- Топ учените са злато за Европа.
Светът се променя. Напрежението се увеличава. Виждаме все повече учени, които търсят ново място, където да продължат работата си. Повече водещи международни учени трябва да дойдат тук.
- Ще има битка за таланти, особено в области като математика и технологии, където има сериозен недостиг.
Европа предприема решителни стъпки за привличане на американски учени и изследователи, които са засегнати от значителните съкращения на финансирането за наука и образование в САЩ при администрацията на Доналд Тръмп. Това създава нови възможности за континента да се утвърди като глобален център за научни изследвания и иновации.
Контекстът в САЩ: „Атака срещу науката“
От началото на втория мандат на Доналд Тръмп, администрацията му наложи драстични съкращения в бюджета за научни изследвания и образование. Водещи университети като Джонс Хопкинс и Колумбийския университет бяха принудени да намалят работни места заради загубата на държавно финансиране. Освен това, новите политики ограничават свободата на изразяване и налагат цензура върху някои научни теми.
Тези мерки предизвикаха тревога сред учените, които се сблъскват със затруднения в провеждането на своите изследвания. В резултат, много от тях започнаха да търсят алтернативи извън САЩ.
Европейската стратегия: „Бум на привлекателността“
Група европейски държави разработва стратегия за привличане на изследователи от САЩ в отговор на съкращенията, наложени от американското правителство в сферата на образованието и научните изследвания.
Дванадесет правителства заявиха, че Европейският съюз се нуждае от “бум на привлекателност”, за да привлече таланти от чужбина, “които могат да пострадат от намеса в научните изследвания и немотивирани и брутални съкращения на финансирането”, според писмо до Европейската комисия.
Писмото е адресирано до комисаря по иновациите на ЕС Екатерина Захариева и е подписано от Франция, Чехия, Австрия, Словакия, Естония, Латвия, Испания, Словения, Германия, Гърция, България и Румъния.
“Спешно трябва да се организираме за посрещане на талантите, които биха искали или трябва да напуснат Съединените щати,” заяви френският министър на научните изследвания Филип Батист пред Политико.
В писмото не се споменава директно САЩ, но има явни препратки.
“Настоящият международен контекст ни напомня, че свободата на науката може да бъде поставена под риск навсякъде и по всяко време,” се казва в текста.
Сред предложените мерки са:
Специално финансиране за новопристигнали учени.
Облекчаване на имиграционните процедури.
Укрепване на партньорствата с водещи научни центрове по света.
Конкретни инициативи в Европа
Европейските университети вече започнаха да действат:
Свободният университет Брюксел (VUB) обяви 12 нови позиции за международни изследователи с особен фокус върху американските учени.
Френският университет Екс-Марсилия стартира програма „Безопасно пространство за науката“, която предлага подкрепа за учени, почувствали се ограничени или заплашени в САЩ. Програмата разполага с бюджет от 10 милиона евро и цели да привлече 15 учени в следващите три години.
Нидерландия създава фонд за привличане на водещи учени, включително такива, които напускат САЩ
Политически натиск и съкращения на финансирането принуждават някои изследователи да напуснат Съединените щати, а Нидерландия се стреми да се позиционира като убежище за водещи научни таланти, съобщават холандските медии.
Министърът на образованието на Нидерландия Епо Бруинс обяви създаването на фонд за привличане на водещи международни учени и призова за бързи действия, за да се гарантира, че Нидерландия ще стане предпочитана дестинация.
„Светът се променя. Напрежението се увеличава. Виждаме все повече учени, които търсят ново място, където да продължат работата си“, пише Бруинс в писмо до Долната камара на парламента.
„Искам повече водещи международни учени да дойдат тук.
В крайна сметка топ учените са злато за нашата страна и за Европа.“
Въпреки че фондът е отворен за изследователи от всички националности, той изглежда е пряк отговор на нарастващите притеснения сред американските учени относно затягането на ограниченията върху академичната свобода при президента Доналд Тръмп.
Американски изследователи алармират за увеличаваща се цензура от страна на правителството, както и по-строг контрол върху научната комуникация.
Франция вече стартира програма за привличане на разочаровани американски учени, а Нидерландия сега цели да последва този пример.
Размерът на наличното финансиране все още не е определен, тъй като министерството води дискусии с Нидерландската организация за научни изследвания. Въпреки това Бруинс заяви, че е важно инициативата да бъде обявена сега:
“Защото в този момент учените решават къде да продължат кариерата си. Важно е те да разгледат възможността за Нидерландия.“
Нидерландските университети вече изразиха интерес към привличането на американски изследователи. Университетите в Нидерландия, които представляват 14-те публични университети в страната, потвърдиха, че проучват начини да привлекат американски учени.
„На нас това ни изглежда добра идея“, заяви говорителят на университетите, подчертавайки, че укрепването на холандските иновации е приоритет.
Университетите виждат инициативата и като начин за солидарност с американските академици, които са изправени пред ограничения.
Организацията, която управлява националното финансиране за научни изследвания, също оценява как може да подкрепи тези усилия.
„Смятаме сигналите от САЩ за доста обезпокоителни“, заяви техен говорител.
Организацията анализира къде са най-големите рискове и как може да помогне да се гарантира, че критичните изследвания няма да бъдат загубени.
„Науката съществува благодарение на международното сътрудничество и академичната свобода“, допълва говорителят.
Нидерландски и американски учени вече са започнали неформални дискусии според Кралската академия на науките и изкуствата в Нидерландия.
„Ще има битка за таланти, особено в области като математика и технологии, където има сериозен недостиг на работна сила“, заявява президентът на KNAW Марилин Догтером.
„Но в момента основният ни дълг е да подкрепим свободната наука.“
Финансова подкрепа от ЕС
Еврокомисарят Екатерина Захариева предложи увеличаване на финансирането до 2 милиона евро за всеки учен, който се премести в Европа по програмите за 2026–2027 г., съобщи Клуб Z.
„Трансферната сума“ е на човек. Тя ще бъде плащана на учени, които ще се местят през океана по работни програми за 2026 и 2027 г.
Освен това ЕС стартира пилотната инициатива „Избери Европа“ по програмата „Мария Склодовска-Кюри“, която предоставя грантове за начинаещи учени с дългосрочни кариерни перспективи.
Докато САЩ губят своята позиция като лидер в науката поради политически ограничения и финансови съкращения, Европа вижда възможност да се утвърди като убежище за свободната академична мисъл. Чрез координирани усилия и щедро финансиране европейските държави искат ще укрепят своите научни капацитети, но и ще демонстрират солидарност с учените, които търсят свобода и стабилност.