Двете сдружения на директорите на училищата апелират за по-дълга междусрочна ваканция.
Първо това беше обявено от председателя на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България Диян Стаматов (директор на 119 СУ в София).
Тази вечер стана ясно, че с такъв апел е и председателят на Сдружението на директорите в средното образование в Република България Асен Александров (директор на 51 СУ в София).
Ако при болниците има степени на възможност да се справят с COVID-19, същото е и с училищата.
При 7% заболели учители, училището е в криза, при 14% – в сериозна криза, при 20% – в нокдаун и при 25% – в нокаут”, обясни по бТВ Асен Александров.
По обяд в подкрепа на по-дългата междусрочна ваканция се произнесе и синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”.
Учениците имат нужда да бъдат изолирани в рамките на 9 дни, което ще забави нарастващия брой заразени.
Първо идеята за “истинска ваканция” между двата срока подхвърли министърът на образованието акад. Николай Денков.
Вече трима от четиримата редовни социални партньори на МОН – двете директорски сдружения и единият от двата учителски синдикатa поискаха публично по-дълга ваканция. Това подсказва, че най-вероятно има разбиране от всички страни по този въпрос, още повече, че самата идея всъщност първо беше спомената от самия образователен министър:
“Дали да не дадем малко истинска ваканция, за да могат да си починат и ученици, и учители?”
Има само леко разминаване кога да е ваканцията. Директорите искат да е между 28 януари и 2 февруари, а учителският синдикат настоява да е от 31 януари до 4 февруари. Днес обаче Диян Стаматов в телевизионно интервю също посочи, че ваканцията трябва да е поне 7 дни.
„Тази ваканция трябва да бъде поне 7 календарни дни, за да може да има откъсване на учениците от училищна среда и тя да играе ролята на буфер в очакваната пикова ситуация в края на януари”, заяви директорът на 119-то училище по Нова телевизия.
Всички тези бързи реакции при 3-ма от 4-мата основни социални партньори на МОН подсказват, че най-вероятно има единодушие между всички по въпроса за по-дълга междусрочна ваканция.
Още повече, че в началото на февруари се очаква засилване на вълната от Омикрон. Според плана за справяне с пандемията, училищата ще затворят последни, но всички вече говорят не за преминаване към онлайн обучение като ковид мярка, а реална ваканция, в която да се почива, а не да се учи.