Пълна забрана за вноса на руски петрол до края на годината предложи Европейската комисия в шестия пакет от санкции от началото на войната в Украйна. По този начин висшите представители на ЕС се насочиха към доходоносната петролна индустрия на Русия.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в Европейския парламент в Страсбург, че мярката ще засили натиска върху Русия и ще й попречи да развие и модернизира икономиката си.
Вносът на руски суров петрол ще бъде прекратен до шест месеца, а на петролните продукти до края на годината, сочи планът, представен от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Банки, включително Сбербанк, която представлява около 37 процента от целия руски банков сектор, ще бъдат изключени от международната система за плащания SWIFT, обяви още фон дер Лайен пред Европейския парламент.
Предложението да се “ударят” руските изкопаеми горива, доходите от които помагат за финансиране на войната на Путин, е най-значимата част от пакета.
Русия е най-големият доставчик на петрол и газ за ЕС. До 27 април блокът е внесъл за около 44 милиарда евро изкопаеми горива от Русия от началото на инвазията, според Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.
Политическият натиск от Украйна за по-строги действия накара лидерите на ЕС да намерят начини да сложат край на пристрастяването на блока към руските изкопаеми горива, пише Политико. С петия пакет от санкции ЕС се съгласи постепенно да прекрати вноса на руски въглища през следващите месеци. Но петролът и газът са мястото, накъдето отиват големите пари.
„Нека бъдем наясно, няма да е лесно“, каза фон дер Лайен. „Някои държави-членки са силно зависими от руския петрол, но ние просто трябва да го направим. Затова днес ще предложим да забраним целия руски петрол в Европа. Това ще бъде пълна забрана на целия руски петрол, морски и тръбопроводен, суров и рафиниран.”
Страни като Унгария и Словакия са 100% зависими от вноса на руски петрол. България също ще е сред засегнатите държави, като 60% от петрола, преработван в рафинерията “Нефтохим Бургас”, е руски, пише Дневник.
Унгария и Словакия, които нямат друг начин да получават петрол освен чрез руския нефтопровод “Дружба”, ще имат право да купуват руски петрол до края на 2023 г., допълва Дневник. Така ЕС ще гарантира приемането на санкциите, което трябва да стане единодушно, а премиерът Виктор Орбан обяви, че Унгария не може да си позволи да се откаже от руския петрол.
Прекратяването на вноса на петрол от Русия ще представлява знаков момент в отговора на Европа на войната и решение, което ще промени трайно глобалната политика и енергийните пазари, прогнозира Политико.
Ключовият въпрос е дали блокът се движи достатъчно бързо, за да окаже влияние върху военните усилия на Путин. Някои страни от ЕС призоваха за бърза забрана на петрола, за да се удари с това действие веднага Путин и то сериозно.
Но фон дер Лайен подчерта необходимостта да се действа по „подреден начин“, за да се упражни максимален натиск върху военните усилия на Кремъл, като същевременно се сведе до минимум срива на глобалните пазари.
Следващата стъпка е страните от ЕС да обсъдят плана на Комисията, който може да се промени, когато страните членки разгледат детайлите на предложението. Някои, които са силно зависими от руския петрол, заявиха, че искат да бъдат сигурни, че ще получат алтернативни доставки, преди да подпишат каквато и да е забрана.
Фон дер Лайен също така предложи забрана на три допълнителни руски държавни радио- и телевизионни оператора – ход, предназначен да потуши дезинформацията относно нахлуването в Украйна.
„Определихме тези телевизионни канали като рупори, които засилват агресивно лъжите и пропагандата на руския президент Владимир Путин. Не бива да им даваме повече сцена да разпространяват тези лъжи“, добави тя.
Тя не посочи имената на медиите, но служител на ЕС, пожелал анонимност, разкрива пред Политико, че това са “Россия RTR/RTR Планета”, “Россия 24” и TV Center International.
В речта си фон дер Лайен също предложи „масови“ инвестиции на ЕС в плана за възстановяване на Украйна , като отбеляза, че войната има опустошително въздействие върху икономиката и инфраструктурата на страната.
„Европа има много специална отговорност към Украйна“, каза тя. „Днес ви предлагам да започнем да работим по амбициозен пакет за възстановяване на нашите украински приятели.
The recovery package for Ukraine will bring the stability and certainty needed to make the country an attractive destination for foreign direct investment.
And eventually it will pave the way for Ukraine’s future inside the European Union. pic.twitter.com/eQpvnGI9qg
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 4, 2022