“План А – кабинет между ГЕРБ-СДС и ПП–ДБ – стана възможен благодарение на президента и главния прокурор”, заяви по БНР депутатът от ГЕРБ-СДС Петър Николов.
“Публична тайна е, че имаше план А и план Б.
Колегите от ИТН и от БСП направиха типичните за българския политически живот изказвания – все едно никога не са влизали в подобни разговори.
За мен това, което стана, е по-добрият вариант, план А.
Той стана възможен благодарение на двама души – на президента и главния прокурор.
С действията си те принудиха политически опоненти да седнат на една маса и да изгладят различията помежду си, да направят компромиси, така че да има правителство.”
Според Николов е имало “изземване на властта от страна на президента, което ставаше все по-опасно”.
“Властта се върна там, където трябва да бъде.”
По отношение на Иван Гешев, Николов посочи, че политическите сили в парламента не трябва да се държат към главния прокурор “като към легитимен участник в публичния живот”.
“Цялата каскада от искания на имунитети беше с една-единствена цел – да се попречи на съставянето на правителство.
Той вади съдебната система от нейното положение на политически неутралитет.”
Разговорите с ДПС се водят най-вече от ДБ с основна цел конституционна реформа, уточни Петър Николов.
“За настоящия кабинет подкрепа от ДПС не е търсена“, категорична е Надежда Йордановаот ПП-ДБ.
„Основата цел на правителство е да осигури време на Народното събрание да рестартира парламентарната република.
България се намира в тежка политическа и икономическа криза. Трябва да спрем и да оберем емоциите. Да спрем политиканстването, да спрем празното политическо говорене.
За новия правосъден министър Йорданова каза:
„Атанас Славов е един достоен министър на правосъдието.
Очаквам конституционната реформа да се случва по най-добрия начин и да отстоява закона.
Крум Зарков показа приемственост.
Той свърши чудесата работа, прояви гръбнак и отстояваше реформирането на съдебната власт“.
“Чрез редовното правителство ние ще осигурим време за бюджета и важните за българите закони”, каза по бТВ Деница Сачева от ГЕРБ-СДС.
“Гласуването вчера беше България да има редовно правителство и да не ходим на шести предсрочни избори.
Вероятно ще има електорален отлив и от двете коалиции, политическа цена ще бъде платена, но са важни резултатите на това правителство.
Всичко това е за връщането на парламентарната република.
За поисканите имунитети:
“Няма да подкрепим да пада имунитет, на който и да е народен представител, докато не завършат промените в съдебната система и конституционните промени.
Трябва да има гаранция, че народните представители ще гласуват безпристрастно и без притеснения от натиск.
Комисия в Народното събрание ще излезе с решение за имунитетите”.
“Президентът се върна в президентството, депутатите ще коват закони, имаме редовно избрано правителство – връщаме се към нормалността”, заяви по Euronews България Красен Кралев от ГЕРБ-СДС.
„Нека да отбележим първо, че ние започваме да се връщаме към нормалността.
Парламентарната република започва да функционира нормално по познатия начин, президентът се върна в президентството, депутатите ще коват закони, имаме редовно избрано правителство, което да работи и да изпълнява дневния ред на обществото.
Това вчера беше добър знак“.
„Имаме ясно изразено евроатлантическо мнозинство, което е готово за реформи“, подчерта Кралев.
„За да се случи конституционна реформа трябват и гласовете на ДПС”, смята Даниел Митов от ГЕРБ-СДС.
Това е легитимна българска политическа партия, избрана от български граждани да присъства в парламента със съответната тежест. Няма как да се избяга от това. Дори и „Да, България” и Христо Иванов признават легитимността и съществуването на този фактор. За да се стигне до конституционна и правосъдна реформа, ще трябва да се водят сериозни, зрели и лишени от емоции разговори, които включват ДПС”.
“Гласувах с абсолютна убеденост за наш кабинет, в наш мандат, за наш премиер – Денков”, каза по Нова телевизия депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков.
Това искахме от самото начало. Ние казахме, че пред България друг път няма. Това е програмата, това са националните приоритети. Около това трябва да търсим съгласие. И това се случи”.
За Мария Габриел в кабинета допълни:
„Това е вицепремиер, който е бил еврокомисар и има добри позиции в ЕНП, които са доминиращи в Европа. Ако преследваме външнополитическите цели за влизане в Шенген и еврозоната – е имаме нужда от ези позиции и експертиза”.
“Това си е формат на коалиция. Имайки стабилна власт, започвайки работа по бюджета и възстановявайки работата на институциите, обществото ще го приеме и ще стигне до извода, че е неизбежно решение”.
Живков обаче не се ангажира с прогноза колко точно може да продължи съществуването на новото редовно правителство.
“Дори 9 месеца ми се струват трудно достижими. Това е една крехка конструкция, която ще трябва да понася удари от различни посоки, а и вътре в себе си”.
Той изрази надежда, че ще се възстанови нормалното функциониране на парламентарната ни република.
“Нашата държава не може да работи добре в състояние на служебни кабинети. Видя се как президентът отказва да се съобразява с решения на НС. Това показва от една страна неговите амбиции, от друга – желание за властова експанзия.
Живков прогнозира, че отношенията на новото правителство и президентството ще се нормализират.
“Президентът ще трябва да приеме сегашната ситуация, колкото и да се опитва да въздейства против това политическо движение, на което се решиха ПП, ДБ и ГЕРБ”.
Може да възникне напрежение в новосъздаденото правителство заради местните избори, отбеляза Живков.
“Но там ще се играе на местна почва, ще има обвинения към кандидати за кметове и към настоящи кметове. Няма как да очакваме в битката за местната власт ГЕРБ, ПП и ДБ да сключат примирие. Резултатите от местните избори ще преначертаят в някаква степен политическата карта”.
Той не очаква сериозни вътрешни брожения в ГЕРБ по линия на правителството.
“В партията има едно ядро, което сериозно отстоява евроатлантическата ни ориентация и което беше склонно и дори настояваше да се търси коалиция с ПП-ДБ. Част от тези хора чисто биографично произлизат от българската десница – дали от ДСБ, дали от СДС.
Там има споделяне на обща идеологическа основа. ГЕРБ решиха да тръгнат смело в тази посока.
Тази политическа линия се разгърна през последните няколко месеца.
Виждаме един ГЕРБ и един Борисов, които са много склонни да правят отстъпки и компромиси. За момента изглеждат склонни да бъдат по-предвидим партньор”.