Чудни морски гледки, арт атмосфера, красив малък музей, вкусна храна, отлично обслужване, примамливи напитки, музика на живо, топли танци, стилни бутици, прекрасни сувенири и незабравими спомени – всичко това само в едно малко селце на първия ръкав на Халкидики, носещо името Афитос.
Където и да отида, винаги търся нотки на изисканост и стил, за да се чувствам омайно и приятно. Ето какво открих в Афитос по време на нашата лятна ваканция там.
1. Стилна вила с гледка към морето и Ситония
Ако решите да се отправите към омайващото с арт атмосфера селце Афитос, разположено на първия ръкав на Халкидики – Касандра, огледайте се за стилна вила с гледка към морето и втория ръкав – Ситония.
Синьо-бялата вила, която бяхме наели в Афитос за седмица, беше кацнала на скалистия хълм и пред всички прозорци се отваряше невероятна морска гледка.
Беше къща на три етажа с три спални и голяма всекидневна с кухня.
Намираше се надалеч от центъра на селцето. Това ми помагаше сутрин да отскачам до близката пекарна, за да имаме пресни печива за закуска.
Плажът беше точно под къщата, но тъй като имаше скала, беше необходима разходка около 15 минути до него.
Ако човек решеше да пише книга, гледката към морето определено щеше да го вдъхновява.
А ако не иска да пише, дори само да посреща изгрева на слънцето, мързелувайки в леглото, ще е пак прекрасно преживяване.
Вилата в Афитос те изкушава да не излизаш от нея, да стоиш на балкона и да се радваш на морската красота, но и самото селце също е приказно и примамва всяка вечер за разходка.
2. Вкусна риба в приятен ресторант с гледка към морето
В Афитос имам любим ресторант за риба – Oceanides. Намира се на улицата с много заведения, които са с гледка към морето. За вечеря е необходимо да се направи резервация, защото винаги е много пълен. А ако искате маса на първа линия, от която да виждате морето и никой да не ви пречи на съзерцанието или на снимките, трябва да го заявите съвсем отрано.
Пристрастена съм към рибата в този ресторант.
По време на нашия едноседмичен престой в Афитос, почти всеки ден вечеряхме там. Избирахме си голяма дива риба.
Някой път резервирахме предварително рибата, друг път – направо ни питаха какво бихме желали, за да ни поръчат специално за нас.
Всичко, което изпробвахме в менюто, беше чудесно.
Много е красиво оформена салатата с морски дарове.
Изключително вкусни са тиквичките по гръцки с дзадзики.
Заслужава си да се поръчва за предястие и саганаки.
От хляба, който идваше в началото преди да поръчаме, можех да ям безкрайно много. Как гърците могат да имат толкова вкусен хляб!
Салата Дакос, която знам добре от Крит и обикновено я наричам “критски брускети”, също беше добре приготвена.
Ако не искате риба, а друго ястие – също има чудесни предложения.
За дните, в които се хранехме в този ресторант, успяхме да опитаме какво ли не и всичко много ни допадна.
Октоподът беше добър.
Много ми хареса и агнешкото там.
Предлагат се и добри гръцки вина, с които може да се допълни хубава вечеря.
Персоналът е изключително мил.
Усеща се, че българите като клиенти са на почит. Сервитьорите често говорят български. През 2019 г. пак вечеряхме в това заведение с 3-килограмова риба и тогава, както и сега, ни обслужваше сервитьор от Северна Македония, който беше брилятен и много гостоприемен. Много специално топло отношение демонстрираше и негов колега – грък, при когото се запазваха масите. Целият персонал беше на много високо ниво. И момчето, което поднасяше рибата и я почистваше, и колегата му, който отговаряше за виното, винаги си спомняха какво сме поръчвали предишните дни и ни питаха за сравнение спрямо най-новото предложение.
За финал на вечерята ни поднасяха вкусни десерти – комплименти от ресторанта. Обикновено бяха няколко вида – диня, сладолед, кремчета, сладкиши.
Когато се сещам за Афитос, винаги ми се иска отново и отново да посетя този ресторант и да хапна вкусна риба.
В селцето обаче има и други съблазнителни ресторанти, на които не успях да посветя много време, защото не можех да спра да искам да се връщаме за риба в този с гледка към морето.
3. Музеят на Афитос
В самия център на селцето се издига една красива къща в розово и синьо. Това е музеят на Афитос. В него посетителите се запознават с типични вещи от миналото. Някои от тях много напомнят на такива, които сме виждали някога и в България.
Сградата е на два етажа.
Умело съчетава селски и градски бит.
Отделете няколко минути, за да опознаете още по-добре това красиво гръцко селце.
4. Гръцките луксозни дамски чанти с артистичен дух Сорена в стилен бутик на централната улица на Афитос
Още при първата разходка из селцето забелязах тези чанти, показани на витрината на бутика. Все бързахме за вечеря и не успявах да се отбия при вечерните ни обиколки. Веднъж умишлено тръгнах по-рано, за да отделя време и да разгледам какво се предлага, но видях бележка на вратата, че вътре може да влизат само до 4 души. Вече имаше двойка, която беше обслужвана от стилната дама, която продава в бутика. Реших да почакам, но явно доста щяха да се забавят клиентите и затова се отказах.
Едва в последния ден, малко преди да тръгнем, успях да вляза и се влюбих във всяка чанта, която беше изложена. Бяха като произведения на изкуството. Всяка със своя дух, стил, послание. Имаше в три размера – голям, среден и малък. Най-симпатични ми бяха малките чанти, но имам много такива, затова избрах среден размер, за да я ползвам при пътувания.
Спрях се на светлосин вариант, който е наречен “Циклади” – препратка към Цикладските гръцки острови. Изработката е изключително качествена. Материите са интересни и будят любопитство да ги проучваш. Красиво и стилно е не само отвън, но е помислено да е точно така и вътре – вътрешността е в червено кадифе.
Купих си една чанта, но признавам си, че вече женската мания в мен е отключена и бих искала да имам колекции от тази марка – всяка чанта е наистина различна и всяка година се предлагат нови и нови варианти, а през следващото лято щели да бъдат невероятни, подшушна ми дамата в магазина.
Името Сорена идва от имената на създателките на бранда – Софи и Рена, майка и дъщеря. Тя решават да създадат уникални ръчноизработени чанти след като години наред посещават и опознават пазара на луксозни дамски чанти в Европа, Америка и Азия. За тях работят 15 души. Противопоставят се на масовото прозизводство. Искат да запазят артистичното наследство.
Цените на чантите са между 105 и 150 евро на сайта на марката. В бутика в Афитос ми направиха отстъпка, когато пазарувах.
Дамата в бутика се похвали, че може да си го позволи, защото магазинът й е номер 1 по продажби на дамските чанти Сорена в цяла Гърция.
Има и хубави чанти на друга марка, а също така много стилни бижута, шапки и рокли. Всичко е подбрано и подредено с много вкус.
Магазинът в Афитос се казва MARIN boutique.
Намира се на уличката. водеща към центъра. Точно срещу пекарна с вкусни гръцки печива, от която обичах да купува лакомства за закуска.
5. Ръчноизработените бижута от сатен на Александра Цукала в уютно магазинче в центъра на Афитос
Още щом видях тези бижута от сатен на гръцката дизайнерка Алексадра Цукала исках да ги притежавам. Първо ми хареса многоцветна огърлица (на снимката – долу вляво). След това видях много стилна гривна като мида. Харесах синята, но имаше и в други цветове. Нюансът на синьото беше величествено. Такава гривна не бях виждала. Беше с дебелина от около 4 сантиметра. Платът беше плисиран. Така беше съшит, че в средата да се огъва от другата страна. Изглеждаше страхотно и поисках да я премеря.
На ръката стоеше още по-стилна и красиво. Веднага реших, че ще е моя.
На другия ден, малко след като си взех чантата Сорена и преди да потеглим за София, се върнах в това магазинче и си купих огърлица в синьо и лилаво. Чудесно си подхождаше на гривната.
Всъщност това бяха събрани заедно 8 дълги плисирани сатенени ивици, които всеки може да си аранжира около врата си както пожелае. Може да се носят като дълго колие или на два ката в по-къс вариант около деколтето.
Изкушавах се да взема и обиците в същото величествено синьо, но реших, че трябва да имам повод да се върна отново в Афитос.
Освен бижута от плисиран сатен в различни цветове, се предлагаха и дамски чанти.
Алексадра Цукала е гръцка дизайнерка. Работи от 1992 г. Студиото й се нарича “Минимум дизайн”, защото вярва, че предлага само това, което е необходимо – нито повече, нито по-малко.
Много нейни творби могат да се намерят в магазините на 90 световни музея на изкуството.
Залага на истинската “жива” форма. Вдъхновява се от древногръцкия художник от 5 в. пр. н. е. Полигнот. Обича нюанси на синьо-зеленото или многоцветни комбинации.
Идеята за плисираните материи идва от хореография на американската танцьорка Марта Греъм – една от най-изтъкнатите пионери на модерния танц. В него вижда игра между светлината и сянката, еластичност и блестящ танц на плисето. Ползва плисираният плат в началото за създаване на осветителни тела, а по-късно за огърлици и други бижута. Вече години наред плисето прави творбите на Цукала уникални, защото съчетават триизмерност, блясът, еластичност и завладяваща игра на светлосенките.
В Афитос ги купих от магазинче на една от пресечките на центъра – Bella ciao Afytos memories, което се намира до таверна Стеки.
6. Арт декорации и творби за дома
В местните магазинчета можете да намерите разнообразни арт декорации и творби за дома. Фаворите са ми красивите произведения в Rodakas Greek concept.
Изключително много ми допаднаха и веселите къщи в други приятно магазинче.
А също и тези арт сувенири, напомнящи за Гърция.
Но в който и магазин да влезете в Афитос, винаги ще откриете нещо интересно и симпатично.
7. Изкуство по улиците на Афитос
Още щом влезете в Афитос ще видите пред една от къщите големи каменни фигури.
На хълмче пред нея с гледка към морето са разположени още от тях.
Докато се разхождате по уличките в посока центъра навсякъде са има изрисувани красиви саксии.
В самия център ще станете свидетел как твори художник.
Вглъбено приседнал до своите картини всеки ден мъж в достолепна осанка и в бели дрехи рисуваше своите произведения. Цената на повечето от тях беше по 35 евро.
Цената на повечето от тях беше по 35 евро.
Самите къщи в Афитос също са като произведение на изкуството.
8. Сладолед със зехтин в Афитос
Няколко приятни места за вкусен сладолед могат да се намерят в Афитос. Този, който най-много ни хареса, беше ни поднесен в ресторанта, където ядохме почти всяка вечер риба.
Много е приятен и с пистачо в сладоледаджийницата в самия център на селцето.
Но най-впечатляващ е този със зехтин.
Най-вкусен е отново пистачо, а най-интересен – черният, който е с шоколад.
9. Музикална вечер в стилен бар
Един прекрасен ден в Афитос може да е към своя си вълшебен край с още по-приятни последни преживявания. А това може да се случи с приятна напитка в бар Frear с музика на живо. Може да изберете друг тип забавление – например латино танци, каквито имаше в съседен бар.
Изборът ви може да е музикален бар с крафт бира.
Или пък да имате щастието да послушате музиканти в самия център на селцето.
10. Разходка в центъра край спретнатите каменни сгради и арт атмосферата, която омайва в Афитос
Дори и да не сте отседнали в Афитос, дори и да не посещавате бутиците и ресторантите, самата разходка из кокетните улички на селцето със старинните каменни къщи и постройки действа омайващо и очарова.
Можете да поседнете на аперитив в самия център, да гледате преминаващите, да слушате музиката и да се радвате на гръцкото слънце или звездно небе.