Илон Мъск, милиардер и топ съветник на президента Доналд Тръмп, предизвика нова полемика, след като отправи заплахи към служители на Пентагона, които може да са изнесли информация за планиран брифинг относно евентуална война между САЩ и Китай. Това се случи след публикация на New York Times, която разкри подробности за срещата, съобщава Политико.
Секретният брифинг и реакциите на Белия дом
Според статията на New York Times, Пентагонът е планирал да предостави на Мъск достъп до строго секретни военни планове за потенциален конфликт с Китай. Брифингът, който включва между 20 и 30 слайда, детайлизира стратегията на САЩ — от индикации за заплаха до конкретни цели за удари в определени времеви рамки.
Президентът Тръмп и представители на Пентагона обаче категорично отрекоха, че срещата ще включва обсъждане на военни планове. В публикация в Truth Social Тръмп заяви:
„Китай няма дори да бъде споменат или обсъждан. Историята е напълно невярна!“.
“Това са 100% фалшиви новини. Просто нагло и злонамерено погрешно. Илон Мъск е патриот. Гордеем се, че го имаме в Пентагона”, реагира говорителят на Пентагона.
„Това НЕ е среща за „строго секретни военни планове на Китай“. Това е неофициална среща за иновации, ефективност и по-интелигентно производство. Ще бъде страхотно!“, коментира министърът на отбраната Пийт Хегсет.
“Приблизително 30 минути след тази публикация в социалните медии The Wall Street Journal потвърди, че г-н Мъск е трябвало да бъде информиран за планирането на войната с Китай”, пише Ню Йорк Таймс.
Военните планове на Пентагона, известни на военен жаргон като O-планове или оперативни планове, са сред най-строго пазените тайни на военните.
Ако една чужда страна научи как Съединените щати планират да водят война срещу тях, тя може да укрепи защитата си и да се справи със слабостите си, правейки плановете много по-малко вероятно да успеят.
Строго секретният брифинг за военните планове на Китай е около 20 до 30 слайда, които показват как Съединените щати биха се борили с такъв конфликт. Той започва с индикации и предупреждения за заплаха от Китай и обхваща различни варианти за това какви китайски цели да бъдат ударени, за какъв период от време. Какви решения ще бъдат представени на Тръмп, според служители, запознати с плана, пише медията.
Заплахите от страна на Илон Мъск
След разпространението на новината, Мъск използва социалната си платформа X (Twitter), за да атакува New York Times, наричайки медията „чиста пропаганда“. Той също така предупреди, че служителите, които са изнесли информацията, ще бъдат намерени и преследвани.
„Очаквам с нетърпение преследването на тези в Пентагона, които злонамерено предоставят невярна информация на NYT“, написа той в публикация.
Етични въпроси и конфликти на интереси
Достъпът до строго секретна информация от страна на Илон Мъск повдига сериозни въпроси относно потенциални конфликти на интереси. Като главен изпълнителен директор на SpaceX и Tesla, Мъск има значителни бизнес интереси в Китай, включително производствени мощности и финансови споразумения.
Освен това SpaceX е основен правителствен изпълнител, получаващ милиарди долари от договори с Пентагона. Достъпът до стратегически военни планове би могъл да даде конкурентно предимство на компанията му в бъдещи договори.
Ролята на Мъск в администрацията
Назначаването на Мъск като „специален правителствен служител“ му позволява да работи като съветник без задължението публично да разкрива финансовите си интереси. Това допълнително усложнява въпросите около неговата етичност и потенциалните му мотиви.
Ситуацията около Илон Мъск и планирания брифинг подчертава сложната динамика между бизнес интересите му, ролята му в администрацията на Тръмп и националната сигурност. Докато Белият дом и Пентагонът се опитват да омаловажат значението на срещата, критиците продължават да задават въпроси относно прозрачността и етичността в управлението.