Впечатления – лято 2021
Трите нови книги, които скоро прочетох и ме спечелиха, са от български автори. И трите книги са писани от журналисти. С двама от тях дори се познаваме. И трите имена ги следя като изяви и се радвам, че са ни подарили толкова прекрасни четива.
Трите книги са много различни, но мисля, че ще спечелят всеки читател.
1. “Гръцко синьо. Не съвсем пътеводител” на Анита Димитрова
Книгата е изключителна. В моята библиотека вече се нарежда сред най-ценните ми четива. Обичам Гърция, а чрез Анита, която познава страната толкова добре, я опознах още повече.
Анита Димитрова ни развежда из различни кътчета на южната ни съседна. Основните акценти са хубави плажове и хубава храна. Научаваме толкова много, докосваме се до толкова красоти и най-вече разбираме кое е ценно и кое да се избягва. А ценното е уникалното, девственото, а не пренаселеното, бетонът и олинклузивът на големите хотели.
Анита Димитрова е моя състудентка от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет. Следя й и статиите за култура в “Сега”. Горда съм с това, че човек, когото познава, с когото съм общувала, е написал нещо прекрасно, което е и много ценно.
Впечатления: прекрасни
Информация: изключително ценна и полезна
Настроение: позитивно, желание за пътешествия
Оценка: 5+ от 5
Изключителна книга!
2. “Вечен град” на Богдан Русев
Богдан Русев има изключителна биография. Още докато очаквах романа му, изчетох много за него. Той е от хората, на които се възхищавам дори само като път в живота – завършва английска гимназия, магистратурата му е от King’s Colege в Лондон, работи в “Капитал” и “Егоист”, създател е на книги-игри, преводач и писател.
“Вечен град” ни разхожда из Пловдив, а героите му са психоложка на богатите и неуспял състезател по спортна стрелба. За мен беше изключително приятно да обикалям този красив град и да го опознавам през погледа на Богдан Русев. Хареса ми, че не се е изкюшил да ни пренесе в столицата, а ни разкрива живота в Пловдив. Научих много от книгата. Не съм от почитателите на трилърите и криминалните романи, но тази книга ме накара да изчитам бързо всеки ред, за да разбера какво ще се случи.
Интелигентно четиво от изключително интелигентна личност!
Впечатления: прекрасни
Информация: любопитна – и за Пловдив, и за психологията
Настроение: макар и да е криминален роман, не буди страхове, тревоги и неприятлни чувства
Оценка: 5 от 5
Отлична книга!
3. “Записки от Шато Лакрот” на Мария Касимова-Моасе
Пренасянето във френското шато ме караше много да се забавлявам и да се смея. Всичко започна още на българо-сръбската граница, където Мария беше описала по страхотен начин неволите на героите си – българката Калина и французина Дидие, които попадат на български митничар и заради един чушкопек се заформят дълги бизнес взаимоотношения.
Книгата е толкова свежа, че често спирах, за да изчета на глас на съпруга ми за какво става дума. Нещо като българската народопсихология в “Мисия Лондон”. Любими герои ще ви станат леля Дочка и чичо Трифон, които се настаняват неканени при новите си френски роднини в старото шато.
В книгата виждаме и хубавите, и лошите страни и на българите, и на французите. Всъщност няма лоши герои. Всички са със своите национални особености.
С Мария се запознах на курса по френски във Френския културен център, който посещавахме преди време. Много симпатична дама, която наистина е омъжена за французин. Чета й статиите с удоволствие.
Впечатления: прекрасни
Информация: полезна за френския начин на живот
Настроение: изключително забавно
Оценка: 5 от 5
Отлична книга!
Скала:
5+ изключителна
5 отлична
4 много добра
3 добра
2 прилична
1 става за четене
0 не става за четене