След успеха на „Малкият НЕднорог“ от Марк Уве-Клинг с илюстрации на Астрид Хен, любимият на деца и родители герой се завръща за нови приключения! В „Малкият НЕднорог и СКУКАсъската“ той продължава все така категорично да казва „Не“ на всичко, но пък среща нов приятел и открива, че щастието е по-голямо, когато е споделено. Защо обаче малки и пораснали читатели казват мигновено „Да“, щом видят любимия си герой? Ето ви поне три причини.
Защото си умират от смях
„Малкият НЕднорог и Скукасъската“ от Марк Уве-Клин продължава да забавлява деца и родители с вълнуващите преживявания на този чудат герой, чиято история преподава и потвърждава важни уроци, докато той казва „Не!“ на всичко. Историята е разказана с много хумор и придружена от пъстрите илюстрации на Астрид Хен. Непрекъснатите спорове между героите, които се превръщат в игра, вечно сърдитото личице на иначе най-сладкия еднорог и всички хубави неща, които му се случват, въпреки неготово упорито „Не“, звучат забавно, защото не са просто измислица, а реалност, която се случва на деца и родители ежедневно. С историите за НЕднорога Марк-Уве Клинг помага на малките читатели да открият истината във вълшебния свят на книгите и да видят отстрани колко смешно изглежда някой, който бърза да каже „Не“, преди да разбере какво се крие зад едно „Да“.
Защото никога не са срещали такива герои
Както първата, така и втората книга за НЕднорога нямаше да е толкова забавна, ако не бяха необичайните герои, с които децата се срещат. В „Малкият НЕднорог“ се запознаха с енКАКВОта – енот, който вечно пита „Какво, какво?“, с ДАБЕДАбернара – куче от порода санбернар, което на всичко отговаря със скептично „Да бе, да“, и Нейно Царско НАПРОТИВство – принцесата, която също като НЕднорога обича да спори, но като повтаря любимата си дума „Напротив“. В „Малкият НЕднорог и СКУКАсъската“ срещите с чудати герои продължават. СКУКАсъската е змия, която не спира да съска, колко ѝ е скучно и отхвърля всички предложения на НЕднорога. Освен нея по страниците прелитат и сладки джуджептици, които помагат много, въпреки че са малки, а в края на книгата читателите се срещат с цяла група забавни животни – като ШОКОдил (крокодил, който обича да яде много шоколад) и ЩУРикат (сурикат, който е пълен с щури идеи).
Защото няма поука
Подобно на първата книга, „Малкият НЕднорог и Скукасъската“ не извежда голяма поука в края, а оставя децата сами да си направят изводи. Макар в историята да се говори колко е важно да НЕ влизаш в личното пространство на другия, как НЕ бива да искаш всичко само за себе си и колко упорито „животно“ е скуката, авторът се въздържа от нравоучителен тон и строги правила, които да служат като ръководство на децата. Това, което Марк-Уве Клинг избира, е да даде свобода на малките читатели. Свободата да използват въображението си, за да намерят изход от скуката. Свободата сами да изберат кой герой подкрепят в поредния спор. Свободата да бъдат просто деца и да се радват на безгрижието си, без да се обременяват с поредната история с поука.
Още за книгата – прочетете тук.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.