Вероятно моят бунт срещу амбицията на МОН да засили ролята на училището да възпитава децата идва от това, че на български терминът “възпитание” е доста общ и съответно държавата спокойно навлиза там, където е ролята на родителите.
Замислям се, че и на български, и на руски възпитание от родители, и от училището е все един и същ термин.
И дали това не е умишлено! И дали не идва от съветската педагогическа школа?! А целта е държавата брутално да има място там, където е ролята на родителя.
На английски нещата са далеч по-ясно разграничени. И на мен това разграничение ми харесва.
На английски се вижда много точно каква е ролята на родителите и каква е ролята на училището.
В английския е точно, че родителите възпитават децата.
Upbringing – използва се, когато става дума за процеса на отглеждане и възпитаване на дете от родителите или настойниците, включително моралните и социалните ценности, които му се предават.
Education – използва се, когато става въпрос за обучение, придобиване на знания и умения в училище.
На английски не откривам понятие като “възпитателна роля на училището”.
Близки като идея са: Moral education, Social and emotional learning.
Това е вече по-скоро морал, социални умения и етика, необходими за живот сред другите в обществото.
Имам сериозни притеснения, че – вероятно заради влиянието на съветската школа в българската педагогика – у нас продължава да не се разбира каква е разликата между възпитание от родителите и обучение в училище.
Логично е в Съветския съюз държавата да иска сериозно да навлиза в полето на семейството и родителите.
Но защо толкова години след социализма, тези влияния са останали у нас и защо точно сега – в години, когато процъфтяват режими като този на Путин – МОН под ръководството на Красимир Вълчев реши, че трябва да засилва възпитателната роля на училището – едно безкрайно скандално и спорно за мен понятие, защото дава възможност училището под диктага на държавата да навлиза и зад вратата на дома на всяко семейство и да се меси на родителите в отглеждането на децата им. Та дори и църката да се намесела в този процес!
Бърка се обучение и възпитание и то доста сериозно – но дали е умишлено или по навик от съветската ера, това е въпросът.
Трябва задължително да се очертае ясната граница докъде стига държавата чрез училището в живота на всяко дете и семейство у нас и къде е зона табу за нея и е място за родителите.
Какво мислите?
…
Не бъркайте правила в едно училище с възпитателната роля на училището. Всяко училище и място въбоще трябва да има правила и да се спазват.
…
Моите деца са в частни училища в България. Тези техни училища се славят с доста строга дисциплина и правила. Напълно ги подкрепям. Харесва ми това.
Тези училища обаче не ми се месят в живота в семейството и знаят къде е границата.
Прочетете коментарите в общността на Данибон
И тук