Великобритания е с третия си премиер за 2022 г. – но Риши Сунак настоява, че нищо не се е променило във вечната подкрепа на страната му за Украйна, пише Политико.
В първото си обръщение към нацията като министър-председател на Обединеното кралство Сунак обеща да постави „икономическата стабилност“ в центъра на дневния ред на новото си правителство и предупреди за „трудни решения“ за разходите.
Но в опит да успокои Киев, който все още копнее за напусналия си съюзник Борис Джонсън – както и да застане зад депутати от торите, подкрепящи въпросите за отбраната – Сунак твърдо се ангажира да подкрепя британските въоръжени сили и каза, че „ужасната“ война в Украйна трябва да бъде доведена до успешния си край.
Решението му да възстанови Бен Уолъс и Джеймс Клевърли – и двамата бивши военни – съответно като министър на отбраната и външния министър, е замислено като ясен сигнал, че той ще поддържа приемственост в подхода на Великобритания към глобалните въпроси. Нито един от двамата не подкрепи Сунак в успешната му кандидатура за лидерство, но особено Уолъс впечатли съюзниците от НАТО с ясновидския си подход към войната на източната граница на Европа.
Показателно е, че първият разговор на Сунак като премиер с чуждестранен лидер беше с украинския президент Володимир Зеленски, за да му каже, че подкрепата на Обединеното кралство ще остане „по време на неговото премиерство толкова силна, както винаги“, според съобщение от Даунинг стрийт. Зеленски на свой ред заяви, че разговорът е бил “отличен”, сигнализирайки за “пълната подкрепа” на Обединеното кралство срещу руската агресия.
Новият министър-председател обаче все още не е изложил плановете си за бюджета за отбрана на Великобритания. Изключително важният фискален отчет от следващата седмица вероятно ще сигнализира за началото на дълга програма за съкращения на разходите, докато той се опитва да възстанови доверието в публичните финанси на Обединеното кралство .
Сунак вече беше подписал едно увеличение на разходите за отбрана на Обединеното кралство, преди да подаде оставка от кабинета на Борис Джонсън през юли. Но през цялото лято той отказа да подкрепи ангажимента на своя съперник в лидерския пост Лиз Тръс да продължи да увеличава бюджета до 3 процента от БВП до 2030 г. – процент, одобрен от Уолъс – с аргумента, че не иска да си поставя „произволни цели“. Депутатите от торите, които отново го притиснаха тази седмица да се ангажира с целта от 3 процента, казаха, че той е отказал да го направи.
„Това показва, че той ще постави сигурността на финансите на страната, преди да изгради въоръжените сили – в момент на война в Европа и надвиснало напрежение в Тихия океан“, каза Бен Джуда, старши сътрудник в мозъчният тръст на Атлантическия съвет.
Спекулациите около бюджета за отбрана подхраниха безпокойство в Киев, където високопоставени официални лица публично призовават за по-тесни връзки с Великобритания.
По-рано през годината съюзниците на Джонсън – в разгара на враждата между двамата мъже – разпространиха слухове, че Сунак е по-малко отдаден на войната от бившия си шеф. През април Sunday Times предположи, че Сунак вярва, че един ден ще трябва да се сключи сделка с руския президент Владимир Путин – въпреки че Сунак никога не е правил подобно предложение публично.
Зеленски поздрави Сунак във вторник и каза, че е „готов да продължи заедно да укрепват украинско-британското стратегическо партньорство“.
В частен план обаче настроението не е толкова оптимистично. Странен мем, изразяващ подкрепа за завръщането на Борис Джонсън като министър-председател, се появи в официалния акаунт на украинското правителство в Twitter, след като Тръс подаде оставка миналата седмица – преди бързо да бъде изтрит.
А източник, близък до украинското правителство, се оплака, че Сунак не е казал „на практика нищо за защитата на Европа, освен че ще има бюджетни съкращения в националната отбрана в сравнение с дългосрочните планове на Тръс.“
Балтийски посланик в Обединеното кралство заяви, че е „важно“ за региона Сунак да се придържа към целта от 3 процента и предупреди, че неговите силни страни не са във външната политика и отбраната. Непосредствените предшественици на Сунак на Даунинг стрийт, Тръс и Джонсън, бяха и външни министри преди да влязат в сградата на номер 10.
Други европейски съюзници вече са примирени с намаляването на увеличението на бюджета за отбрана на Обединеното кралство, но не вярват, че възходът на Сунак ще накара Великобритания активно да промени курса.
„Предвид факта, че икономическата ситуация в Обединеното кралство е толкова лоша, всички сектори вероятно ще трябва да изиграят своята роля в съкращаването на разходите“, споделя дипломат от ЕС. „Но няма разделение в Консервативната партия, когато става дума за основите на това как да се действа в Украйна.“
Подходът на Великобритания към Русия и Китай ще бъде изложен в обновения вариант на правителствения Интегриран преглед на сигурността, отбраната и външната политика, иницииран от Тръс, който изглежда ще продължи под ръководството на Сунак.
Новият министър-председател, който прекъсна кариерата си на мениджър на хедж фондове в лондонското Сити преди да влезе в политиката, „в голяма степен ще внесе нагласата на Министерството на финансите по отношение на външната политика в кабинета на министър-председателя“, прогнозира Джуда, припомняйки малкото пъти, когато Сунак е изразявал възгледи по международните въпроси, но винаги са били „през икономическата призма“.
„Той не се интересува много от външната политика“, добави той. „Той се интересува от икономиката, финансите, способността на Великобритания да бъде нещо като start-up държава и най-вече стабилизирането на пазарите в труден момент.“
Сунак все още може да пътува до Киев за първото си задгранично пътуване като премиер, след като изрази интерес към това миналото лято в опит да покаже, че няма да се отклони от посоката, зададена от Джонсън и Тръс.
BoJo спечели сърцата на украинците
В Украйна обаче напускането на бившия шеф на Сунак – и смъртоносен съперник – Борис Джонсън, като министър-председател все още се оплаква надлъж и нашир. Неговият кратък, неуспешен опит за завръщане миналата седмица допълнително разочарова феновете.
„Джонсън просто няма как да не бъде обичан от украинците“, споделя 33-годишният Михайло Михайлов, собственик на новооткритата кръчма „Борис Джонсън“ в западния град Луцк.
„Той е екстравагантен. Кара колело, пие бира, организира купони. Британците не харесват това, но ние, украинците, виждаме цялостната картина. Това привлича украинската младеж. Той е пич, с когото можем да се свържем.”
Михайлов, бежанец от Източна Украйна, е украсил стените на своя пъб с множество портрети на бившия британски премиер.
„Също така Джонсън впечатлява по-възрастните хора“, добави той. „Той не се страхуваше да дойде в Украйна и много ни подкрепя. А ние обичаме тези, които са с нас.”
Бившият външен министър на Украйна Павло Климкин приписа популярността на Джонсън сред милиони украинци на факта, че бившият британски премиер „не е направил никакви сложни изчисления, а последователно е вървял напред в подкрепата си за Украйна както политически, така и емоционално“.
„Той не се държеше като типичен западен политик – предпазлив, благоразумен, с обмислени формулировки. Той не се възприема от украинците като типичен западен политик. Той се възприема като приятел на Украйна.”