Въпреки всички сътресения – пандемия, война, инфлация, очаквана рецесия, пазарът на луксозни стоки се развива много добре. Очаква се купувачите да продължат да харчат пари за луксозни стоки въпреки възможна глобална рецесия, което ще увеличи сектора с поне 3 до 8 процента през следващата година, пише Файненшъл таймс.
Прогнозата е на анализаторите от Bain & Co и Altagamma.
2022 година е поредната силна година за луксозните стоки с ръст на продажбите от 15 процента. И това се случва на фона на растящата инфлация и непрекъснатите локдауни заради ковид в Китай. По-голямата част от този ръст – около 60 процента – се дължи на повишаването на цените на чантите и други основни луксозни артикули.
Лидерът в сектора LVMH регистрира 19% скок на продажбите на годишна база през третото тримесечие, а Kering (собственикът на Gucci) и Hermès отчетоха повишения от 14%.
Допълнителните спестявания от пандемията – в размер на 3 трилиона евро в световен мащаб – насърчиха луксозните покупки, тъй като клиентите се стремят да освежат гардеробите си. И за разлика от 2008-9 година, потребителите не се срамуват да показват своите луксозни покупки.
И всичко това се случва въпреки че китайският пазар на лукс все още не се е възстановил от пандемията, заради дългата политика на нулев ковид и ограниченията за пътуване.
Луксозните продажби вероятно ще достигнат върха на прогнозата за растеж на Bain от около 6-8 процента през следващата година.
Глобалният растеж на луксозни стоки се очаква да се ускори допълнително след 2023 г. Прогнозата е за увеличение на продажбите от 60 процента от 2022 до 2030 г.
Въпреки че няма да има „друг Китай“, който да стимулира огромен приток на разходи за лукзони стоки, хората ще стават по-богати в отделни региони, включително Индия, Южна Корея и Мексико. Това ще доведат до около 10 милиона нови потребители на лукс годишно.
Младите купувачи също ще играят важна роля. Поколение Z (Gen Z), т.е. родените между 1997 г. и 2012 г., се очаква да представляват около една трета от купувачите на луксозните покупки до края на десетилетието.
Тези млади купувачи навлизат на пазара по-рано от своите предшественици от поколение Y – милениалите. Поколение Z купува първите си луксозни стоки на около 15-годишна възраст, a милениалите са го правили на 18-20-годишна възраст. Това вероятно се дължи на силните дигитални комуникационни стратегии на марките и разширяването на продуктовите категории, като маратонки и ежедневни облекло, подходящо за тийнейджъри.
За разлика от предишните поколения, които са били склонни да отхвърлят марките, предпочитани от техните родители, младите харесват същите луксозни марки като по-възрастните купувачи – което е повече от добра новина за лидерите в сектора.