Пътеписи от Нидерландия
“Наведеният Ян” – така местните наричат Старата църква в Делфт, а тя си е спечелила това име, тъй като тухлената й 75-метрова кула е наклонена към най-стария канал на градчето – Oude Delft. Отклонението е почти 2 метра и асоциациите с Кулата в Пиза са съвсем уместни. Тази протестантска църква се свързва в наши дни най-вече с името на “майстора на светлината”. Гробът на известния художник Йоханес Вермеер се намира в нея и това я превръща в задължителна спирка на всички негови почитатели, които идват в Делфт.
По време на нашето посещение в Делфт – началото на април 2018 г., фасадата на кулата беше в ремонт, но пак можете да се види, че сградата е наклонена.
Разходка покрай най-стария канал в Делфт – Oude Delft, разкрива прекрасна гледка към тази величествена готическа постройка, която е изградена през 1246 г.
Преди това е имало на същото място друга църква, която съществувала близо два века. Инициатор за разширяването й бил служителят Вартоломей ван дер Мад. Идеята му хрумнала през 1240 година. Църквата носи името на неговия светец – свети Вартоломей. В църквата има макети как постепенно се е разраствала постройката.
Красивата кула с централен връх и четири заострени ъгли била добавена през 1325-1350 година.
Около 150 години Старата църква била най-високата сграда в района, но челното й място е отнето от конкуриращата я по величие Нова църква на централния площад в града.
Още при самото изграждане на Старата църква става ясно, че основите не са достатъчно здрави и високата пострайка започва да се накланя. Строителите се опитвали да компенсират наклона при всеки нов слой. Така се получило, че в цялата сграда само четирите кули горе на върха са вертикални.
Църквата е трябвало да бъде огромна, но пожарът в Делфт през 1536 година и протестантската Реформация слагат край на амбициозния проект. Изпочупват се и оригиналните витражи, които датирали от 1406 година. Братя Крабет, които имали славата на добри майстори, получили правото да създадат нови. Но те просъществували кратко. При големия взрив в града на 12 октомври 1654 година и тези витражи са унищожени и след това били заменени с обикновени стъкла дълги години.
В наши дни обаче витражите отново са гордост за Старата църква.
Обикновените стъкла са заменени с цветни витражи през 20 век. В момента църквата има 27 и всеки от тях разказва различна история.
Прозорците са като комикси. Колкото повече човек се вглежда в тях, толкова повече неща те му говорят.
Направени са именно с тази цел – всеки да разказва дадена библейска легенда. В Средновековието хората са били неуки и не са можели да следят богосложението, което било на латински.
Затова “Разказите от стъклата” са служили за тяхното ограмотяване.
Друга гордост на църквата са нейните три органа.
Основният е дело на Кристиан Г. Ф. Вит, представител на известната фамилия майстори на органи – Бетц-Вит (Bätz-Witte).
Датира от 1867 година. Има 2832 тръби. Слави се с богат и грандиозен звук. Може да произведе дори нежните звуци на флейта. Все още се използва всяка неделя.
Камбана Тринитас, известна още като Бурдон, която тежи 9 тона, също прославя Старата църква. Тя е най-голямата стара камбана в Нидерландия. Поставена е през 1570 година. Диаметърът й е 2,3 метра. Чува се при важни събития – например, кралско погребение.
Много известни хора са погребани в Старата църква.
Сред тях са двама герои на Нидерландия, спечелили си слава с морските битки. Единият е адмирал Маартен Тромт.
Другият е Пийт Хейн.
Тук е погребан и известният учен Антони ван Льовенхук, който свързва името си с микроскопа и е един от основоположниците на научната микроскопия. Поетът Хюберт Поот също почива в Старата църква.
Най-известната личност, поглебана в Старата църква, е художникът Йоханес Вермеер. Интересен е фактът, че славата му идва едва след смъртта му. Той умира в голяма бедност. Наричан е “майсторът на светлината”, а в днешно време се смята за може би най-големият холандски художник.
“Живот след смъртта” – това пише за него.
Творчеството му е оценено и добива популярност едва през 19 век след като получава признание от френския критик Теофил Торе Бюргер, който го нарича “Сфинксът от Делфт”, тъй като много малко се знае за автора на “Мона Лиза от Север” – “Момичето с перлената обица”.
Когато Вермеер почива, той е бил много беден и никой не го оплаква. Погребан е в гроба на тъщата си.
Затова, че тленните му останки са в тази църква, напомнял години наред само малък камък с надпис с името му.
Едва през 2007 година в църквата се поставя по-внушителна надгробна каменна плоча, на която освен името на художника има и символа на гилдията “Св. Лука”, към която пренадлежал Вермеер.
По време на нашето посещение в църквата на плочата бяха оставени свежи лалета вероятно донесени от почитатели на твореца. В наши дни всичко в града напомня за Вермеер и той е на голяма почит.
И един любопитен факт, който буди интерес и търсения. Има мнения, че ученият Антони ван Льовенхук е позирал за картините на Вермеер – “Географът” и “Астрономът” и дори се смята, че може да са били приятели, но няма данни това да е истина.
Знае се само, че са живели в Делфт по едно и също време и са кръстени в Новата църква в една и съща седмица, но това не са достатъчни факти, за да е сигурно, че са били приятели.
Старата църква ще остави у нас и един мил спомен.
Докато разглеждахме наоколо, изведнъж забелязахме, че малкият ни син е застанал до книгата с впечатления
И вписва своите мисли.
Прочетохме какво е написал.
После ни обясни, че църквата много го е впечатлила.
Вермеер, красиви витражи, впечатляващ орган, огромна камбана, наклонена кула, много история – това предлага Старата църква в Делфт, която е задължителна спирка за всички посетители на спокойното градче.
Билетът от Новата църква важи и за Старата църква.
Полезна информация
Сайт: https://oudeennieuwekerkdelft.nl/
Адрес
Heilige geestkerkhof 25, 2611 HP Delft
Има билети за църквата, кулата (на Новата църква) и комбиниран
Възрастни: църква 5 евро, кула 4 евро, комбиниран 8 евро
Ученици до 11 години: 1 евро, 2 евро, 2,50 евро
Учениц до 18 години и студенти: 3,50, 2,50 и 5,50 евро
Деца до 5 г. – безплатно
Април – Октомври: 10-18 ч.
В другите сезони работи по-кратко
В неделя не работи.
Ние посетихме първо Новата, а по-късно през деня и Старата църква. В рамките на ден и дори на половин ден могат да се посетят всички забележителности в Делфт. Огледайте работното време и така планирайте кога какво да видите. Почти всичко е на пешеходно разстояние. Обикновено се започва с центъра и забележителности там – най-вече Новата църква и кулата й, след това синьото сърце, а от другата страна на Новата църква, леко встрани, е Вермеер сентрум Делфт. На около 10 минути много спокойно разхождане е Старата църква. Разходката до там ще ви покаже канали и приятни малки улички в красивия Делфт.