- Идеята да се работи по-малко от 40 часа в продължение на пет дни в седмицата се обсъжда от десетилетия.
- Пандемията отново върна тази дискусия и показа нови модели на работа.
- Сега работодатели и политици проучват дали по-кратката работна седмица може да подобри благосъстоянието и лоялността на служителите. Има проблем със задържането и наемането на персонал.
- По време на експеримента служители не са работили по-интензивно. Работните дни са вече по-ефективни – намалят броя и времето на срещите. Така се осигурява повече време на служителите да се съсредоточат върху изпълнението на задачите.
Голямо брой компании в Обединеното кралство, участващи в тестова програма за четиридневна работна седмица, заявяват, че ще се придържат към нея. Те регистрират резки спадове в текучеството и отсъствията на служители. Същевременно до голяма степен поддържат производителността на същото ниво по време на шестмесечното проучване.
Това е едно от най-големите проучвания за ефекта на четиридневна седмица, което е правено досега. В него се вкючват 61 британски фирми, вариращи от банки до ресторанти за бързо хранене и маркетингови агенции. Предоставят на своите 2900 служители платен почивен ден в седмицата, за да видят дали могат да свършат също толкова много, докато работи по-малко, но по-ефективно.
Повече от 90% заявяват, че ще продължат да тестват по-кратката седмица, докато 18% планират да я направят постоянна, сочи нов доклад от организаторите на проучването, цитиран от Уолстрийт Джърнъл.
Идеята да се работи по-малко от 40 часа в продължение на пет дни в седмицата се обсъжда от десетилетия. Концепцията придоби нова популярност напоследък, тъй като работодателите и служителите търсят нови и по-добри начини за работа.
Ерата на Covid-19 постави началото на по-широко приемане на дистанционни и хибридни работни условия.
Сега някои работодатели, както и политици, проучват дали по-кратката работна седмица може да подобри благосъстоянието и лоялността на служителите.
„В началото за работодателите това се дължеше на пандемично прегаряне. Сега това е по-скоро проблем със задържането и наемането на персонал за много от тях“, посочва Джулиет Шор, икономист и социолог в Бостънския колеж.
Глобални тестове
Компаниите в САЩ и Канада наскоро завършиха по-малко пилотно проучване за четиридневна работна седмица.
Подобни изследвания се подготвят в Австралия, Бразилия и в други държави.
Компанията за потребителски стоки Unilever наскоро тества концепцията в офисите си в Нова Зеландия.
Правителството на Испания планира да плати на компаниите да експериментират с четиридневна седмица.
В проучване в Исландия, включващо повече от 2500 служители в различни индустрии, изследователите установяват, че повечето работници запазват или подобряват своята производителност и съобщават за намален стрес.
4-дневната работна седмица се приема навсякъде добре, но има все още редица пречки. Повечето компании, които са експериментирали с четиридневна седмица, са малки работодатели. Много по-големи компании не са възприели концепцията.
В проучването в Обединеното кралство, което се проведе от юни до ноември, повечето служители не са работили по-интензивно. По-скоро те и техните шефове се стремят да направят работните дни по-ефективни като намалят броя и времето на срещите и така осигуряват повече време на служителите да се съсредоточат върху изпълнението на задачите.
Работодателите оценяват производителността докато са тествали 4-дневната работна седмица със 7,5 по 10-балната система (0 е много отрицателно, 10 е много положително.
46% от компаниите смятат, че бизнес производителността им е останала приблизително същата, докато 34% съобщават за леко подобрение, а 15% за значително подобрение.
Междувременно 39% от служителите посочват, че са по-малко стресирани, отколкото преди началото на пилотната програма. Около половината не съобщават за промяна.
Близо половината служители наблюдават подобрение на психичното здраве, а 37% също отбелязват подобрение на физическото си здраве.
Споделен опит
Клеър Даниелс, главен изпълнителен директор на Trio Media, агенция за дигитален маркетинг с 13 служители, базирана в Лийдс, Англия, разкрива пред Уолстрийт Джърнъл, че се е присъединила към изпитанието, за да види дали една по-ефективно структурирана седмица може да подобри продуктивността на нейния бизнес. Преди да започнат, тя и нейният персонал проследяват и анализират работната си седмица и стигат до заключението:
20% от работните седмици са пропилени в несъществени срещи, бизнес пътувания и други неефективности.
Решението:
„Така че веднага разбрахме, че няма да се налага да натъпкваме допълнителна работа през четирите дни“, каза тя.
Графиците на служителите са били от понеделник до четвъртък или от вторник до петък – като всеки служител има партньор, който да покрива деня, в който са почивали.
В компанията са спрели да провеждат ежедневни екипни срещи. А при по-дълги срещи, включващи клиенти и множество презентации, служителите са се отбивали за кратко и са си тръгвали отново, в зависимост от това дали е необходимо тяхното присъствие.
Най-трудната част за служителите е била да се уверят, че няма да се върнат към старите работни нагласи или навици. Като цяло производителността е същата или леко подобрена, а приходите са нараснали с 47% в сравнение с предходния период, каза тя.
От компанията ще продължат да тестват 4-дневната работна седмица още шест месеца преди да се премине към постоянна промяна, но вече могат да кажат, че не виждат смисъл да се връщат към типичния модел на 5-дневната работна седмица.