“На въпроса трябва ли да има удължаване на учебното време-отговорът би бил НЕ! Но, на въпроса необходимо ли е да учим по-интересно, модерно, полезно, игрово и по-дълго? Отговорът е ДА!”, смята Диян Стаматов, директор на 119 СУ и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. Той определя желанието на МОН за бърза редакция на учебните програми в рамките само за 3-4 месеца, за да се стартира от септември по нови през следващата учебна година, за изключително амбициозна задача.
Необходимо ли е удължаване на учебната година?
Министър Денков най-напред предложи започване на учебната година по-рано от 15.09.
Преди месец заговори за удължаване на втори срок за 1-6 клас.
За мен това не е някаква съществена промяна. Просто още месец в училище. Което към днешна дата не се приема добре.
Ако една подобна промяна не върви в комплект с приложена ясна редакция на учебните програми, на учебниците, но и на графика за ваканциите, тя няма никакъв смисъл.
Лесно ще бъде удължена учебната година – това е в административните правомощия на министъра на образованието.
По-трудната и много по-съществена част е КАКВО и КАК ще се учи през това време. Най-важно е осъвременяването на учебното съдържание. Редакция на “КАКВО ЩЕ СЕ УЧИ” НЕ става за три месеца, не става с анкета към ученици, учители и родители. Последната стойностна редакция на учебните програми по всички предмети и класове продължи две-три години. Дълъг процес с участието на много учители и автори на учебници. Много работни групи и дебати.
Сегашното желание на МОН да направи редакция за 4-5 месеца, за мен е изключително амбициозна задача. Дали ще е успешна е съвсем различен въпрос. Редакцията е много необходима и с оглед на преминалото двегодишно on line обучение. Много неща се промениха през тези две години и при учениците, и при учителите. Промените трябва да бъдат добре използвани за напредък в системата ни, а не да си продължим както преди. С едно скучно и забравено преподаване.
Въпреки, че учебниците са само едно средство, тяхната редакция е също толкова необходима. Не сме достигнали все още онова ниво, в което да не ползваме учебника.
След всичко до тук, според мен, промените в продължителността на учебната година биха имали успешен смисъл, само с готови, реални редакции на учебните програми, но и с налични промени в учебниците.
И още с гъвкавост в редуването учене-ваканция.
Така, че на въпроса трябва ли да има удължаване на учебното време-отговорът би бил НЕ!
Но, на въпроса необходимо ли е да учим по-интересно, модерно, полезно, игрово и по-дълго? Отговорът е ДА!