Компаниите в ЕС са подложени на натиск от Москва да плащат за газ в руска валута, а в същото време насоките на Европейската комисия продължават да са объркващи, пише Политико и прави справка кой е платил и кой е отказал.
Отказ да се изпълни руския указ за плащане в рубли:
Полша – PGNiG: Компанията отхвърли метода на плащане в рубли на 12 април. Доставките бяха спрени на 27 април. Може да заведе дело за възстановяване на доставките по договор.
България – Булгаргаз: Направено е плащане както обикновено, но е отказано. Доставките бяха спрени на 27 април.
Финландия – Gasum: Финландското правителство отхвърли новия метод на плащане на 28 април. Доставките бяха спрени на 21 май.
Настояване да се доизясни:
Нидерландия – GasTerra: Частично държавната компания отказа да коментира подробностите по своя договор с Газпром, но каза на 20 май, че липсата на яснота относно санкциите е „много досадна“ и принуждава компанията „постоянно да взема всякакви сценарии под внимание.”
От GasTerra споделят, че ситуацията все още е неясна.
Холандското правителството иска изясняване от страна на Брюксел по отношение на сметките в рубли.
Продължаване на плащанията през руската Газпромбанк
Тези компании продължават да плащат и получават руски газ, но подробностите за тяхното споразумение с доставчика Газпром – и дали са открили сметка в рубли – не са публични.
Унгария – MVM: „Ние плащаме в евро, Газпромбанк конвертира еврото и тази сума се плаща на Газпром Експорт“, съобщиха на 11 април. Има нов договор за газ между дъщерното дружество на MVM CEE Energy и руският Газпром Експорт, подписан през септември, който вече позволява плащания в алтернативна валута.
Германия – VNG: „Ще платим сумата по фактурата, която ще продължи да бъде в евро, по сметките в Газпромбанк в съответствие с планираната процедура, така че навременното плащане към нашия доставчик да бъде осигурено от наша страна“, става ясно от съобщение на компанията от 9 май. „Предполагаме също, че конвертирането в рубли няма да предизвика никакви затруднения. Откриването на сметката премина напълно гладко.“
Германия – RWE: “Ние сме готови за плащане в евро и открихме съответна сметка. Следователно действаме в съответствие с европейските и германските разпоредби”, каза говорител на компанията на 16 май.
Германия – Uniper: „Uniper откри сметка в Газпромбанк и по този начин стана съвместимо плащането в евро по договор към тази сметка и в съответствие с новия механизъм за плащане“, каза председателят на компанията на 18 май.
Франция – Engie: “Engie е в преговори с “Газпром” по отношение на руската молба за промяна на схемата за плащане за доставка на руски газ. Групата е предприела необходимите стъпки, за да бъде готова да изпълни задълженията си за плащане, стига да е в съответствие с европейските санкции”, казаха компанията на 17 май.
Италия – Eni: „Eni започна процеса на откриване на две сметки в Газпромбанк – една в евро и втората в рубли“, заявиха от компанията на 17 май.
Австрия – OMV: „Сега въведохме процес на плащане, отговарящ на санкциите, който гарантира, че доставките на газ могат да бъдат платени своевременно“, заявиха от компанията на 20 май.
Чехия – ЧЕЗ: „Направихме плащането в евро в съответствие с препоръката на Европейската комисия. Няма да коментираме подробности“, каза говорителят на ЧЕЗ на 20 май.
Словакия – SPP: „Словакия е платила априлската фактура в евро в съответствие с валидния договор, въз основа на становището на ЕС, че такова плащане не е нарушение или заобикаляне на санкциите“, каза министерството на икономиката на страната на 20 май.
Словения – Geoplin: “Geoplin се договори с руския партньор за процедура на плащане, която е в съответствие с договора и в същото време в рамките на мерките и препоръките на институциите на ЕС”, каза директорът на компанията пред словенската телевизия на 20 май.