Европа страда от така наречената „умора от Тръмп“.
Изминаха само пет седмици откакто президентът на САЩ шокира Запада, като се обади на Владимир Путин, за да стартира процеса, който според обещанията му ще сложи „КРАЙ на тази ужасна война“, пише в свой анализ Политико.
В отговор разгневените лидери на ЕС настояха за централно място на масата за преговори и заявиха, че не може да има разговори „за Украйна без Украйна“. Тези възмутени искания останаха без отговор.
Последваха още неприятни изненади почти ежедневно – от публичното порицаване от страна на Доналд Тръмп и неговия заместник към украинския президент „диктатор“ в Овалния кабинет до критиките към ЕС за подхода му към крайнодесните партии и обявяването на нова вълна мита върху алуминия и стоманата.
В крайна сметка САЩ и Украйна успяха да закърпят достатъчно отношенията си, за да проведат преговори в Саудитска Арабия и да се споразумеят за 30-дневно прекратяване на огъня по цялата фронтова линия – по суша, море и въздух. Имаше само едно минимално условие Украйна да приложи примирието: Русия трябваше да се съгласи да направи същото.
Но когато Тръмп отново разговаря с Путин тази седмица, за да настоява за 30-дневното примирие, руският лидер фактически отказа.
Вместо това Путин постави серия от привидно невъзможни условия, придружени само от минимално обещание да не атакува „енергийна инфраструктура“. След това той незабавно започна нова бомбардировка над украински градове със стотици дронове и ракети. От Белия дом не последва нито дума критика.
На следващия ден Тръмп разговаря със Зеленски в телефонен разговор, описан от него като „много добър“, продължил около час.
„Всичко върви по план.“
В четвъртък Зеленски информира лидерите на ЕС чрез видеовръзка по време на срещата им в Брюксел, където обсъждаха как могат допълнително да подкрепят Украйна (и да защитят себе си) в момент, когато САЩ намаляват ангажимента си към сигурността в региона.
Зеленски каза пред европейските лидери, че разговорите с Тръмп са били добри, но по-късно гневно отхвърли исканията на Путин Украйна да стане неутрална и да намали военния си капацитет.
„Всички знаем, че ситуацията е малко хаотична“, коментира Улф Кристерсон, шведският премиер.
Спорове за риба
Срещата на Европейския съвет показа колко сериозно са блокирани лидерите на ЕС в момента.
Изключени от истинските преговори между Тръмп, Путин и Зеленски, те се оказаха затворени в самосъздаден кръг от понякога абсурдни отклонения и трудно напредват в подкрепата си за Украйна или превъоръжаването на собствените си армии.
Официалните заключения от срещата подчертават нуждата от „спешност“ при засилване на собствената отбранителна способност. Лидерите призоваха за „продължаване работата по подходящите финансови варианти“. Но не всички са убедени в плана за нова програма за заем от 150 милиарда евро за инвестиции в отбранителни продукти, произведени в ЕС.
Испания явно иска да предефинира понятието „отбрана“, така че предложеното финансиране да може да се използва за справяне с повишаването на морското равнище и нелегалната миграция. Предложението на върховния дипломат Кая Калас държавите доброволно да предоставят до 40 милиарда евро военна помощ на Украйна тази година изглежда почти обречено.
Планът за заем би изключил закупуването както на американско оръжие, така и на висококачествени британски, тъй като Великобритания вече не е членка на блока. В момент, когато Лондон работи съвместно с Париж за сформиране на мироопазващи сили за Украйна, това изглежда бюрократично прекаляване.
В Брюксел официални лица казват, че решението е британският премиер Кийр Стармър да подпише цялостен пакт за отбраната и сигурността с ЕС по време на планирана среща през май. И двете страни искат това споразумение. Но някои държави-членки имат допълнителни условия: според дипломати от някои крайбрежни държави сделката трябва също така да включва нови договорки относно риболовните права.
Така бъдещето на европейското сътрудничество в отбраната може да бъде блокирано от класически спор около Брекзит относно риболова.
„Ако“, а не „когато“ има примирие
В частни разговори дипломати и официални лица споделиха ново и мрачно чувство за реализъм тази седмица в Брюксел.
Европейците вече осъзнават, че никога няма да бъдат част от мирните преговори, които Тръмп има предвид. Очевидно е също така, че няма да могат напълно да заместят подкрепата, която Америка предоставяше досега на Киев под формата на военна помощ – независимо какво желае Калас.
Както каза шведският премиер Кристерсон:
Ясно е вече, че ЕС не е водещ фактор по въпросите на отбраната. По-широкият формат Европа може би би бил такъв фактор.
Междувременно във Вашингтон Тръмп запазва спокойствие, докато Путин продължава бомбардировките над Украйна.