На френски учен е отказан достъп до САЩ, след като имиграционните власти открили текстови съобщения, критични към Доналд Тръмп, които те „считали за тероризъм“.
Изследователят, чието име не се споменава, пътувал за конференция в Хюстън, Тексас, когато служители го спрели за случайна проверка и претърсили служебния му компютър и личния телефон, съобщава френският вестник Le Monde.
Дипломатически източник, цитиран от AFP, заяви, че съобщенията са били свързани с отношението на администрацията на Тръмп към учените и научните изследвания.
По време на проверката служителите го упрекнали за съобщенията, „които изразявали омраза към Тръмп и можели да бъдат считани за тероризъм“, твърди същият източник. „изпълнени с омраза и конспиративни“.
ФБР започнало разследване срещу учения, но според втория източник „обвиненията били отхвърлени“.
Инцидентът е станал на 9 март, а изследователят е бил върнат обратно в Европа още на следващия ден, след като властите конфискували личното и професионалното му оборудване.
Френското правителство осъди решението на американските власти да депортират учения заради изразяване на „лично мнение“ относно политиките на г-н Тръмп.
„С тревога научих, че на френски изследовател, пътуващ за конференция край Хюстън, е отказан достъп до САЩ и той е депортиран“, заяви Филип Баптист, френски министър на висшето образование и научните изследвания в изявление пред AFP.
Американските власти са предприели тази мярка, защото телефонът на учения съдържал разговори с колеги и приятели, в които той е изразил лично мнение относно политиката на администрацията на Тръмп спрямо научните изследвания.
Свободата на словото, независимите научни изследвания и академичната свобода са ценности, които ние ще продължим решително да защитаваме.“
Откакто Тръмп встъпи в длъжност, Департаментът по правителствена ефективност (Doge) под ръководството на Илон Мъск въведе мащабни съкращения и замразяване на финансирането за американските университети и научни институции като част от план за драстично намаляване на федералните разходи, припомнят от Телеграф.
В резултат университетите обявиха съкращения и отмениха предложения към дипломанти – нещо, което критиците определят като пагубно за науката и способно да лиши цяло поколение от научни лидери.
Френското външно министерство заяви още, че макар да осъжда инцидента и да подкрепя „свободата на изразяване“, както и ангажимента си към „сътрудничество между университетите и научните среди“, признава суверенното право на САЩ по въпросите за допускане на чужденци.
През последните седмици американското правителство бе подложено на критики заради задържанията на чуждестранни граждани, включително и европейски.