Синдикат „Образование“ предлага на МОН междусрочната ваканция на учениците да бъде удължена от 31.01 до 4.02.2022 година.
Мотивите за това са повишеният брой заразени ученици и учители.
Много е трудна организацията в някои образователни институции при отсъстващи над 5% учители, пише в мейла на синдиката до медиите.
При някои училища липсващите учители надвишават 15%, включително и с карантинираните, което довежда до невъзможност осигуряването на учебния процес.
Огромна част от педагогическите специалисти осигуряват заместване на колегите си, но това ги натоварва и претоварва.
Учениците имат нужда да бъдат изолирани в рамките на 9 дни, което ще забави нарастващия брой заразени.
Учителите също имат нужда от възстановяване, поради огромния стрес, породен от хибридното обучение, което са принудени да осигуряват. Огромна част от преболедувалите учители не се възползват от 10 дена за възстановяване след COVID19, за да могат да осигуряват работата в училищата.
При евентуална удължена ваканция, училищата ще направят икономия на финансови средства от издръжка и средства за едно тестване на учениците в цялата система.
„Дали да не дадем малко истинска ваканция, за да могат да си починат и ученици, и учители от трудния период, в който са в момента“ – по този въпрос сега се колебае образователният министър акад. Николай Денков, сподели той в събота.
Извънредна ваканция от 28 януари до 2 февруари искат директори. Позицията на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България беше обявена от Диян Стаматов, директор на 119 СУ в София.
Синдикат „Образование“ и Съюзът на работодателите в системата на народната просвета в България са двама от социалните партньори на МОН, с които се обсъждат въпроси от сферата на образованието.