Това беше най-малкото, с което можеше да се измъкне.
След 90-минутен телефонен разговор с Доналд Тръмп, Владимир Путин направи минималната възможна отстъпка за облекчаване на продължаващата вече три години руска агресия срещу Украйна, обещавайки размяна на някои пленници и спиране на атаките срещу електроцентрали и друга „инфраструктура“ за период от 30 дни, пише в свой анализ Политико.
Само час след разговора Киев и други украински градове отново бяха атакувани от Русия. Дронове и ракети продължават да се сипят върху жилищни сгради в цялата страна, а кървавата фронтова линия на изток остава зона на смъртта.
Путин твърдо държи на условия, които изглеждат невъзможни за постигане на значимо примирие, като най-важното сред тях е прекратяване на всякаква чуждестранна военна помощ и западно разузнавателно сътрудничество с Украйна. Европейските лидери и украинският президент Володимир Зеленски трудно биха приели тези условия – но това не означава, че Тръмп няма в крайна сметка да се съгласи с тях.
„Телефонният ми разговор днес с президента Путин беше много добър и продуктивен“, написа Тръмп в социалните мрежи. „Съгласихме се за незабавно прекратяване на огъня по всички енергийни и инфраструктурни обекти, като разбирането е, че ще работим бързо за пълно прекратяване на огъня и в крайна сметка – край на тази ужасна война.“
Преди седмица Зеленски и Тръмп договориха предложение към Путин за „незабавно“ 30-дневно примирие, което да сложи край на всички боеве и атаки по въздух, море и цялата фронтова линия. Тръмп заяви, че очаква бърз положителен отговор от Путин.
Вместо това руският лидер заяви, че подкрепя идеята по принцип, но все още има резерви относно начина ѝ на изпълнение. Сега руски и американски „експертни групи“ ще се срещнат в Близкия изток, за да обсъдят тези „технически“ въпроси и да постигнат напредък към примирие според официалните съобщения за разговора.
Капан за Тръмп
Матю Шумейкър, бивш американски разузнавателен офицер и експерт по национална сигурност, предупреди, че Тръмп рискува да попадне в капана на Путин, позволявайки на Русия да използва „класическите съветски тактики от времето на Студената война“ – протакане на преговорите.
„По време на Студената война американските лидери често избягваха подобни продължителни процеси, осъзнавайки, че те служат като механизми за печелене на време от страна на СССР. Тръмп рискува да попадне в този исторически капан – забавянията от страна на Путин могат да позволят на Русия да укрепи позициите си военно и политически, докато подкопават доверието към САЩ и единството със съюзниците им.“
Един потенциално тревожен знак за Украйна и европейските ѝ съюзници беше тонът в официалното съобщение от Белия дом след разговора. Вместо критика към руското нежелание за пълно прекратяване на огъня, американското описание беше позитивно.
В типичния стил на Тръмп Белият дом приветства перспективата за „огромни икономически сделки“ между Вашингтон и Москва.
„Двамата лидери се съгласиха, че бъдеще с подобрени двустранни отношения между САЩ и Русия крие огромни възможности“, се казва в съобщението.
Версията на Кремъл беше още по-възторжена, представяйки Русия като равностойна суперсила спрямо САЩ. Вашингтон и Москва ще положат „съвместни усилия“ в кризисните точки в Близкия изток и ще си сътрудничат по въпросите за неразпространение на ядрено оръжие и глобалната сигурност.
„Изразен беше взаимен интерес към нормализиране на двустранните отношения предвид специалната отговорност на Русия и САЩ за осигуряване сигурността и стабилността в света“, пише Кремъл.
Хокей?
После дойде странната част. Разговорът бе представян като ключов момент в преговорите за примирие между Русия и Украйна с посредничеството на Тръмп. Всъщност изглежда двамата лидери са отделили доста време да обсъждат други теми.
„Обсъдиха се редица идеи за развитие на взаимноизгодно сътрудничество в икономиката и енергетиката“, посочи Кремъл.
„Доналд Тръмп подкрепи идеята на Владимир Путин за организиране на хокейни мачове между руски и американски играчи от НХЛ в САЩ и Русия.“
Националната хокейна лига (НХЛ) включва американски и канадски отбори, докато Континенталната хокейна лига (КХЛ) включва тимове от Русия, Беларус, Китай и Казахстан.
Тръмп не се обади лично на Зеленски да му каже какво е станало. Вместо това украинският лидер научил подробности от медиите.
„Скептични сме по отношение доверието към руснаците“, заяви Зеленски пред репортери по-късно. „Няма доверие към Путин.“
Преди разговора Зеленски каза по телевизията:
„Вече седмица Путин не може да каже ясно ‘да’ или ‘не’ относно предложението за примирие.“
Зеленски е наполовина прав. Все още не е ясно дали Тръмп изобщо обръща внимание какво казва Путин за примирието – стига да има други сделки за сключване.