Москва следи скандала и Русия може да предложи на американски компании права върху минерални находища в окупирана Украйна.
Тръмп и друг път е оказвал натиск над украинския президент – по време на първия си мандат поиска политическа услуга от него срещу Байдън и после задържа 400 милиона долара военна помощ за Украйна в опит да принуди Зеленски да се съгласи. След като събитията станаха публични, Конгресът започна процедура по импийчмънт срещу Тръмп.
Исканията на САЩ за минералите на Украйна бяха представени за първи път от министъра на финансите Скот Бесент в Киев миналата седмица. Какво точно се е случило по време на срещата между Бесент и украинския президент Уолстрийт джърнъл научава от американски републикански законодател, който се е срещнал със Зеленски в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността миналата седмица
Бесент бутнал документа през масата, настоявайки Зеленски да го подпише, разказал украинският президент на законодателя.
Зеленски хвърлил бърз поглед и казал, че ще го обсъди с екипа си. Тогава Бесент бутнал документа по-близо до Зеленски.
“Наистина трябва да подпишете това”, казал министърът на финансите.
Зеленски споделил, че му било казано, че “хората във Вашингтон” щели да бъдат много разстроени, ако не го направи.
Украинският лидер разказал, че взел документа, но не се ангажирал да го подпише.
Министерството на финансите на САЩ не е отговорило на молба за коментар на медията. Говорител на Зеленски също не отговори на молба за коментар, но помощник на украинския президент потвърждава, че Бесент е настоявал за подпис.
Зеленски е бил изненадан, че му е представен документ за подписване без обсъждане с екипа му. Очаквал е такава многомилиардна сделка да бъде подписана на среща с Тръмп.
Зеленски посочва това първоначално предложение на администрацията на Тръмп като искане за дял от природните ресурси на Украйна без гаранции за сигурност, а точно това е основното искане на Украйна.
“Това не е сериозен разговор”, обяви Зеленски в сряда. “Не мога да продам нашата държава.”
Отказът на Киев да подпише незабавно предизвика нарастваща словесна война между Тръмп и Зеленски. Администрацията на Тръмп започна да засилва усилията си към украинския президент Володимир Зеленски да предаде на САЩ права върху полезни изкопаеми на стойност стотици милиарди долари, след като първоначалното отхвърляне на искането от украинска страна. Това подхрани ескалиращите критики на президента Тръмп срещу лидера на Украйна. Белият дом нарече отказа на Зеленски да подпише предложената от него сделка и критиките му към Тръмп за неприемливи, ден след като президентът на Украйна заяви, че Тръмп живее в балон с „дезинформация“, а той го контрира като го нарече диктатор.
„Те трябва да смекчат тона, да погледнат всичко внимателно и да подпишат тази сделка“, каза съветникът по националната сигурност на Тръмп Майк Уолц по Fox News.
Зеленски отговори, че е готов за сделка, но има още работа по нея.
Уолц каза, че предложената сделка е “икономическо партньорство” и “историческа възможност Съединените американски щати да инвестират съвместно с Украйна, да инвестират в нейната икономика, да инвестират в нейните природни ресурси.”
Украйна твърди, че има най-големите запаси на титан в Европа, който се използва за производство на сплави за самолети и военноморски съдове, както и на литий – ключов материал за батерии.
В страната също има находища на редкоземни елементи, които са от съществено значение в определени високотехнологични индустрии, включително отбраната и възобновяемата енергия. Въпреки че потенциално са изобилни, тези запаси биха изисквали огромни инвестиции за разработване, дори в мирно време, а много от тях се намират в области, окупирани от Русия.
В сряда Зеленски обясни пред репортери, че сделката, показана му от Бесент, е била “неясна”, освен искането за 50% от списък с украински природни ресурси. Украинският лидер заяви, че е отхвърлил този документ, но е готов да обсъди сделка, която включва и гаранции за сигурността на Украйна от САЩ.
Зеленски изрази благодарност за помощта на САЩ за Украйна, която според него възлиза на около 100 милиарда долара във военна и финансова подкрепа. Но той каза, че искането на Тръмп за минерали на стойност 500 милиарда долара в замяна е прекомерно.
Въпреки това, украинският президент заяви, че е отворен за работа по предложението и сключване на споразумение за сигурност и икономика.
“Украйна е готова за силно, ефективно инвестиционно и споразумение за сигурност с президента на Съединените щати,” каза Зеленски в изявление след среща в четвъртък с пратеника на Тръмп за Украйна, пенсионирания генерал-лейтенант Кийт Келог. “Предложихме най-бързия и най-конструктивния начин за постигане на резултати.”
Москва може да се опита да се възползва от спора. Руски правителствен мозъчен тръст е изпратил предложение до Кремъл преди преговорите между САЩ и Русия тази седмица, който е получен от западно правителство. В него се казва Русия да предложи на американски компании права върху минерални находища в окупирана Украйна.
Тръмп не за първи път се опитва да оказва натиск върху Зеленски.
По време на първото си президентство, опитите на Тръмп да окаже натиск върху Зеленски в замяна на политически услуги се обърнаха срещу него и създадоха скандал. Скоро след като Зеленски беше избран, Тръмп му казал в телефонен разговор, че иска “услуга” от него: ангажимент да разследва Джо Байдън, тогава кандидат за президент от Демократическата партия, и сина му, Хънтър Байдън.
Тръмп също задържа 400 милиона долара военна помощ за Украйна в опит да принуди Зеленски да се съгласи, но я освободи, след като информатор се оплака от поведението му по време на телефонния разговор. След като събитията станаха публични, Конгресът започна процедура по импийчмънт срещу Тръмп.
Зеленски се дистанцира от Тръмп по време на президентството на Байдън, но се срещна с него миналата година в Trump Tower по време на президентската кампания. След това те се сблъскаха в съвместно участие по Fox News. Тръмп повтори, че смята, че може бързо да прекрати войната, докато Зеленски ясно заяви, че руските войски трябва да бъдат изтласкани от Украйна.