Европейският съюз се оказва в неудобно положение, след като дългогодишните му усилия за сътрудничество с Украйна в областта на критичните суровини изглежда ще бъдат изместени от новата сделка, предложена от американския президент Доналд Тръмп.
Предисторията
Още през 2021 г. ЕС подписва меморандум за разбирателство с Украйна като част от своя “План за действие относно критичните суровини”. Целта е да се осигурят ресурси за зеления и цифров преход на Европа, като се намали зависимостта от Китай, който доставя 98% от редкоземните метали за ЕС.
“За много редкоземни метали Китай е доминиращият доставчик и контролира преработката. Китай току-що обяви нови експортни ограничения за тези метали, затова САЩ са особено заинтересовани да получат достъп до тях”, казва Патрик Шрьодер от Чатъм Хаус пред британския Телеграф. “Следователно по този въпрос Европа може да изпусне златна възможност.”
Украйна трябваше да бъде потенциален източник на алтернативи за ЕС, но сега Америка се намесва.
Новата ситуация
Сега обаче САЩ се намесват агресивно, предлагайки на Украйна сделка, която според експерти е “по-твърда” от меморандума на ЕС. Тръмп иска да превърне Украйна в “икономическа колония”, настоявайки за предимство при достъпа до новоразработени мини.
Критики към ЕС
Експерти критикуват ЕС за липсата на далновидност и влияние.
Шрьодер смята, че Меморандумът на ЕС е “по-мек от сделката, която сега се прави между САЩ и Украйна”. Той обхващаше регулаторни принципи, сътрудничество в областта на научните изследвания и добри практики за устойчивост. Дискусиите с Киев са се характеризирали с типичното за Брюксел празнословие и безсмислена дейност, пише критично британският Телеграф.
Фактът, че сделката на ЕС е пренебрегната, разкрива липсата на влияние на континента на световната сцена и липсата на далновидност от страна на европейските лидери.
“Защо чакаха Тръмп да предложи нещо, вместо да действат проактивно?” – пита Тереза Фалън от Центъра за изследвания на Русия, Европа и Азия. “Когато Тръмп дойде, тичат наоколо като обезглавени пилета.”
Брюксел сега е изправен пред перспективата да трябва да намери алтернативни източници на редкоземни метали, което, както подсказва името, може да се окаже трудно.
Майкъл Евъри от Рабобанк смята, че ситуацията отразява новата глобална реалност, в която “Америка търси сделки, а Европа има малко какво да предложи”.
“САЩ сега ще действат много повече от позицията на икономическа държавност”, казва той.
“Какво има за нас? Какво ще получим от това? Всяка сделка, която правим, навсякъде, където отиваме, откъде ще получим изгода?”
“Ако това се случи, то има огромни последствия за Европа на много фронтове. Европа трябва да осъзнае, че се сблъсква със САЩ, които действат по този начин. Така действат много други глобални сили, а Европа не.”
Възможни последици
Въпреки негативите, сделката може да има и положителен аспект за Европа:
САЩ ще имат икономически залог в Украйна, което може да се разглежда като форма на гаранция. Тръмп вероятно ще започне да заема по-защитна позиция към Украйна във всякакви мирни преговори.
“С тази сделка САЩ имат икономически залог в Украйна, което би трябвало да бъде някаква форма на гаранция”, казва Шрьодер. “Въпреки че няма конкретни гаранции за сигурност, свързани с това, Тръмп, бидейки толкова транзакционен, вероятно сега би разгледал по-директно позицията на Украйна във всякакви мирни преговори. Но ролята на Европа все още е слаба.“
Несигурно бъдеще
Остават въпросителни относно реалната стойност на украинските ресурси:
“Колко чуждестранни минни компании ще искат да вложат пари при такива обстоятелства?”, пита Иън Бонд от Центъра за европейска реформа. “Далеч сме от първата копка в земята, да не говорим за извличането на полезни изкопаеми в използваеми количества.”
Украйна може да не е толкова атрактивна, колкото други “приятелски страни” като Канада, Австралия, Чили.
“Вече има значителни източници на редки земни елементи и повечето други минерали, които Украйна има, в други приятелски страни като Канада, Австралия, Чили. Не казвам, че няма да е полезно – мисля, че за европейците особено, да имат нещо относително близо до тях е доста привлекателно. Но с изключение на графита и може би титана, Украйна няма да промени играта.”
“Ако изборът ви е между инвестиране в Канада или инвестиране в Украйна, първият ви избор ще бъде Канада.”
В крайна сметка, ЕС рискува да изпусне ценна възможност в Украйна – такава, която може дори да не бъде напълно реализирана от САЩ. Европейските лидери трябва спешно да преосмислят стратегията си, ако искат да запазят влиянието си в региона и да осигурят достъп до критични суровини за бъдещето.