даден бал в негова чест. Негова местна преводачка е русенката Екатерина, бъдещата съпруга на българския министър председател Петко Каравелов. Тя е завършила наскоро в Москва, където е живяла в дома на руски аристократи, а вече е млада учителка в русенската Мъжка гимназия. Говори се, че на този бал Александър Батенберг е танцувал с Екатерина Каравелова.

Александър Батенберг посещава после хотела многократно. В него се среща с шведския крал Оскар Втори, със сръбския Милан Обренович, с румънския крал Карол Първи. Тъй както виенският сладкар Франц Захер изобретява великолепната торта Сахер (Захер) за високопоставени гости по нареждане на външния министър на Австрия, така се предполага, че и Коста Гараш подготвя своята торта в чест на Александър Батенберг или по повод на посещенията на някои от коронованите му гости.

Торта “Гараш” е интересна. В оригиналната рецепта няма брашно. Но има много орехи, които се срещат често по поречието на Дунава и са изключително вкусни. Блатовете са тънки и са пет на брой. Между тях има шоколадов пълнеж, а отгоре отново има шоколад.
Блатовете на торта “Гараш” се правят от яйца, орехи и захар. За пълнежа са необходими сметана (според някои източни масло или както в Русе се нарича “бутер”), захар и черен шоколад. Шоколадовият ганаш е от черен шоколад и олио. Украсата е с натрошени орехи. С тях се очертава широк кръг в края на горната част на тортата. Често се среща и вариант със зелени кокосови стърготини, а понякога и с шамфъстък.
Коста Гараш поема управлението на “Ислях хане” веднага щом пристига в Русе. Преди това хотелът е управляван от известната еврейска русенска фамилия Вентура. Коста Гараш ръководи хотела заедно със своята снаха Терезия Гараш, съпруга на брат му Йохан (Иван) Гараш, който пък отваря пекарна. Коста се жени за сръбкинята Елена през 1894 г. Тогава е на 35 години. В началото на новия 20 век семейството на Коста и Елена Гараш се премества в българската столица София. Той започва да работи в известния гранд хотел “Панах”, в който е имало първокласна сладкарница, кафене и ресторант. След като собственикът Иван Панах фалира, Гараш поема управлението на заведението. Името Гараш е символ на качество и престиж. Елена Гараш умира през 1912 г., а Коста Гараш – през 1917 г. И двамата са погребани в Русе. В наши дни и двата известни някога хотела, свързали името си с Гараш, вече не съществуват. Хотел “Панах” се е намирал на прочутата улица “Търговска” в центъра на София, където сега е Ларгото и сградите на Министерския съвет и Президентството, а хотел “Ислях хане” е съборен преди няколко години.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Историческият „Ислях хане“ в Русе – първият изискан европейски гранд хотел по българските земи
Политикът Петко Каравелов три пъти предлагал брак на русенката Екатерина
Историята на един богат русенски родолюбец, наследниците му и неговата красива Виенска къща
Русенски архитектурен шедьовър е пресъздаден с Лего
Свирил ли е Ференц Лист в Русе?
Ханс Кристиян Андерсен пътешества край Русе и други български градове през 1841 г.
Сър Артър Евънс – един истински Индиана Джоунс броди из Русе през 1872 г. и улавя патриотичното настроение сред българите
източници: Прочутата торта “Гараш”, Donau-Bulgarien und der Balkan, Европейката от Русчук, Шифърът Гараш, Торта Сахер, Бални страсти отпреди 2 столетия, Entertainment Among the Ottomans, Торта Гараш