Коалиция “Продължаваме Промяната – Демократична България” ще обжалва пред Административния съд решението на ЦИК данните от машинното и хартиеното гласуване да се записват заедно в секционните протоколи.
Според бившия министър на електронното управление двете бюлетини – хартиената и тази, произведена от машината, трябва да се броят поотделно, след което да се сумират.
“Знаем, че СИК-овете правят грешки, но когато имаш двата компонента, след това може да бъде проверено в РИК откъде е дошла грешката”, обоснова позицията си той допълвайки, че в момента правейки колона без съставните й части се премахва контрола.
Божанов обясни още, че при съмнения за манипулация реалният вот може да бъде установен чрез обжалване, отваряне на чували с бюлетини и разследване на база видеонаблюдение, ако такова работещо наблюдение има в съответната секция. За да бъдат предотвратени подобни измами коалицията активира своята платформа с надпартиен характер “Ти броиш”.
“Набираме хора за застъпници и членове на секционни избирателни комисии, за да има повече наблюдатели, с цел да се избегне манипулацията на вота. Защото това, че ще има един или два човека от опитни манипулатори се използва доста умело. Например изчаква се да отидат до тоалетна. Или се въздейства на избирателите, защото в някои райони работното ти място зависи от общината”, поясни Божанов.
По думите му все още методическо указание за това как ще се броят бюлетините. Той допълни, че се опасява и от технически грешки каквито са правени и през изминалите години.
“В технически грешки може да бъде скрита и подмяна на вота. Много такива грешки видяхме на вота през 2021 г.”, каза той. Според него гласовете, подадени на машина, могат да бъдат изхвърлени или преправени в хартиени. И най-честите грешки ще бъдат при сумирането. “Например имаме 70 гласа на машина, подадени за партия Х, обаче когато се броят на куп, заедно с подадените на хартия, се добавят 20 гласа за друга партия и тези 20 гласа се изваждат от машинния резултат. И след това трябва да се брои повторно, за да се установи това нещо”, каза Божанов.
Относно видеонаблюдението, като начин за превенция, ИТ специалистът се опасява, че не навсякъде СИК-овете ще могат да излъчват и записват, поради липса на обучени кадри.
“Не във всички секции телекомите имат достатъчно добро покритие. Стрийм може и да няма, но ще има запис. Отново обаче трябва да се обжалва, за да се извърши проверка”, каза още той.
Позицията на коалицията ПП-ДБ:
Решението беше прокарано от представителите на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН в ЦИК, но ще бъде обжалвано от „Продължаваме Промяната – Демократична България“
От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ категорично се противопоставяме срещу решението за записване само на общ резултат от хартиеното и машинното гласуване в изборния протокол. То беше взето от квотата на „хартиеното мнозинство“ в ЦИК.
Решението на Комисията ще бъде обжалвано от коалицията в рамките на тридневния срок, защото увеличава недоверието в изборния процес, противоречи на духа на Изборния кодекс и по думите на досегашния говорител на ЦИК – Цветозар Томов, поставя под огромен риск сигурността и честността на вота.
Какво реши мнозинството на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН в ЦИК?
Резултатите от секционните комисии да се вписват само в една колона в протокола. Там ще бъде въвеждан само общ резултат от гласуването с хартиени бюлетини и от машини. Не се прие предложението на председателя на ЦИК – Росица Матева, резултатите да се вписват в отделни графи – брой на хартиените бюлетини, брой на машинните бюлетини и общ брой от двата вида гласуване.
Ако това предложение беше прието, щеше да се запази възможността за сравнение между данните от машините и написаното в протокола, както и възможността за поправяне на евентуални грешки.Факт е, че членовете на секционните комисии ще броят поотделно хартиените бюлетини и отрязъците от машините и записването поотделно не би било затруднение. Факт е, че след скандалната промяна, няма да може да се прави сравнение между данните от машинните устройства и вписаните в протокола данни. Ако секционните комисии правят технически грешки, те няма да могат да бъдат засечени. Автоматизираните проверки в РИК за проверка на коректното отчитане на машинния вот ще бъдат почти невъзможни.
Решаващи за резултата от изборите не са данните от устройствата, а хартиените разписки. Сега не просто машините се превръщат в принтери, не просто ще се брои на ръка, а и няма да може да се прави контролно преброяване с данните от машините.