Пътеписи от Нидерландия
Пътеписи от Делфт
Кралската фабриката за делфтски порцелан (“Koninklijke Porceleyne Fles”, “Royal Delft”) е създадена през 1653 година. Тя е единствената оцеляла до наши дни в Делфт. Някога е имало 32 фабрики за порцелан в Делфт, в близкия Ротердам – 12, а така също и в Амстердам, Харлем и Миделбьорг.
XVII век е периодът, в който холандците се наслаждават на красивите порцеланови съдове и те влизат в домовете им. Това са предприемчиви хора и бързо усещат какво се търси. Имат и нюх за красивото. Навсякъде се появяват фабрики за порцелан.
Как започва цялата история на красивия делфтски порцелан?
Всъщност първите учители на холандците по изработка на керамични изделия били италиански имигранти, които предали на местните своите познания. Малко по-късно идва епохата на Нидерландската източноиндийска компания, основана през 1602 г., чийто кораби носят от Китай красив висококачествен порцелан в синьо. В следващия половин век холандците все повече и повече се влюбват в тези изящни изделия. Хората ги купуват, а местните занаятчии се опитвали да ги имитират, за да задоволят голямото търсене. Имитациите ставали все по-успешни.
Започват да се появяват местни фабрики, които да предлагат реплики на китайския порцелан, тъй като по това време има гражданска война в Китай, а търсенето ставало все по-голямо и по-голямо. Друга легенда разказва, че холандските предприемачи и мореплаватели така се презастраховали – ако се случи нещо с товарите им, да има какво да предложат на клиентите. Така не спрели местното производство, а то се развивало и дори разцъфтявало. А специално за Делфт се получила и интересна симбиоза. Бизнесът при пивоварните започнал да не върви добре, а помещенията се оказвали идеални за фабрики за порцелан.
Една от фабриките, които отваря врати през 1653 година в Делфт, е “De Porceleyne Fles”, чийто наследник е “Koninklijke Porceleyne Fles”, просъществувала и до наши дни.
Основател е Давид Антонис ван дер Пиет. Той превръща къщата си във фабрика. След 2 години тя е продадена на проспериращи бизмени, които имали и други успешни начинания в грънчарството. Във втората половина на 17 век фабриката просперира. През 1697 г. преминава в ръцете на търговец от Лайден. Той не разбирал много от порцелан, но пък имал търговски нюх. Бил първият, който започва да използва и търговската марка върху продуктите.
След 4 години продава фабриката на друг предприемач, който също не бил нито грънчар, нито художник, но се усеща, че трябва да наеме добър майстор, за да върви бизнеса му. Така наема Ян Сикстус – художник, прославил се със своите изящни декорации. В средата на 18 век фабриката отново сменя собствениците си. Новите решават да върнат идеята търговската марка да стои върху изделията.
От 1879 година до наши дни изделията на “Koninklijke Porceleyne Fles” са маркирани с търговската марка и с код, който показва коя е годината на производство. Например, ако видите буквичките BG, това няма нищо общо с България, а показва, че годината на производство е 1937 г. Първата година от кодировката – 1879 г., се отбелязва с A. С EM се отбелязва 2018 година.
Втората половина на 18 век е трудна за делфтските порцеланови фабрики. Тези затруднения продължават и в началотона 19 век. Все по-голяма става конкуренцията с европейските порцеланови изделия.
През 1840 година “De Porceleyne Fles” остава единствената порцеланова фабрика в Делфт. Една жена, начело на тази фабрика – Гертруида Пикарт, успява да намери начин не само да управлява дълго, да оцелее, но и да развие производството, макар и масово.
През 1876 година начело на фабриката застава местният инженер – Йоост Тоофт (Joost Thooft), който си поставя за цел да вдъхне нов живот на рисувания ръчно син делфтски порцелан. От тази епоха са означенията върху делфтския порцелан – JT. Това е съкращение от името на собственика – Joost Thooft.
Делфтският порцелан се връща към старата идея за ръчно рисуване, но се променя техниката за създаване на съдовете, за да станат по-здрави. През 1884 година сътрудникът Абел Лабушер (Abel Labouchere) успява да създаде смес, която прилича на по-здравата, бяла английска глина.
Оттогава продукцията се произвежда по този начин.
В този период твори и дизайнерът Леон Сенф, който е един от значимите творци в историята на фабриката.
На изложението в Париж през 1900 г. делфтският порцелан получава признание и печели Голямата награда.
През 20 век делфтският порцелан отново се радва на уважение и почит. През второто десетилетие фабриката се премества на улица “Rotterdamseweg”.
В наши дни има музей, който разказва историята на фабриката и делфтския порцелан. Може да се влезе във фабриката, а също така и да се види как се рисуват изделията.
Знаете ли, че делфтският порцелан се рисува в черно?
Да, наистина е така. Ето на тази снимка е показано през какви етапи се преминава – преди рисуването, нарисувано в черно и как накрая то се превръща в синьо.
Всеки посетител може да наблюдава как се рисува.
Работи се с бои на водна основа. По-тъмните и по-светлите тонове се постигат в зависимост от количеството вода върху четката. Когато се изрисува изделието, се поставя в пещ.
Едва при изпичането нарисуваното черно се превръща в познатото ни синьо от делфтския порцелан.
Ето още един пример:
Разходка из музея
В музея има красива зала – “Стаята на Йоханес Вермер”, която пресъздава обстановката на местна трапезария с делфтски порцелан.
Също така са изложени уникални творби, които показват какви сюжети преобладават в делфтския порцелан. Подобно на холандските художници, местните майстори на порцелан също повече са се вълнували от ежедневни теми и са ги показвали върху чинии, вази, чаши и други съдове.
Други любими теми са свързани с цветя и животни.
Интересна е и колекцията на коледна тематика.
Има чинии, плочки и камбани.
Друга честа тема при специални поводи е кралското семейство.
Изображенията са съвсем реалистични.
Има и такива, които са служили за декорация на стаи и сгради.
Най-голяма атракция в музея предизвикват творбите, които пресъздават известни картини.
Шедьовърът в музея може би е “Нощна стража” на Рембранд ван Рейн в бяло-сини делфтски порцеланови плочки.
Обиколката из музея преминава и из красивия вътрешен двор на фабриката.
Това е уютно местенце, предлагащо възможност за отдих на въздух.
А така също и за красиви снимки.
Може да се надникне и в самата фабрика, за да се види как тече процесът по изработка на красивите порцеланови изделия.
Лукс и изисканост в магазина
Много е хубав и интересен магазинът.
Изисканост, стил, лукс!
Човек ахва още с влизането в него, защото вижда скъпите продукти, подредени изкусително по витрини, стелажи и маси. Малко преди това е бил във фабриката и е видял как се създават.
Повечето неща са в синьо-бяло, но има и многоцветни.
Цените са доста високи. Например “Млекарката” на Вермеер, направена от бяло-син делфтски порцелан, е 1935 евро.
Делфтският порцелан е нещо ценно и е на почит. По тази причина е и доста скъп.
В магазина има сувенири на по-достъпни цени.
В специална ниша е оформена и зала с коледни елхи и коледни играчки.
Цените са достъпни. Има и за под 10 евро.
Яслата за Рождество Христово беше 75 евро. Долу-горе на такава цена можеше да се намери и неаполитанската версия – presepe, на коледната уличка в Неапол.
Темата за коледните празници отдавна присъства в делфтския порцелан, а в това малко кътче човек успява да почувства коледното настроение.
Когато си купите порцелан или сувенир от магазина, на касата ги опаковат много добре, за да са защитени при пренасяне и пътуване. При нас нямаше щети.
Когато излезете от музея, вероятно ще попаднете на малка кола в бяло и синьо.
Изрисувана е като делфтски порцелан. Тя се предлага за сватби. Във фабриката може да се организират и такива приятни събития. За различни празници се организира и следобеден чай в комбинация с посещение из музея. Цената е 30 евро на човек.
Красив порцелан, изкуство, история и предприемачески холандски дух – това съчетава делфската порцеланова фабрика, която разкрива в музея си не само спомените за своето съществуване, но предлага и приятна разходка сред тези истински синьо-бели шедьоври.
Фабриката е много близо до известния Технически университет в Делфт. Двете забележителности могат да се съчетаят при обща разходка. Намират се на около 15-20 минути много спокойно ходене от центъра на градчето.
Полезна информация
Сайт: https://www.royaldelft.com/en_gb/
Адрес
Rotterdamseweg 196, 2628 AR Delft
пон-сб: 9 – 17 часа
неделя: 12-17 часа
Билети
Възрастни: 13,50 евро
Ученици 13 – 18 ученици/студенти: 8,50 евро
Ученици под 12 години: безплатно< 12 years old with family Free
Частен тур – 35 евро