Геронтолог от Корнел: „Често казвам на хората, че един от най-добрите начини да останат в добра физическа и когнитивна форма е да се занимават с бални танци“.
Богатите не само стават по-богати, но и живеят по-дълго. Хората с високи заплати и нетна стойност живеят по-дълго, показва проучвания, цитирано от Уолстрийт Джърнъл.
Изследване, публикувано в JAMA Internal Medicine, установява, че най-богатите американци (попадащи в топ 10% по богатство) живеят средно до 86 години. Това е приблизително 14 години повече от най-бедните (които са в топ 10% по бедност).
Хората с повече пари могат да си позволят по-здравословна храна, повече здравеопазване и домове в по-безопасни и по-малко замърсени квартали, казва Катрин Химелщайн, съавтор на изследването и медицински директор в Бостънската комисия по обществено здраве.
Въпреки че все още не можете да добавите повече месеци или години към живота си като харчите много за това, изследователите по въпроса за здравето и стареенето смятат, че има начини чрез пари да подобрите шансовете си да живеете по-дълго. Те предлагат да предпочитате покупки, които ви помагат да следите здравето си, да останете активни и да намалите стреса.
„Знаем нещата, които ни помагат да остаряваме по-добре и всеки винаги е разочарован, когато им го кажете“, казва Андрю Скот, директор по икономика в Технологичния институт Елисън в Оксфорд, Англия.
„Яжте по-малко и яжте по-добре, спете повече, спортувайте повече и прекарвайте време с приятели.“
Голяма част от това е възможно без харчене на пари, но може да се подпомогне всичко това с някои стратегически разходи.
Как да си купите дълголетие?
Един от начините да се опитате да си купите повече дълголетие е да се съсредоточите върху разходите, които осигуряват множество здравни и социални ползи, казва Корина Льокенхоф, геронтолог от университета Корнел.
„Често казвам на хората, че един от най-добрите начини да останат в добра физическа и когнитивна форма е да се занимават с бални танци“.
Льокенхоф също така препоръчва да използвате парите, за да премахнете бариерите в живота си, които пречат на здравословното ежедневие.
Например, ако искате да спортувате повече, но не можете лесно да отидете на фитнес, защото имате малки деца, купете оборудване, което можете да използвате у дома.
Ако искате да готвите повече, но не се чувствате уверени в кухнята, харчете пари за уроци по готвене.
Много неща, които са полезни, не струват нищо – например разходка или минимизиране на времето пред екрана преди лягане.
Някои препоръки като например да пиете по-малко алкохол и да ядете по-малко ресторантска храна, всъщност може да ви спестят пари.
Но някои джаджи и лукс могат да си струват цената, смятат някои изследователи.
Устройства като Apple Watch и Oura Ring могат да възпитат здравословни навици и да уловят тревожни модели, които могат да се появят между профилактичните прегледи, посочва Джо Кофлин, директор на MIT AgeLab.
„През цялото време информацията е пред теб“, казва той. „Това подтиква към осъзнаване и следователно подтиква към действие.“
Кофлин споделя, че веднъж е отишъл в спешното отделение, защото неговият Apple Watch е открил скок в сърдечната му честота, който той самият не е забелязал.
Продължителността на живота е новият лукс
„За свръхбогатите да живеят по-дълго и да живеят по-добре се превърна в новия престиж“, разказва Кофлин.
По-високите доходи корелират с по-дълъг живот, но има намаляваща възвращаемост. Всеки следващ скок в заплащането е свързан с по-малки увеличения на дълголетието, установява проучване от 2016 г. на изследователската група Opportunity Insights.
Някой с доход на домакинство от 14 000 долара би живял около 10 месеца по-малко от някой, който прави 20 000 долара, сочат изчисленията на проучването.
Същата разлика от 10 месеца съществува между доходите на домакинствата от приблизително 160 000 и 225 000 долара, както и между 225 000 и 1,95 милиона долара.
Ключът към връзката между доходите и дълголетието е, че парите не купуват само неща, които ви помагат да живеете по-дълго. Освен това печелят време и намаляват стреса.
„Ако имате хубаво място за живеене и не е нужно да се тревожите за храната на масата, имате ресурсите – и времеви, и мисловни, за да дадете приоритет на здравето си“, казва Стивън Улф, професор в Virginia Commonwealth University School of Medicine.
Някой, който работи на няколки работи, може да няма свободно време да спортува редовно или да си готви у дома вкусна храна.
Освен това много работни места с по-ниско заплащане са физически по-натоварващи. Там има и склонност към злополуки на работното място и излагане на вредни вещества.
По-богати общности
Влиянието на парите върху продължителността на живота действа не само на индивидуално ниво.
По-богатите хора живеят в по-богати общности, където има по-малко насилие и по-качествени училища, паркове, жилища и друга инфраструктура.
„Не става въпрос само за един човек и неговия доход“, казва Ханес Шванд, икономист от Северозападния университет. „По-скоро е всичко около този човек.“
Инвестиране на време
Изпробването на нови дейности и хобита също е достойна инвестиция на пари и време, казват изследователи, които изучават стареенето.
Това важи първо за по-младите години, когато можете да се впуснете в различни страсти, на които да се наслаждавате цял живот, но и с които можете да запълвате дните си в напреднала възраст.
По-късно в живота новите дейности могат да осигурят жизненоважно социално и интелектуално стимулиране.
След като хора на възраст от 60 до 90 години прекарват 15 часа седмично в продължение на три месеца в усвояване на нови умения в квилинга и цифровата фотография, мозъчната им функция показва подобрение дори година по-късно, сочи проучване от 2015 г. на изследователи от Тексаския университет в Далас.
„Хората наблягат толкова много на това да живеят повече като хронологични години“, казва Льокенхоф, професор от Корнел.
„Хората обаче трябва да се запитат:
Защо искат да живеят по-дълго?
За какви важни за тях дейности биха искали да похарчат тези допълнителни години?“