Брюксел се похвали, че удря важна руска индустрия като забранява вноса на хайвер в Европейския съюз, но действителното въздействие вероятно ще бъде само капка в морето, пише Политико.
Европейската комисия обяви забраната като част от по-широкия пети пакет от санкции, целящ да накаже Москва за нахлуването й в Украйна, а също така беше и реакция след информациите за зверствата, извършени от руски войници в град Буча. След като преди това се въздържаше от забрана за внос на луксозни стоки като водка и хайвер, новият текст ги включи и беше обявено, че ограниченията ще засегнат “стоки, които генерират значителни приходи за Русия”.
„Нашият фокус е ясен — ние не сме насочени към обикновените руснаци. Ние сме насочени към Кремъл, политическите и икономическите елити, които подкрепят войната на Путин в Украйна“, каза в изявление върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел.
Русия всъщност произвежда много малко хайвер за европейския пазар, да не говорим за глобалния.
В исторически план хайверът е бил добиван от Каспийско море и е продаван от Русия и Иран. Прекомерният улов на есетровите риби, които снасят яйцата, води до глобална забрана за див риболов, което кара много продавачи вместо това да развият свои собствени аквакултури.
Днес Русия има много малко от глобалното производство на хайвер – само 52 тона от гурме храната през 2019 г., в сравнение с 688 тона, произведени в световен мащаб, според Организацията по храните и земеделието.
На всичкото отгоре Русия е до голяма степен затворен пазар, което означава, че през 2020 г. тя е изнесла само 1 тон от произведения от нея хайвер, докато водещият износител, Китай, е изнесъл 123 тона, според скорошно проучване на ЕС . Междувременно страните членки на ЕС са произвели 164 тона.
Вносът на хайвер в ЕС от Русия също струва сравнително малко на блока. През 2021 г. ЕС внася от елитната храна за 38,3 милиона евро от Исландия, но само за 3,4 милиона евро от Русия, която е седмият по големина търговски партньор за хайвер.
Русия също често се свързва с един от най-скъпите видове хайвер в света, Осетра, от критично застрашената руска есетра. Но както при други видове хайвер, сега той може да бъде законно произведен само чрез специално отглеждани есетри в аквакултури. Служител от Petrossian, един от най-известните продавачи на хайвер в Европа, потвърждава пред Политико, че нито един от техния хайвер Осетра не се внася от Русия.
Новите санкции също може да са лесни за заобикаляне.
Съгласно Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора, наричана CITES, предназначена да гарантира, че търговията с определени стоки не застрашава застрашени животни и растения, търговците на хайвер са длъжни да етикетират запасите си със специален код, който включва подробности за страната на произход. Продавачите обаче често крият малки запаси, произхождащи от други страни, в рамките на своите по-големи пратки, като същевременно използват собствения си национален код CITES за целия товар.
Според хора от индустрията забраната на хайвера в ЕС е по-скоро символична, отколкото санкционираща.
„За повечето граждани в Европа това ще звучи като нещо ефективно“, заявява председателят на Комисията по есетровите риби към Федерацията на европейските производители на аквакултури.
„За мен това е просто да се покаже на хората, че Европейският съюз прави нещо и не е насочен към бедните хора – това наистина няма да има ефект и те са наясно с това.
По-лесно е да се направи такъв вид санкция, отколкото да се спре вносът на газ и петрол от Русия.”