Стотици хиляди излязоха на улиците в Будапеща, Белград и Букурещ в събота за отделни проевропейски и антируски протести, пише британският Телеграф.
Поне 50 000 души протестираха в Унгария с искане за край на 15-годишното управление на Виктор Орбан, в Сърбия се проведе най-големият антиправителствен митинг в историята на страната, а хиляди в Румъния демонстрираха в подкрепа на Европейския съюз.
В Будапеща унгарците излязоха масово срещу Орбан, смятан за най-близкия съюзник на Владимир Путин сред лидерите на ЕС, и в подкрепа на възходящата проевропейска опозиционна партия „Тиса“, водена от Петер Мадяр.
„Тези, които предават собствената си държава, трябва да свършат на бунището на историята“, заяви Мадяр пред протестиращите. „Нашето време дойде.“
Мадяр обеща да изгради по-силна Европа, да сложи край на това, което той нарича утвърдена система на корупция, и призова унгарците да формират широка коалиция срещу правителството на Орбан.
На митинг по случай Унгарската революция от 1848 г., Орбан обеща, че неговото дясно правителство ще елиминира глобална „армия в сянка“, съставена от НПО-та, журналисти и политици, които обслужват Европейския съюз и „либерална американска империя“.
„След днешното празнично събиране идва великденското почистване. Буболечките презимуваха“, каза Орбан пред събралите се.
В Белград до 325 000 души се стекоха в сръбската столица, отбелязвайки кулминацията на продължаващи антикорупционни протести, които разтърсиха балканската страна през последните месеци.
Почти ежедневните протести бяха предизвикани от срутването на покрив на железопътна гара през ноември, при която загинаха 15 души. Това засили гнева към проруското правителство на Александър Вучич. Сърбите смятат, че корупцията и прикриването на некачествено строителство са причината за загубата на човешки животи.
Няколко високопоставени официални лица, включително премиерът, подадоха оставка, но гневът е насочен основно към Вучич, който е тясно свързан с реновацията на гарата в Нови Сад.
При управлението на Вучич Сърбия поддържа добри отношения с Русия и отказва да наложи санкции срещу своя съюзник след пълномащабната инвазия в Украйна.
Преди масовия протест все по-авторитарният лидер заяви, че ще има опит за неговото сваляне от власт, наричайки го „внесена революция“, включваща западни разузнавателни агенции, без да предостави доказателства, пише британският Телеграф.
Официални лица от Кремъл също обвиниха Запада в организиране на протестите в Сърбия с цел сваляне на Вучич, който е президент от 2017 г., а преди това беше премиер.
Стотици маскирани привърженици на правителството в черни дрехи се събраха срещу сръбския парламент. Предполага се, че това са членове на организирани футболни хулигански групи, пораждайки страхове от нападение от страна на проправителствена тълпа.
Западните правителства до голяма степен запазиха мълчание относно протестното движение, което се възприема като опит да останат приятелски настроени към Вучич и да избегнат приближаването му още повече към орбитата на Москва.
Вучич заяви в събота, че неговото правителство е получило „посланието“, но настоява, че мнозинството не иска „цветна революция“ – препратка към въстанията за създаване на западен тип демокрации в посткомунистически държави като Украйна през 2014 г., което доведе до свалянето на проруския президент Виктор Янукович.
В Румъния в събота хиляди се събраха в Букурещ, за да защитят бъдещето на страната си в Европа и да изразят своето несъгласие с растящите националистически и антиевропейски настроения.
Румъния трябва да повтори президентски избори през май след като върховният съд анулира първоначалния вот през декември поради обвинения за руска намеса.
На Калин Джорджеску, който водеше в проучванията, му беше забранено да участва във втория вот заради руско влияние на изборите. Той и Москва отрекоха Кремъл да е повлиял на кампанията му.
В събота проевропейски настроени румънци образуваха море от сини знамена с логото на ЕС и румънски трикольори. Някои скандираха антируски лозунги и носеха плакати с надписи:
„Единство и уважение – Европа ни дава права“ или „Освободи ума си – Не на руската мъдрост“.