Пешеходна разходка от известната винарна на Старосел в посока на Тракийския култов център първо разкрива нещо уникално. Има табели за тракийския храм, но все пак внимавайте да не се разсеяте и да не го изпуснете, защото е впечатляващ.
Влиза се в приятно оградено дворче с хубава градина и с параклис.
Минава се покрай стари дървета с информация за техния произход.
Човек бързо оглежда пространството къде ли е храмът и докато се чуди, му посочват в края нещо като барака. Определено всеки, който е посещавал Гърция или Италия, е очаквал веднага пред очите му да се разкрие нещо невероятно, а не скрито зад дървени ограждения.
Когато се отвори обаче вратата на дървената постройка, която пази руините, вижда нещо повече от това, което е мислил, че може да намери по нашите земи.
Това не е огромен храм с размерите на тези от Древна Гърция, например, но е спретнат, малък, с идеални пропорции.
А това, което най-много буди възхита, са колоните на тракийския храм.
Всеки посетител няма как да не се запита защо тази гледка не е позната на българите. Спокойно визия с тези колони и този храм могат да присъстват по-отчетливо в нашия живот, а учениците умело да ги разпознават като важна забележителност от историята на траките по нашите земи.
Този уникален тракийски храм с колонада от Ѵ-ІV в. пр. н.е. е открит под ръководството на българския археолог д-р Георги Китов.
Изграден е в готова вече могила, а част от насипа на която е отнета за построяването.
След това правоъгълното помещение е затрупано.
Отпред е останала видима колонадата от 6 лицеви и по две странични колони в ранен дорийски стил.
Подобен храм в тракийските земи не е откриван досега. Той се различава принципно от старогръцките храмове, които са изцяло открити и заобиколени с колони от всички страни.
В средата на ІV в. пр. н. е.. в храма е погребан обожествен тракийски владетел. Така той се е превърнал в мавзолей. Заедно с царя е положен и неговият кон.
По-късно по религиозни или политически причини, храмът е осквернен, ограбен, разрушен и засипан.
От дрехите и вещите, с които е погребан владетелят са останали само 15 пластинки от златна ризница, 12 бронзови върха за стрели, сребърни халки, късове от керамични съдове.
Могилата, където е този храм, носи името на Европейската фондация STITCHING HORIZON”, с чиито средства основно се проведоха разкопките на Траколожка експедиция за могилни проучвания (ТЕМП) през 2002 година.
В съседната могила е имало също храм, върху основите на който е изграден параклисът “Свети Спас”.
Наоколо е имало манастирски комплекс, унищожен през 40-те години на XX век.
С това се регистрира една показателна и рядко срещана приемственост в почитането на мястото и района като свещени от тракийско време, през римската епоха, Средновековието и Възраждането, до наши дни.
Храмът е елемент от Тракийския култов център Старосел.
Още при около 20 минути разходка пеша ще се възнаградите не само с красиви гледки към природата, но и ще попаднете в друг тракийски храм, където ще се почувствате като във филм за археолога Индиана Джоунс.
Там ще откриете още информация за храма в могилата Хоризонт.
Откривателят д-р Георги Китов предполага, че храмът в могила Хоризонт е функционирал през IV в. пр. Хр.
Той е единствената сграда с колонада, известна досега от на древна Тракия, която наподобява древногръцките открити храмови постройки, но разположена под могилен насип.
Изградена е от отлично обработени варовикови и гранитни блокове и се състои се от правоъгълно помещение и пронауса, която е имала 10 колони.
Източната и западната стени опират в зид от каменни блокове, зад който е могили насип. Върху колоните от фасадата вероятно е имало и архитрав, който не е открит.
По всяка вероятност, храмът е бил използвани за гробница на войн-аристократ, за което свидетелстват намерените там предмети – бронзови върхове на стрели, сребърни мъниста за украса на дрехи, пластинки за пришиване към яха на ризница, изработени от чисто злато.
Тракийските храмове край Старосел поднасят прекрасна изненада. Човек знае, че са нещо изключително, но не очаква да открие чак такива археологически бижута. Нужно е още проучване, още финансиране, запазване и най-вече опознаване и отдаване на заслуженото внимание към тези култови места на тракийците по нашите земи.