COVID и образование
99 учители от училища и детски гради са заразени, каза министърът на образованието Красимир Вълчев в студиото на БНТ. Преди два дни на брифинга бяха обявени: 72 учители в училищата и 14 педагози в детските градини или общо 86 учители. На 1 октомври Вълчев също имаше изявление за броя на заразените учители и тогава обобщи бройката им: “около 90”.
“100 са заразените деца и ученици”, сподели министър Вълчев днес. Интересно е, че преди два дни стойностите бяха по-големи: 117 ученици и 12 деца или общо 129 ученици и деца. За два дни дали са излекувани 29 ученици и деца? Или бройката днес е обобщена и не е точна?
В началото на седмицата имаше въпросителни около обявена статистика за броя на заразените учители (70 учители на 24.9 + 16 учители от Габрово на 26.9 не правеше 74 заразени учители на 29,9), сега има неясноти при броя на учениците – 129 ученици и деца към 30 септември и 100 ученици и деца към 3 октомври. Възможно е да се вече оздравели и с отрицателни тестове, но е хубаво да се посочват и уточняват данните за какви периоди са. Необходима е по-добра прецизност.
5 ученици средно дневно се заразяват при общо за страната средно 200 души заразени, посочи Красимир Вълчев днес по БНТ.
Същото е и при учителите.
Близо 1 милион са учениците и децата, уточни министърът. Учителите са близо 90 000 души.
Карантинираните паралелки са 5 на 1000, обяви Вълчев. Това е 0,5% от общия брой.
Днес не беше посочена бройката, а само беше обявен процентът.
За сравнение: на 29 септември процентът беше 0,4% и съответстваше на 201 паралелки.
Имаме по-нови данни към 30 септември, обявени на брифинга на 1 октомври. Тогава официално се съобщи за 180 карантинирани паралелки и 34 групи в детските градини или общо 214 карантинирани паралелки и групи. В четвъртък не бяха пък съобщени проценти и не е ясно с колко се е увеличил броят за няколко дни. В медиите може да се проследи, че в този период има съобщения за карантинирани паралелки.
…
При предишните въпросителни за бройките на заразените учители ме попитаха как мога да си губя времето за такива неща и да посочвам неясноти. Всъщност не ми отнема много време.
Искам да уточня, че ми помагат три факта:
1. Имам репортерски навик от опита ми в новините да запомням кой какво е казал, за да мога да го цитирам бързо и да ми е допълнителна информация, когато обобщавам и правя анализи;
2. Журналист съм от старата школа. Проверявам информацията дори на официалните лица.
3. За да ми е още по-лесно – обобщавам си важните неща в таблица с акценти.
Така че днес само като чух бройката на учениците, веднага ми светна лампичка защо са по-малко в сравнение с четвъртък. Не повече от 1-2 секунди ми костваше. Проверката в статията ми от 1 октомври показа, че правилно съм запомнила, че тогава са били повече.
Добре е данните да се поднасят по-прецизно, за да не будят въпроси.