Фонд “Стамболов”, предоставящ финансиране на българчета в топ университети, е под въпрос. ГЕРБ, ДПС, ИТН, ДБ се изказаха против. Депутати съзряха обида към българското висше образование. Единствено от “Продължаваме промяната” изразяват подкрепа, съобщава “Сега”.
Депутати от образователната комисия бламираха узаконяването на фонд “Стамболов”. Целта на фонда е да финансира обучението на български студенти в най-престижните университети в света, ако след това се върнат да работят у нас. Представители от ГЕРБ, ИТН, ДПС и др. напуснаха комисията в ключовия момент, в който трябваше да гласуват въпросния текст, предложен от Антон Тонев от “Продължаваме промяната”. Така се осуети и приемането му, пише “Сега”.
По програмата в следващите 3 г. се очаква 30 талантливи български студенти да получат до 200 000 лева на година за обучение във водещи чуждестранни университети, но след дипломирането си те трябва да се върнат да работят у нас поне 3 години.
Позициите на някои от депутатите, цитирани в “Сега”, показват непознаване на функционирането на чуждите университети. Въпреки това те смело изказват гледната си точка.
“Когато текстът излезе извън залата, хората ще почнат да задават въпроси и веднага ще го нарекат лобистки. Сумата ще засегне много малък брой младежи и девойки. Хората ще попитат за чии деца се прави този текст? Българските граждани са изключително критични и трябва да имаме лице да им обясним.
Талантливите ученици, които кандидатстват в чужбина, печелят съответните стипендии, те печелят правото да учат в такива висши училища. Който иска да учи в голямо висше училище в чужбина, има европейски програми, има “Еразъм”, много други възможности”, смята Мукаддес Налбант от ДПС.
Според нея, цитирана в “Сега”, “ако става дума за финансиране на университети като Харвард, то той е богата институция, затова средствата ни трябва да са насочени не към подпомагане на определен кръг лица, а към решаването на големите проблеми в българското образование”.
ГЕРБ смятат, че се нанася репутационен проблем на висшето ни образование, казвайки едва ли не, че чуждото е по-добро, информират от “Сега”. От партията имат и съмнения за законността на програмата, тъй като според закона за висше образование държавата следва да финансира само обучение на студенти в български държавни вузове.
Петър Николов от ГЕРБ нарече текста за узаконяванетона фонд “Стамболов” – “скандален”, “незаконен” и “обиден” за българското висше образование.
“Няма консенсус по него, нито в академичния свят, нито сред депутатите”.
Резерви към текста имат и партньорите на “Промяната” в коалицията – ИТН и ДБ.
Елисавета Белобрадова от ДБ, позната от сайта “Майко мила”, също изрази съмнения дали текстът не противоречи на Конституцията и призова да се излезе от цикъла “на противоречивите предложения”, които не са обсъдени предварително, пише “Сега”.
Единствено представителите на “Продължаваме промяната” подкрепят текста с мотива, че целта на фонд “Стамболов” е да стимулираме българските деца да повишат квалификацията си навън и да се върнат у нас с придобитите знания.
“Студентите, които получават стипендии да учат навън, стават граждани на света, а нашата цел е младежите по програмата да се върнат у нас, съвсем различно е – тези хора после ще дължат нещо на нашето общество, ще подпомогнат пазара на труда”, посочва Антон Тонев.
Образователният министър акад. Николай Денков защити концепцията на фонд “Стамболов” и обясни, че това няма как да е обида за българското висше образование.
“Аз съм част от това висше образование. Гордея се с него, и критиките за обидно отношение са неуместни. Няма как да имам обидно отношение към българското висше образование. Системата ни е много затворена, не каним чужди специалисти, един от начините да пречупим това е да подготвим кадри, които след това се върнат у нас”, мотивира се министърът, цитиран от “Сега”.