.
57% от студентите по “Медицина” у нас са чужденци, сочат данни от Рейтинговата система на българските университети, оповестени на пресконференция на МОН. Те се обучават на английски.
Специалността “Медицина” на английски у нас е изключително популярна. Привлича чуждестранни студенти, българи, живеещи в чужбина, деца с двойно гражданство, младежи, учили в междунардни училища или пък младежи от семейства на експати, които са живели в много държави.
Ценна информация за приема и обучението в специалността медицина сподели с Данибон българка, чиято дъщеря е студентка в специалността “Медицина” в Медицинския университет в София. Семейството е живяло в различни държави през последните години, дъщеря им е учила в IB училище. Роднините й по бащина линия са уважавани лекари в Германия. Търсили са възможности за обучение на английски в различни страни в Европейския съюз. Имат опит от кандидатстване и в Ирландия.
Ценна информация от майката на студентка по “Медицина” на английски в МУ София
В няколко реда ще се опитам да обобщя наблюденията ми по процеса на кандидатстване “Медицина” в МУ София с английски език от тази година. Може да е полезно за някои, от вашите читатели.
Процес на кандидатстване:
Плюсове: Документи се приемаха до 20 септември, което е удобство ако кандидат студентите са отхвърлили или не са приети в други университети. Изисква се Диплома за завършено средно образование с Апостил- преведена и легализирана в РУО, прословутата бележка, че можеш да продължиш в Университет и декларация, която се изтегля от сайта на Университета.
Минуси: Документи се приемат само лично. Повечето кандидатстващи използват посреднически фирми.
Изпити:
Плюсове: Изпитите са онлайн. Включват 3 предмета – химия, биология и английски език. Процесът минава гладко, с идентификация и линк, чрез който се влиза в самия изпит. Материалите за подготовка са достъпни и онлайн и като учебник и не са скъпи. На моята дъщеря, която има IB HL по химия, биология и английски, й отне около 2 месеца да се подготви.
Недостатъци: Няма. При подаване на документите се плаща самият изпит, който не е скъп, но не приемаха банкови карти издадени от чужбина.
Прием:
Плюсове: Резултатите излизат в рамките на седмица, което е голямо облекчение и огромен плюс. За сравнение само ще кажа, че за резултатите от Дъблин, чакахме 7 месеца. В Дъблин изпитите бяха през януари – 6 изпита, изключително тежки – химия, физика, биология, математика, логика и английски. След резултатите, в рамките на 2-3 дена излезна и класирането.
Недостатъци: няма
Записване:
Плюсове: Записва се час онлайн и се подават документите. Бързо и удобно. Впечатлих се, че заедно със студентската книжка, вече им бяха направили карти за градския транспорт, както и здравни карти.
Недостатъци: няма
Такси:
Плюсове: Таксата е 9000 евро на година. Има различна такса, която е за студенти с двойно гражданство – едното българско, а другото от друга държава в ЕС и, които са се дипломирали в държава от ЕС. Това го намирам за много хубав жест към децата с българско гражданство.
Недостатъци: Всички плащат еднаква такса. За мен, лично, трябва да има различни такси за граждани на ЕС и такива, които са извън ЕС. Другото, което буди недоумение е, че българските студенти и всички други от ЕС плащат различни такси. Вие знаете, че в Нидерландия напр. всички плащат еднакви такси. Смятам, че и в България би трябвало да е така.
Бройка прием:
Приемат се 250 студента от ЕС и 70 от страни, извън ЕС. Това е за “Медицина”. Тази година от ЕС са кандидатствали 4 човека за 1 място, по моя информация. За извън ЕС – не знам, предполагам са много повече. Нямам информация какъв е бил средният бал за прием. Прилагам оценките на моята дъщеря, която е 3 в класирането.
Университет:
Колегите на моята дъщеря са много амбициозни и надъхани да учат. Преподавателите са чудесни, повечето са много млади, около 30-годишни, с прекрасен английски. Да не говорим, че преподавателите са вече или Доценти, или дори Професори и действащи медици.
На лекции са всички заедно, а на упражненията са разделени по 10 човека в група. Започва се веднага с много здраво учене и тестове през седмица. Към края на учебната година, вече ще влязат и в Университетската болница, което се изтъква от нейните колеги като една от причините да следват в България, а именно: практичната медицина.
И за финал:
Колегите на дъщеря ми са много доволни от избора си. Харесват София, учат български с любопитство и са будни млади хора – бъдещи лекари из цял свят. Аз лично смятам, че моделът на МУ София и МУ Пловдив в специалностите медицина, стоматология и фармация на английски език, трябва да се аплодира и, защо не, да се приложи от други университети и в други специалности.
…
Повод за допълнителната информация за обучението в специалността “Медицина” на английски в България стана дискусия във Фейсбук страницата на Данибон, където майката първо сподели свои впечатления около мои наблюдения напоследък, че в България идват млади, образовани чужденци и София им се струва хубав вариант за добър стандарт на живот (а така често мислят и част от младите, образовани българи):
“Това напоследък ми е любима тема и мога да споделя впечатления от първа ръка.
Дъщеря ми, която е учила в 6 различни държави, се отказа да следва медицина в Дъблин, поради факта, че отскоро имат изискване при кандидатстване да имаш 3 последователни години, преди кандидатстването в училище в ЕС. И макар детето да е с две европейски гражданства и 2 години, преди кандидатстването да е учила в Лисабон, и беше първа по успех на изпитите, ирландците й дадоха възможност да се запише като “НОН ЕС” (б.ред. като студент извън ЕС). Таксите, в този случай, са непосилни за нас.
Във всички други държави от ЕС, медицина се учи на местния език и така се стигна до кандидатстване в София, като чужд гражданин.
250 деца са от ЕС, има германци, ирландци, шведи, испанци, гърци, разбира се.
Трябва да ви кажа, че повечето й колеги са супер щастливи в България и казват,че това е едно от най- добрите решения, които са взимали. Много се кефят на София, на социалния живот, на Университета, преподавателите им са супер – млади, подготвени, с безупречен английски. Учат български и са бъдещите ” посланици ” на България по света.
Последно, като ги събирах у нас, ми казаха, че България е супер “underrated” и непозната в техните страни, просто брандирана като най- бедната в ЕС.
Моята щерка, както искаше след първата година да се мести в Милано, май, май ще си остане в София.”
Благодаря за изключително ценната информация, която ще е много полезна за много семейства!