Историята на бронзовата статуя “Жокеят от Артемизион” е много интересна. Преплита много епохи и събития. Започва с едно 10-годишно африканско момче жокей, галопиращ състезателен кон и дар за голяма победа в Древна Гърция. Преминава през кражба от римски пълководец и коробокрушение. След това векове наред всичко е само на дъното на морето. В по-ново време – 20-30-те години на 20 век е открита тази ценната археологическа находка при нос Артемизион. Следват още години на проучване и и реконструкция на композицията, а така също и първи холивудски филм в Гърция със София Лорен, в който се споменава за малката статуя на момчето, открита в морето.
Малкият жокей от Артемизион и неговият състезателен кон
Малкият, устремен жокей от Артемизион е една от големите атракции в Националния археологически музей на Атина. Намира се в центъра на зала, която е близо до другата голяма атракция – “маската на Агамемнон“, открита от немския археолог ентусиаст Шлиман.
Бронзовата статуя на кон и на младия жокей е открита при нос Артемизион. Жокеят е намерен през 1928 година, други части – през 1937 година. Всичко, което е намеренео, е събрано и сглобено наново. През 1972 година статуята е изложена в Националния археологически музей на Атина.
Младият жокей вероятно е от африкански произход. Предполага се, че е около 10-годишен. Може би е роб. Прическата му обаче е гръцка и някои учени смятат, че вероятно е от смесен произход. Носи сандали и къс хитон (антична дреха, приличаща на туника). Яхнал е коня без седло.
Позата на момчето подсказва, че държи юздите на галопиращия кон с лявата си ръка, а в дясната би трябвало да е камшикът. Тези части – юздите и камшикът, са изчезнали. Интересно е да се наблюдава лицето на ездача. Показва страст, напрегнатост, но и желание за победа.
Статуята на състезателния кон е удивителна. Уловена е неговата жизненост и стремглавост. На дясното му задно бедро е изобразена древногръцката богиня на победата Нике.
Римският пълководец и корабокрушението
Малкият жокей и частите от статуята на коня са намерени в морето при нос Артемизион заедно с друга изключително известна статуя – тази на Зевс/Посейдон, която също е изложена в Националния археологически музей. Предполага се, че кораб, който е пренасял тези ценни статуи от Атина към Рим, е корабокруширал. Той е потънал на 40 метра дълбочина. През 1926 година е установено мястото му и започва бавен процес по изваждането на находките. Има интересна теория как и откъде са били откраднати тези статуи. Изследователят Шон Хемингуей предполага, че това е дело на римския пълководец Луций Мумий Ахаик, който разрушава и ограбва Коринт през 146 г. пр.н.е.
Реконструкцията
Възможно е жокеят и конят да не са били в обща композиция. Когато е започнала реконструкцията им, се е предполагало, че са два различни фрагмента от скулптури. Но после са открити останки от дрехите на момчето върху коня и е взето решение да ги съберат заедно. Така се получава наистина нещо внушително и въздействащо.
Рядко бронзови статуи от Древна Гърция са оцелявали
Статуята на коня е дълга 2,9 метра. Висока е 2,1 метра. Фигурата на момчето е дребна – едва 84 сантиментра. Скулптурата е направена около 150–140 пр.н.е. Вероятно е дар за богат човек в чест на голяма победа. Творецът е неизвестен. Находката много ценна, тъй като рядко са оцелявали бронзови статуи от Древна Гърция. Обикновено са били претопявани, за да се изработват в по-късни епохи нови творби. Също така е и рядък пример на древногръцка скулптура на състезателен кон.
София Лорен и малкият жокей на дъното на морето
В киното се използва историята около намирането на малкия жокей на дъното на морето.
Филмът се казва “Момчето върху делфина” (“Boy on a Dolphin”, 1957). В него се разказва как главната героиня намира тази статуя. Ролята е поверена на звездата от 50-те години на 20 век София Лорен.
Това е първият холивудски филм заснет в Гърция.
Наименованието в научната литература
“Жокеят от Артемизион” се споменава и под наименованието “Малък ездач”. В музея в Атина английското название е отбелязано като “Artemision Jockey”. Също така в научната литература се вписва и като “Конят и жокеят от Артемизион” (The Horse and Jockey from Artemision).
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Историята на златната „маска на Агамемнон“ >>
Опознайте Акропола чрез Лего >>
Забележителности около планината Олимп в Гърция >>
„Момчето с тръна“ – статуя на верния младеж >>
източници: http://www.namuseum.gr/collections/sculpture/hellenistic/hellenistic13-en.html, http://bmcr.brynmawr.edu/2005/2005-02-18.html, Wikipedia, YouTube