- Новият министър на отбраната на Швейцария иска по-близко сътрудничество със съседите от НАТО
- Неутралната държава харчи по-малко от 1% от БВП за военни нужди, но започва да преосмисля позицията си.
Швейцария, известна със своята дългогодишна политика на военна неутралност, започва да преосмисля своята отбранителна стратегия. Причината за това е нестабилната международна среда, породена от руската инвазия в Украйна и несигурността около ангажиментите на САЩ към европейската сигурност, особено след изказванията на американския президент Доналд Тръмп.
Новият швейцарски министър на отбраната Мартин Пфистер, който ще встъпи в длъжност през април 2025 г., вече ясно заяви необходимостта от засилено сътрудничество и съвместни учения с НАТО и съседните държави от ЕС.
Пфистер заяви миналия месец, че сътрудничеството и съвместните учения с НАТО, на която Швейцария не е член, са „абсолютно необходими“. Той допълни, че макар да не настоява страната му да стане член на алианса, отбранителният съюз остава жизненоважен за сигурността на Европа, пише Файненшъл таймс.
Назначението му подчертава как дори неутрална Швейцария усеща спешната нужда да засили отбраната си в момент, когато американският президент Доналд Тръмп заплашва да премахне американските гаранции, които дълго време са били в основата на сигурността на континента и алпийската държава.
На пресконференция след гласуването в четвъртък Пфистер каза, че НАТО „се променя и не знаем в каква посока“. Взаимодействието и сътрудничеството с европейските страни са от решаващо значение „ако сигурността е важна за нас“, добави той.
Всяка промяна в неутралитета на Швейцария би изисквала референдум и конституционни промени – процес, който може да отнеме години.
Но вече са започнали дискусии на няколко нива в правителството, които биха могли да доведат до драматична промяна за страна, чиято идентичност е дълбоко свързана с неутралитета, според експерти.
„Никога не съм виждал сценарий като сегашния“, каза Жан-Марк Рикли от Женевския център за политика на сигурност. „В трансатлантическите отношения е имало възходи и спадове, но възможното дистанциране на САЩ от Европа и сближаването с Русия… изпрати ударни вълни из цяла Европа, включително в Швейцария.“
Обществените нагласи също се променят към по-голямо отбранително сътрудничество с европейските съседи. Според проучване на военната академия към ETH Цюрих и Центъра за изследвания по сигурността 53% от анкетираните подкрепят по-тесни връзки с НАТО – спрямо средно 43% през последните 10 години. Само 30% искат членство в алианса, но това все пак е повече от средните 23% през последното десетилетие.
Една от първите задачи на Пфистер след като поеме поста си на 1 април ще бъде изготвянето на първата национална стратегия за сигурност на страната, която може да бъде готова до лятото.
Разглеждат се и промени в правилата за износ. В момента Берн забранява износа на оръжие към страни във война – включително Украйна. Това предизвика недоволство в Европа, особено в Германия, която не получи разрешение да реекспортира швейцарско оръжие към Украйна.
Това може да се промени при Пфистер, който ще се бори за облекчаване на ограниченията за износ.
Макар Швейцария да държи на въоръжен неутралитет, това не означава строга изолация или отказ от сътрудничество с европейската архитектура за сигурност.
Очаква се значително увеличение на бюджета за армията и развитие на швейцарската военна индустрия. Швейцария цели до 2030 г. разходите ѝ за отбрана да достигнат 1% от БВП спрямо 0.7% миналата година – много под целите на други европейски страни (НАТО планира повишаване до 3-3.5%, а Тръмп настояваше дори за 5%).
Предвижда се и увеличаване взаимодействието между армиите – например швейцарски войници скоро ще тренират с австрийски и германски части в Австрия. Това ще е първото учение извън страната от 2003 г.
Но въпреки набиращото скорост обсъждане има предупреждения, че всяка промяна би могла да отнеме години. Съществуват мощни сили, които искат укрепване на неутралитета. След руската инвазия в Украйна през 2022 г., Швейцария прие санкции подобни на ЕС и САЩ. Но активисти и десни политици опитват да прекратят санкциите чрез по-точно дефиниране на неутралитета в конституцията.