Имената на двата американски университета са достатъчно известни и винаги будят почит. Единият, Харвард, е внушително по-стар и много експерти твърдят, че все още се усеща влиянието на европейските модели – Кембридж и Оксфорд. Когато Станфорд отваря врати, Харвард вече е на 250 години. Младият университет, Станфорд, обаче успява да използва всички предимства на това, че е създаден в по-нова епоха и бързо се нарежда сред елитните учебни заведения.
Ако сте на ниво да се чудите кой от тях да изберете или темата ви вълнува, предлагам ви един чудесен сравнителен анализ, който е написан увлекателно и който помага да се разберат основните разлики между Харвард и Станфорд. Поместен е на сайта http://www.thecrimson.com/, а статията се казва “Seeing Red: Stanford v. Harvard”.
Анализът започва с една внушителна бройка, за която се говори – 13 000 са велосипедите в Станфорд, които някак напълно отговарят на младежкия дух на този млад университе.
В статията има история, има легенди, има цитати на известни личности. Ще разберете кой и кога решава Станфорд да се стреми да бъде най-доброто инженерно училище в света, а и други любопитни факти.
Ето няколко кратки сравнителни оценки:
Станфорд в момента е едно от най-желаните училища заради инженерните си специалности и заради господството си в Силициевата долина.
Харвард се позициониране да бъде лидер в областта на образованието и научните изследвания в 21-ви век.
Харвард е с фокус върху интелектуалния растеж.
Станфорд се стреми да даде на студентите по-практически знания.
Целта на Харвард е надграждане на знание.
Целта на Станфорд е неговите студенти да постигнат личен успех и да имат пряка полза в живота от наученото.
Харвард иска младите хора да са добри и в литературата, и в изкуствата, и в науките.
В Станфорд обучението е свързано с нещата от реалния живот.
В Харвард са по-фокусирани върху теорията.
Станфорд е фокусиран повече върху практичността на дадено знание.
Дори в изучаването на компютърните науки двете школи много се различават.
Целият анализ можете да прочетете в статията “Seeing Red: Stanford v. Harvard”.