Да правиш нещо за себе си и да се чувстваш чудесно. Това е философията на модерното разбиране за “уелбийнг” (благосъстояние). Прогнозите сочат, че все повече хора в бъдеще ще търсят услуги и стоки, свързани с “уелбийнг” (“wellbeing”). И как вече няма да се рекламират в световен мащаб просто красотата и подмладяването, а ще се говори за добро съществуване на всяка възраст. Важно е да се чувстваш добре без значение от годините ти.
В последната една година наистина се насладих на идеята за “уелбийнг”. Опитвах различни неща. Едни бяха интересни, в други се влюбвах, трети ми станаха направо навик, а четвърти – мания.
Ето моите 4 тайни за “уелбийнг” за момента:
1. Суинг
Да танцуваш под звуците на красива музика, следвайки стъпките на запалени преподаватели и в компанията на прекрасни хора – това звучи невероятно, но е истина. Случва ни се, на съпруга ми и мен, вече няколко месеца. Всяка вечер във вторник и четвъртък посещаваме уроци по “Линди хоп” – много популярен стил от ерата на суинга. От октомври до декември бяхме в нивото на начинаещите, а вече сме в средното ниво.
В този танц има “лидер” и “follower” (последовател). Обикновено мъжете са лидери, а дамите – “follower”, но не е задължително. При всяко упражнение си сменяме партньора и така се оказа, че се учи много по-добре, защото опознаваш чудесно и себе си, и партньорите си, и въобще танца.
След урока, а той вече е от 21,30 до 22,30 ч., сме толкова заредени с позитивно настроение, че със сигурност можем да (си помислим да) завладеем света или поне да постигнем нещо, което силно желаем.
Никога не сме се занимавали с танци със съпруга ми. Съвсем неопитни сме. Все още има много да се учим, но много се стараем. Репетираме заедно вкъщи преди всеки урок. Така че сме много упорити и много ни е забавно. Вече бяхме и на първото ни суинг парти за св. Валентин и се отпуснахме да танцуваме на дансинга. Оказа се дори, че е по-лесно отколкото по време на уроците, защото спокойно упражнихме каквото сме научили досега.
Общността на Линди хоп България е страхотна. Все едно не само не са от тази държава, но и не са от тази планета. Извънземни са не само като умения, но и като интелект, излъчване и позитивизъм.
Защо избрахме суинг танците?
Обожаваме със съпруга ми джаз музиката, цялата стилна обстановка около него, харесва ни епохата на суинга – 30-40-те години на 20 век. Обичаме вечер у нас да слушаме джаз музика. Мъжът ми да отвори бутилка вино и да запали камината, а аз – свещите на масата. И си мечтаехме в тази романтична обстановка да можем и да танцуваме заедно. Е, получи се! Това е нашето споделено хоби, което ни позволява да се забавляваме още по-добре заедно, но и да опознаваме по-добре музиката, танца и други почитатели на Линди хоп.
2. Ендосфера
Точно преди една година влетях в едно прекрасно козметично студио в бледорозово, за да питам що за чудо е това “ендосфера” (е, аз знаех – всичко бях изчела, но не бях пробвала). На мига ме питаха дали искам да опитам. Е, опитах! И това стана моята голяма тръпка. А може би и тайна да се чувствам чудесно. Както винаги описвам състоянието си след процедурата по ендосфера – “все едно съм лека като пеперуда и мога да летя”.
Има ендосфера за тяло, лице и бюст. Това е италиански уред, който едновременно масажира, прави лимфен дренаж, лек пилинг и дори лифтинг. Минах пълните програми за тяло и лице. Всяка е по 12 процедури. И вече само ходя по веднъж-два пъти в месеца за поддържащи процедури. Ендосферата за тяло е около 1 час и 15 мин, а за лице – 15 мин.
От момичетата от студиото научих толкова много, особено за козметиката. Те ме запалиха и по японската козметика Forlle’d – марка, която е прекрасна, а също и по южнокорейската – Genosys. И въобще по козметиката. Знаят толкова много. Постоянно посещават обучения и курсове, а някои са завършили и страхотната специалност “Медицинска козметика” в наши български университети. От тях научих наистина много, което ми позволи след това да съм по-смела и в опознаването на друга козметика, следвайки точно инструкциите им как да работя с различни козметични продукти.
Покрай посещанията си на ендосфера опитах и още процедури. Много ми хареса кислородната терапия, която си подарих за рождения ден. Влюбих се във флотацията. Влязох в супер студената криосауна. Страшно много ми допадна пилатес риформарс или както аз се шегувам “мързелив пилатес на легло”. След ендосферата апаратният лимфен дренаж не ме впечатли, но пък с интерес опитах “Power Plate”.
Давам си сметка, че чрез ендосферата попаднах в един много приятен свят, който чак толкова не познавах, но ми е интересен. Следва се логиката на неинвазиалните процедури, които да помогнат на човек да се чувства добре. Опитах наистина интересни предложения, а най-вече станах по-опитна и знаеща по отношение на козметиката.
3. Йога за лице
Покрай ендосферата и всички козметични процедури, които опитах, започнах да обръщам сериозно внимание на грижата за кожата си. И така следващата ми стъпка беше – йога за лице. Изключително много харесвам часовете с йога инструктора Драгостина Грънчарова. Още след първото занятие ми изпрати насоки за гуаша масаж. Дори и да не мога да присъствам редовно на йога занятията й, всеки ден изпълнявам стъпките, които ни е обучила да следваме. Определено виждам голям ефект върху кожата на лицето.
За гуаша масажа е необходимо да имате специално камъче, което можете да купите от дрогерии и бюти магазини. С него се изпълняват различни движения по части на лицето, шията и деколтето.
Обожавам и други часове, които понякога посещавам, с Драгостина Грънчарова – особено ин йога с тибетски купи. Човек се пренася в други измерение в тези йога часове.
Това е още един съвършен свят с много мъдрост, познание, техники, а дори аромати и звуци, до който се докоснах и ми позволява да релаксирам чудесно.
4. Хубава козметика
Покрай ендосферата и йогата за лице се запалвах все повече и повече по козметика. Най-вече по хубава козметика. Козметичките вещо ме въвеждаха в различни тайни и техники. Насочваха ме и каква козметика е най-добра за мен. Следвах насоките им у нас и бях доста доволна. Много месеци всеки ден ползвах японската козметика Forlle’d, която има и много ясни инструкции кой продукт как да се нанася и кой след кой следва.
Започнах много да чета и да опознавам различни хубави козметични брандове и продукти. Най-подходящи за тази моя нова тръпка се оказаха бюти адвент календарите, в които има по много продукти на дадения бранд и така е лесно да се запознае човек по-дълбока за всяка марка.
Обичам да чета за тях, да тествам, да им се отдавам и да се радвам на резултатите, които се постигат. А и уча много нови методи – например, последно бяха за японския ритуал Сахо и най-вече с какви движения да се нанася хидратиращ крем.
Много полезно четиво за хубава козметика и масажи за лице е книгата “Японската революция в грижата за кожата” на Чизу Саеки. Тя надгради познанията ми, които натрупах от козметичките и от часовете по йога за лице, а също и от инструкциите на японските марки Forlle’d и Sensai.
Денят ми започва с красиви ритуали за грижа за кожата. И завърша също по този начин – няколко стъпки, които изпълнявам внимателно и с удоволствие. Не ми тежи. Доставя ми безкрайно удоволствие. И виждам колко много полза има от всичко, което прави човек за себе си и за своето благосъстояние.
Суинг, ендосфера, йога за лице, хубава козметика – това са моите тайни за “уелбийнг” в момента. Правят ме щастлива. Не само се усмихвам с широка и лъчезарна усмивка, но и се смея жизнерадостно. Радвам се на живота. Гледам влюбено моята половинка, с която сме си намерили общо хоби – танците, но и ме подкрепя във всички други мои опознавания, тръпки и мании. А и аз него в неговите. Както аз съм голям почитател на хубавата козметика, пиша за нея и инвестирам в бюти колекции, така и той обича хубавото вино, пише за него и се радва на своите винени колекции.
Може моите тайни за “уелбийнг” да не са вашите, но е важно да намерите тези, които ви правят щастливи и ви карат да се усмихвате с широка и лъчезарна усмивка. Така се живее най-добре.