Вместо българите да искат образованието ни да се отвори към модерността и към света. близо 90% искат да се изучават още повече български автори и да се набляга на класиците.
Това показва проучване на изследователския център “Тренд” по поръчка на Факултета по славянски филологии в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, цитирано от “Дневник” и “24 часа”.
На въпрос в каква посока трябва да се промени учебното съдържание в часовете по литература в училище, внушителните 87% от искащите промяна казват, че трябва да се изучават повече български автори, а само 9% -чуждестранни.
Близо половината от анкетираните 48%, смятат, че е необходима промяна на учебното съдържание в часовете по литература. Само 12% казват, че не е нужна промяна. Немалка част обаче (40%) се въздържат от мнение.
68% от настояващите за реформи смятат, че трябва да се набляга повече на класическите автори, а 22% на съвременните.
Проучването показва какво разбират българите напоследък под реформа – основно изучаване на български автори и то класици! Няма желание за поглед към света или за съвременен светоглед.
Опасен тренд?!
Не е ли опасен сигнал това за обществото ни – почти затваряне само в българското и то в миналото? Без желание да се опознава световната култура и съвременното творчество. И по този начин да се оформи мисленето на бъдещото поколение!