Български университет е замесен в трафик на мигранти, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на обсъждането на бюджета на държавата за 2025 г. в парламентарната просветна комисия, цитиран от Фокус. Става дума за Европейския политехнически университет, където няма учебен процес и функционира като канал за трафик на мигранти.
“Ние имаме данни, че там не се осъществява от няколко години реален учебен процес. Университетът функционира като канал за миранти.”
По данни на Вълчев сметките за ток на този университет лятото са 50 лв., зимата са около 100 лв., “което отговаря на 1-2 климатика и СОТ-а”. Сметката им за вода е годишно 9 кубика, “което отговаря на едно домакинство”.
Няма преподаватели, няма студенти, няма административен персонал.
От охраната не са виждали някой да влиза. Имаме ясни доказателства, че не се извършва учебен процес” , обяснява министърът.
“Всички там са от една африканска страна – Нигерия, като само за 10% от тях се намира информация, че пребивават у нас”, отбелязва Вълчев.
Той поиска от депутатите да бъде закрит този университет. Смята, че вина носят от МОН и от Националната агенция за оценяване и акредитация.
“Ако вие като народни представители предложите промени в закона за висшето образование, които да позволят закриване на такъв университет, който не осъществява реален учебен процес, без предложение от Националната агенция за оценяване и акредитация, ние ще подкрепим такова предложение, защото това руши репутация на цялото висше образование. Рано или късно това ще компрометира, не само висшето ни образование, а и членството ни в Шенгенското пространство.”
Преди време на Пернишкия университет е отнета акредитацията, но по закон те имат 18 месеца да предприемат действия, и ако ги предприемат, може и да възстановят акредитацията си, пообясни шефът на НАОА проф. Елиза Стефанова.
Университетът в Перник първоначално носеше името Пернишки университет по телекомуникации, компютри и архитектура, а след това е прекръстен на Европейски политехнически университет, припомня Офнюз. Още през 2014 година държавата отне акредитацията на университета и каза, че няма да признава издаваните от него дипломи. Университетът обаче не е официално закрит.