- “От решаващо значение е европейците да положим възможно най-големи усилия, за да гарантираме, че сме способни да защитим поне европейския континент сами.“
Фридрих Мерц, водещият кандидат за следващ канцлер на Германия, отправи сериозно предупреждение, че Европа трябва да се подготви да се защитава без помощта на САЩ. Той подчерта необходимостта европейците да положат максимални усилия, за да могат самостоятелно да защитават европейския континент.
„Трябва да се подготвим за възможността Доналд Тръмп повече да не спазва ангажимента на НАТО за взаимна отбрана безусловно“, каза Мерц в интервю за германска телевизия, цитиран от Политико.
„Ето защо, по мое мнение, е от решаващо значение европейците да положим възможно най-големи усилия, за да гарантираме, че сме поне способни да защитим европейския континент сами.“
През последните дни изглежда, че Тръмп все повече се съгласява с Путин, обвинявайки Украйна, а не Кремъл, за започването на войната. Тези коментари последваха изявата на вицепрезидента на САЩ Джей Д. Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността, в която той описа основните европейски партии, а не Русия, като най-голямата заплаха за европейската сигурност.
Оттогава европейските лидери са все по-притеснени, че вече не могат да разчитат на клаузата за колективна отбрана на САЩ и НАТО, които осигуряват основата за сигурността на Европа след Студената война.
Мерц, лидер на дясноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС), който според проучванията е на първо място преди изборите в неделя, е категоричен, че Европа трябва колективно да се подготви за възможността администрацията на Тръмп да не подкрепи член 5 на НАТО, ангажиращ членовете на алианса към колективна отбрана.
Когато го попитаха дали вярва, че Тръмп ще спази клаузата, Мерц каза:
“Не бих заложил всичко, което имам, на който и да е въпрос, който ми задават, и със сигурност не на този.”
Мерц призова за обсъждане на възможността Германия да получи ядрена защита от Великобритания и Франция. Той отбеляза, че френският президент Макрон многократно е предлагал на Берлин да се присъедини към френския ядрен чадър, но предишните германски правителства са оставяли въпроса без отговор.
“Трябва да проведем разговори както с британците, така и с французите — двете европейски ядрени сили — относно това дали споделянето на ядрени оръжия или поне ядрена сигурност от Великобритания и Франция биха могли да се прилагат и за нас”, каза Мерц.
Договореностите за ядрена отбрана с Франция и Великобритания ще повдигне цяла серия от много сложни въпроси – включително кой ще има последната дума при решение за използване на такъв тип оръжия.