Пътеписи от Поморие
Старите поморийски къщи – очарователни в своята достолепност и красота, но в същото време веднага следва разочарование от досега на съвременността – ръждясали климатици по постройките, стърчащи сателитни чинии и разхвърелени коли, които са паркирали около тях.
Тези десетина къщи са оцелели при пожара в Поморие през 1906 година. Това дава възможност човек да си представи как е изглеждал градът преди повече от век. Разположени са до самия морски бряг.
“Групов паметник на културата “Ансамбъл поморийски къщи”” – пише на две табели около историческите постройки.
Макар и да са с историческо значение, това явно не ги е спасило да добият странен вид заради грозните ръждясали климатици, които съвсем нагло се виждат по външните им стени.
“Защо?”, се питах, докато се разхождах. Някои дори бяха криво поставени, за да загрозят още повече тези стари къщи. Все едно са в тежест на сегашните си обитатели.
На една от къщите старчеше зад зеленината имаше и сателитна чиния. Определено не разбирам тази свръхнужда да се постави и това устройство на историческа постройка.
Около къщите беше пълно с паркирани коли. Те, също като кривите климатици, бяха пръснати безразборно, за да попречат и на малкото обикалящи наоколо да направят хубава снимка. И най-вече – в никакъв случай да не им позволят да забравят в кой век се намират и най-вече къде.
Тези къщи определено не се радват на хора, които ги оценяват заради историческото им значение. Явно са ценени заради близостта на морето и може би са в тежест на тези, чиято собственост са – които и да са те. Тъжно!
Насочвах камерата си така, че максимално да избягвам поне в кадрите си грозната модерност и да се радвам в снимките на някогашната грациозност.
Поморийските къщи са във възрожденски стил. Те са дървени и на два етажа. Дървото е тъмно и това им придава известна извисеност и строен силует.
Табелите ни разказват, че така са изглеждали черноморските възрожденски къщи. Те са на два ката. Първият етаж е бил за дюкян, а на втория се е живеело.
До втория етаж се стига по вътрешна дървена стълба. Тя отвежда до централен салон, а около него са разположени другите помещения.
Дворовете са малки и в тях няма стопански постройки, цветя и овощни дървета – най-вече смокиня.
До старите поморийски къщи се намира църквата “Преображение Господне”, която се радва на дълга история.