Пътеписи от Гърция
Всичко започва като в приказка по откриване на ценно съкровище и продължава като в завладяващ исторически роман с много загадки и търсене на символи и доказателства. На дъното на морето край нос Артемизион през 20-те година на XX век е открита една изящна бронзова статуя. И така се отключва дълъг научен спор по разплитането на загадката:
Кой е “Богът от Артемизион”?
Зевс или Посейдон?
Този научен спор се води около една от най-известните древногръцки скулптури, която е изложена в Националния археологически музей в Атина. Представлява изящна бронзова статуя на бог. Висока е 2,09 метра. Тази ценна находка е наречена “Богът от морето”, но се среща и с наименованията: “Богът от нос Артемизион” и “Артемизовият бронз”. Намерена е през 1926-28 година на дъното на морето при нос Артемизион, където са открити и малкият жокей и неговият състезателен кон. Статуята е един от редките бронзови оригинали, достигнали до наши дни.
Зевс и Посейдон в гръцката митология са братя. Зевс е върховният и най-могъщ бог, владетел на Олимп, бога на небето и мълниите. Следващите по ранг богове са братята му Посейдон, богът на моретата, и Хадес, богът на подземното царство.
Гръмотевица или тризъбец?
Богът заплашва да хвърли своето оръжие. Ако е Зевс, трябва да с гръмотевица. Ако е Посейдон, трябва да е с тризъбец. Тъй като дясната ръка е замахнала, но в нея не е останало и следа от това, което се хвърля, спорът за ясната идентификация на “Бога от морето” продължава все още.
Дълго време доста популярна е била версията, че това е Посейдон и той е държал тризъбец. В стари пътеводители се среща с това име. При направени сравнения с рисунки върху вази и изображения върху монети е установено, че позата на Посейдон, когато е с тризъбец, е по-различна. Учените смятат, че действително този начин на хвърляне на тризъбец не е удобен. По тази причина тезата, че това е Посейдон започва да губи сила. Тя се налага най-вече заради друг факт, а бронзовият бог е намерен в морето. А той е намерен в морето, защото статуята е била на римски кораб, който е пранасял тези ценни находки от Гърция към Рим и е корабокруширал.
В наши дни все повече започва да се приема тезата, че “Богът от Артемизион” е Зевс. Открити са по-малки статуи, които показват Зевс в подобна поза.
На сайта на Националния археологически музей в Атина също е отбелязано, че все още е спорно дали е Зевс или Посейдон, но по-вероятно е да е Зевс.
Емблематична статуя
Бронзовата статуя на Зевс/Посейдон е едно от малкото запазени оригинални творби от строгия стил, един от основните стилове на гръцката скулптура в периода на ранната класика. Смята се, че е изработена около 460 година пр.н.е. Скулпторът е неизвестен, макар че научната позиция е, че е дело на голям майстор. Спрягат се и няколко имена на известни творци от този период, сред които и на Мирон, познат със своята бронзова статуя на Дискохвърляча (Дискобол).
“Богът от морето” е емблематичен и по още една причина. Тази голяма свободно стояща статуя изобразява движение – “най-важното постижение на строгия стил”, отбелязват Х. У. Джансън и Антъни Джансън, автори на “История на изкуството”. Те допълват:
“Позата не е толкова задържащо движение, колкото вдъхващ страхопочитание жест, който разкрива силата на бога. Запращането на оръжието става божествен атрибут, а не специфично действие, насочено към определен противник.”
В статуята на Зевс/Посейдон трябва да се обърне внимание на извитото тяло и на разположението на ръцете.
А така също и на краката.
За класическата скулптура вече е характерно, че статуите са свободно стоящи. Различават се от архаичните фигури на Куроси. Тежестта вече не е разпределена поравно между двата крака и се наблюдава една премерена несиметричност. Овладяна е вече важна техника, която позволява на статуите да стоят с лекота. Тази техника се нарича contrapposto (противотежест). Единият крак носи тежестта, а другият е по-свободен. След като навлиза тази техника и е била напълно овладяна, става възможно движението в статуите. Затова и бронзовата статуя на Зевс/Посейдон е изключителен пример за това постижение.
Друг важен детайл, в който трябва да се вгледа човек, е главата на “Бога от Артемизион”. Трябва да се обърне внимание на прическата, оформената брада, очите. Очите най-вероятно са били изработени от слонова кост. Веждите са били от сребро, а устните – от мед.
Творбата се приема за икона на елинистическата култура. Образът е изобразяван върху марка и банкнота.
След златната “маска на Агамемнон” бронзовата статуя на “Бога от морето” е втората по значимост важна находка, която ще откриете в Националния археологически музей в Атина.
фотограф: Евгений Благоев
източници: “История на изкуството”, т. 1, Х. У. Джансън, Антъни Джансън; Wikipedia (1, 2, 3), http://www.seshat.ch/home/poseidon.htm, http://www.namuseum.gr/collections/sculpture/classical/classic02-en.html