Пътеписи от Гърция
“Атинският Лувър” – така е наричан Националният археологически музей в Атина. Той е истинска съкровищница и същевременно добър нагледен учебник как се са развивали цивилизациите по тези земи.
В почти всяка зала има нещо ценно.
Добре е преди да го посетите, да прочетете кои са най-ценните експонати, а също така и да си намерите карта на музея, за да се ориентирате по-добре и да не пропуснето нещо важно.
Топ 5 на най-ценните експонати в “Атинския Лувър”
В такъв богат музей е трудно да се откроят 5-те най-ценни експоната. Винаги част от тях могат да бъдат сменени не с други 5, а поне с 20-30-50-100. Който и да бъде добавен в топ 5, със сигурност ще заслужава вниманието на посетителите.
Ето моите топ 5 предложения:
1. Маската на Агамемнон
Всеки музей си има своя шедьовър, около който ще видите тълпи от туристи. За Националния археологически музей това е Маската на Агамемнон. Това е първото нещо, към което се втурват всички посетители. Открита е от немския археолог ентусиаст Хайнрих Шлиман, който е върл почитател на Омир и след като натрупва богатства, тръгва да доказва, че всичко описано от легендрания гръцки поет е съществувало.
Хвърля много усилия да открие Троя. Също така търси доказателства за Агамемнон. Открива златна маска и заявява, че е на Агамемнон. По-късно е доказано, че няма как да е негова, но легендата, сътворена от Шлиман, придава още по-голяма магия и притегателна сила. Прочетете повече за Маската на Агамемнон тук.
2. Бронзовата статуя на Зевс/Посейдон
Около тази статуя също ще видите много туристи. Когато посетите музея и застанете до нея, опитайте се да отговорите на въпроса: “Зевс или Посейдон?”. Години наред учени водят този спор. Така че смело се включете и вие. Ето факти, които ще са ви полезни.
3. Малкият жокей от от Артемизион
Каква ли е историята зад тази пленителна композиция от малък ездач и неговия кон? Може би е дарение за някоя победа? Огледайте лицето на момчето. Вижте колко е устремено и иска задължително да победи. Разгледайте и коня. Историята около откриването на “Малкия жокей” е вплетена по малко по-различен начин в първия холивудски филм, сниман в Гърция. Виждаме младата и пленителна София Лорен като гмуркачка, която открива ценната находка. Прочетете още тук.
4. Механизмът от Антикитира – първият „аналогов компютър“
В наше време видим ли думата компютър, започваме да разбираме за какво значимо нещо се говори. И така известният “Механизъм от Антикитира” е наричан именно по този начин: първия „аналогов компютър“.
Потърсете в Гугъл или YouTube информация за него и ще видите тема на колко научни конференции на световно ниво е. А през май 2017 година Гугъл почете 115-та годишнина от неговото откриване с красива лого картинка на началната си страница.
5. Пан, Афродита и Ерос
В тази закачлива мраморна група има толкова много живот и любовни послания. Пан е по мъжки настоятелен и с похотливи намерения, а Афродита е по женски притеснена и се опитва да брани целомъдрието си. А над тях Ерос изпраща своите сигнали, че за любовта няма граници.
Задължително разгледайте и:
Диадумен – младият атлет победител
Фреските на 1-я етаж (над партерния етаж)
Мраморна статуя на спяща менада (жена, последователка на Дионис)
Бронзова статуя на император Октавиан Август
Дървен погребален египетски модел на лодка
Мраморна композиция за маса с дионисиев мотив:
И още акценти:
Мраморна статуетка на мъж, свирещ на музикален инструмент
Златни гривни под формата на змия
Накрая не забравяйте да посетите и градината на музея, която е много добре аранжирана, зелена и пълна с още интересни скулптури.
В градината има и приятно кафе, в което се предлагат освежаващи напитки, топки закуски и сладки.
За посещение на Националния археологически музей в Атина е необходимо да си заделите достатъчно време. Ако не разполагате с много, нека да са поне два часа. Но колкото повече, толкова по-добре, за да разгледате всичко внимателно. Не е лоша идеята и за второ посещение, след като първо сте се запознали с изложените експонати, след това да почетете на спокойствие отново за тях, а после да се върнете да ги разгледате наново.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Историята на златната „маска на Агамемнон“ >>
Зевс или Посейдон – това е въпросът >>
Назад във времето с бронзовия жокей от Артемизион и неговия състезателен кон >>
Митично пътуване сред богове и герои в „Атинския Лувър“ >>
Гугъл почете Механизма от Антикитира – първия „аналогов компютър“ >>
Сайтът на Националния археологически музев в Атина има и английски вариант: http://www.namuseum.gr/wellcome-en.html. В него са описани голяма част от експонатите. Има и снимки, които могат да се увеличават, за по-добро разглеждане.
В музея е разрешено да се правят снимки. Тук можете да намерите адреса и работното време.