Пътеписи от Гърция
Омировата “Одисея” вдъхновява изложбата “Odysseys” в Националния археологически музей в Атина
Националният археологически музей в гръцката столица е наричан често “Атинския Лувър”. Майк Джералд от Нашънъл джеографик го определя като “един от най-прекрасните световни музеи”, който съхранява “колекция от най-ценните съкровища на гръцките цивилизации през столетията”. Необходимо е много време, за да се разгледат внимателно всички изложени експонати. Там е златната “маска на Агамемнон”, открита от немския археолог Шлиман. Малко след нея е и бронзовият “Жокей от Артемизион”. Също така в една от залите се намира известната статуя на Зевс/Посейдон. Освен с богата колекция, “Атинският Лувър” може да се похвали и с дълга история.
“Odysseys”
На 3 октомври 2016 година в музея беше открита временната изложба “Odysseys”. Инициативата е част от честванията по случай 150-та годишнина на Националния археологически музей.
Изложбата “Odysseys” наистина впечатлява. Посетителите са примамени от синята светлина, която се вижда от една от залите в края на първия етаж. Още с влизането обикновено следва ахване. Човек се чувства като на дъното на морето, обграден от много съкровища и митични образи.
Изложбата черпи вдъхновение от древногръцката епична поема “Одисея” на Омир. Митичният образ на Одисей е обединителят в посланията за съществуването на човека – пътуването, завръщането, вечните търсения, разширяването на хоризонтите. “Odysseys” отвежда посетителите на пътешествие през времето, изпълнено с приключения и символизъм.
В изложбата са включени 190 творби. 184 са от постоянните експонати на Националния археологически музей на Атина, три са взети назаем от Музея на Акропола и други три от Епиграфския музей.
Пътуването, Итака, великите постижения
Три са основните тематики в изложбата:
1. Пътуването
Пътуването показва вечното търсене на човека на суровини, идеи и знания. Идеята е пресъздадена чрез корабите и митовете за морските пътешествия на древните хора.
2. Итака – завръщането в родината
Итака е остров в Йонийско море. Известен е най-вече като родното място и царство на Одисей, героя от омировата „Одисея“.
Идеята в тази тематична ос на изложбата е вдъхновена от завръщането на Одисей в Итака. Показани са колективните усилия за осигуряване на развитие и просперитет на обществата, а така също и желанието на човека да се противопостави на нетрайно си съществуване.
3. Великите постижения на човешкия ум и дух, които подканят всеки да запали факела и да поведе човечеството.
Съвременен разказ на древногръцките героични приказки
Целта на”Odysseys” е да разкаже героичните приказки от миналото, които са докосвали безброй хора през всичките тези векове.
Вълнуващите приключения и подвизи на героите се разгръщат върху керамични предмети. Вижда се как Персей преследва чудовищни горгони, как Одисей е вързан към мачтата, за да се спаси от омайните сирени, а така също как Херакъл ни спечелва със силата си.
“Морски пътища, пътуващи кораби, нови идеи, търговия, колонии, войни, легендарни пътешествия, богове, нимфи, добри и престъпни същества в морските дълбини – всичко това е включено в изложбата”, разказва д-р Мария Лагогианс, директор на музея.
Един от най-сниманите експонати е статуята на Посейдон от 480 г. пр.н.е., открита в залива Ливадостра в Беотия.
Посейдон е на фона на бушуващото море. Чуват се силните вълни.
“Изложбата проследява трайната Итака като място за колективна дейност и лично удовлетворение”, разкрива д-р Лагогианс.
Итака
Пристигането е изобразено с типичен гръцки пейзаж – маслини, грозде. Статуята на Одисей от 1 век е знак за възхода.
В една от залите се виждат Афродита, Пан и Ерос в мраморна група (100 г. пр.н.е.).
Чува се звукът от лястовички, символ на любов и прераждане.
По стените на диспей се показват пролетните фрески от Акротири в Санторини. Виждаме и първата целувка – може би на Пенелопа и Одисей.
Тук е и Фрасиклея Кора – погребална скулптура на момиче.
Тя напомня, че във всеки живот смъртта е налице.
До Кора стои Курос от Меренда.
През тази епоха са създавани много такива статуи.
Женската статуя се нарича Кора, а на младежа – Курос. Кора винаги е с дрехи, а Курос е гол.
Зад Кора и Курос наднича златната маска на Агамемнон.
Възходът на човешкия ум и дух
Постиженията на човека са в последната зала. Там звучи “Dream in an Open Place” (“Мечта на открито място”) на гръцкия композитор Вангелис.
Изложбата завършва със символи за подвизите на човека.
Показана е скулптурата на младия атлет победител Диадумен.
Изработена е през 100 г. пр. н.е.
Открита е на остров Делос.
Тук е и най-старият компютър в света – известният механизъм на Антикитера.
Последният експонат е сред незабравимите в музея – статуя на Зевс.
Той е разположен зад екран на син фон.
Зрителят вижда задвижени облаци, а зад тях Зевс е замахнал с вдигната ръка и целеустремен поглед.
Изложбата е силен разказ за колективното и индивидуално пътуване на човека, устремен към знания и възход. Обграден е от символи, митични създания и съкровища.
“Odysseys” е едногодишна изложба. Националният археологически музей работи всеки ден от 8 до 20 часа от април до октомври. Всички пътеводители съветват, че след Партенона този музей е втората задължителна спирка за всички посетители на гръцката столица.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Историята на златната „маска на Агамемнон“ >>
Опознайте Акропола чрез Лего >>
Назад във времето с бронзовия жокей от Артемизион и неговия състезателен кон >>
Забележителности около планината Олимп в Гърция >>
източници: http://www.namuseum.gr/museum/pressreleases/2016/pressrelease_ODYSSEYS16_paid-en.html, http://www.ekathimerini.com/, http://odysseus.culture.gr/h/4/eh41.jsp?obj_id=23230, Wikipedia, “Гърция” – пътеводител на National Geographic, “Джобен пътеводител Атина” – Софтпрес, “История на изкуството” том 1 – Х. У. Джансън, Антъни Джансън