“Не бих искала да видя Нидерландия със същата гадна съдба като Великобритания”, коментира пред Dutch News холандските избори и победата на крайнодесните англичанка, която напуска родината си след Брекзит.
„Не, със сигурност не! Но се случва отново.
Консерваторите се объркаха и отчуждиха избирателите си, а сега крайната десница нахлу, предизвиквайки цялостно изместване надясно и следва обезсърчаване на страната.”
И продължава:
„Напуснах Обединеното кралство до голяма степен заради атмосферата на омраза, егоизъм и наивност, която дойде с една крайнодясна управляваща идеология. Не бих искала да видя Нидерландия е със същата гадна съдба.”
Британска психоложка с магистърска степен от университета Еразъм в Ротердам също прави паралели с Брекзит.
„Преминаването към крайнодясна политика в Нидерландия ме остави дълбоко разочарована и загрижена”.
Тя посочва, че Брекзит е поляризирал родината й и се е появило напрежение в общуването между приятели и семейства, разделени по въпроса. А това е оставило трайно въздействие върху възприятието й за политическите решения и техните последствия.
„Виждам, че подобна тенденция се развива в Нидерландия, с възхода на крайнодясна партия. Това вдига тревожни знамена за бъдещето на страната”.
Масово напускане на страната и икономическа нестабилност – това е довел Брекзит във Великобритания, според нея.
“Масовото напускане и икономическата нестабилност, които последваха гласуването за Брекзит, служат като ярки напомняния за потенциалните последици от избора на крайни политически пътища.”
Сингапур, Дубай и Япония вече са набелязани дестинации като по-приятелски страни, смята експат от Индонезия, живеещ в Нидерландия, но сега не харесва новата политическа ситуация и вече мисли за преместване.
„Чувствам, че хората в Нидерландия ще бъдат по-малко отворени към други хора и култури. Мисля да се преместя да работя в по-приятелски настроени към имигрантите страни като Сингапур, Дубай и Япония.“
Докторантка в Утрехт, която е мюсюлманка, посочва:
„Моят партньор и аз сме изключително притеснени от тези резултати. Подобно на много други мигранти, ние дойдохме в Нидерландия, за да избягаме от авторитарни режими…
Такова ниво на авторитаризъм, като предложеното от Герт Вилдерс, няма дори в страната, която напуснахме.
Но Вилдерс не е единственият виновен за тази ситуация. Други партии като VVD и NSC също положиха много усилия да обвинят мигрантите за всички проблеми в страната.”
Фотографка с двойно гражданство – американско и холандско, е изненадана от победата на крайнодесните и че PVV е най-голямата партия.
„Плаши ме, че много страни ще изберат такива десни политици. Това определено е сигнал за събуждане.“
Софтуерният инженер от Нигерия с холандско гражданство споделя, че не е шокиран от изборните резултати, но е много натъжен от тях.
„Притеснен съм за бъдещето не само в Нидерландия, но и в ЕС и света като цяло“
Холандски пенсионер, следил много избори, успокоява всички, които сега са изненадани от изборните резултати и обяснява защо така гласуват сънародниците му. Според него това е отново протестен вот.
„Отново избирателите избират да протестират. Те са много недоволни от изминалите години. Това се случи първо, когато Вилдерс започна своята политическа кариера на лидер. По-късно имахме голяма победа за Forum voor Democratie. Миналата година беше BBB, а сега отново е Вилдерс.”
Прогнозира, че все пак крайнодесният Вилдерс изобщо няма да сформира кабинет, а това ще направи проевропейският лидер, водещ левите и зелените, който ще влезе в коалиция с VVD, NSC и D66.
„Никоя голяма партия няма да влезе в кабинет с Вилдерс.
Прогнозирам, че Франс Тимерманс ще стане министър-председател с подкрепата на VVD, NSC и D66.”
И допълва:
“Така че все още не трябва да напускаме страната.”