За американската индустрия, аргументът, на който те разчитат от десетилетия – американски оръжия като изтребители и противовъздушни системи, които идват с ключов бонус: защита от САЩ – вече не е толкова убедителен.
„Администрацията на Тръмп е в процес на разпадане на трансатлантическата връзка и покупката на американски системи вече няма да има добавена стойност за европейците.“
- Рискът от прекомерно разчитане на САЩ за оръжия се изкристализира в един въпрос, който притеснява Европа:“Има ли Вашингтон „превключвател за изключване“, който може да блокира ключови системи при политически сблъсък с потребителя?Всъщност не е необходим действителен бутон за включване/изключване, за да възпрепятства значително използването на американско военно оборудване.„В софтуера на F-35 има 24 милиона реда код, постоянното обновяване е от съществено значение“, заявява представител на европейската индустрия.
Зависимостта на Европа от американските оръжия е изправена пред сериозно предизвикателство заради Доналд Тръмп.
Непредсказуемостта на неговата администрация и повтарящите се атаки срещу партньорите от НАТО принуждават някои ключови съюзници да преосмислят покупките на оръжие. За американската индустрия, аргументът, на който те разчитат от десетилетия – американски оръжия като изтребители и противовъздушни системи, които идват с ключов бонус: защита от САЩ – вече не е толкова убедителен.
Въпреки че не са взети радикални решения, предупредителни сигнали се появяват в столиците на съюзниците. Португалия и Канада започват да се колебаят относно поръчката на стелт изтребителя F-35 Lightning II на Lockheed Martin, докато Франция отново засилва традиционния си натиск върху европейските правителства да купуват повече оръжия, произведени в Европа, пише в свой анализ Политико.
В сряда Европейската комисия представи план за закупуване на оръжия на стойност 150 милиарда евро, който до голяма степен изключва САЩ.
„Продажбата на F-35 или на американски системи като цяло със сигурност ще стане по-сложна за американските компании“, заяви Гезин Вебер, базиран в Париж сътрудник на трансатлантическия мозъчен тръст German Marshall Fund.
„Важен фактор при закупуването на F-35 от европейските правителства беше идеята, че европейската отбрана ще бъде изградена на трансатлантическа основа по отношение на стратегията, институциите и способностите“, допълни тя, като подчерта:
„Администрацията на Тръмп е в процес на разпадане на трансатлантическата връзка и покупката на американски системи вече няма да има добавена стойност за европейците.“
- Повтарящите се заплахи на Тръмп да завземе Гренландия и да превърне Канада в 51-вия щат на Америка;
- Неговото поставяне под въпрос дали САЩ ще изпълнят задължението си към НАТО да помогнат на съюзниците;
- Внезапното спиране от страна на администрацията му на военната помощ и споделянето на разузнавателна информация с Украйна
Всичко това разтревожи европейците.
„Ако продължавате да удряте съюзниците си в лицето, рано или късно те ще спрат да искат да купуват оръжие от вас“, заяви западноевропейски служител по отбраната, който пожела анонимност, за да говори откровено по въпроса. „В момента имаме ограничени опции извън производителите от САЩ, но в дългосрочен план? Това може да се промени през следващите десетилетия, ако тази бойна линия продължи.“
Залогът е голям и за американската индустрия.
Бившият посланик на САЩ Грег Делауи нарече притесненията на Португалия и Канада относно F-35 „огромен политически и икономически червен флаг за нашата страна“.
Чуждестранните продажби не са просто бонус – те са жизненоважни за поддържането на американската отбранителна индустрия. През 2024 г. общият обем на чуждестранните военни продажби и директните търговски продажби достигна 317 милиарда долара.
Ако съюзниците на Вашингтон започнат постепенно да се обръщат към други доставчици – дори бавно – това може в крайна сметка да отслаби цялостната американска отбранителна екосистема.
F-35 се сглобява в Тексас – щат, подкрепящ Тръмп, докато системата за противовъздушна отбрана MIM-104 Patriot се произвежда във Флорида – друг щат с републиканско мнозинство.
„Промяната в нагласите към F-35 и по-широките възгледи за надеждността на САЩ като партньор по отбраната и доставчик на оръжие отразяват потенциален поврат в глобалните модели за търговия с оръжие“, заяви Байрон Калан от Capital Alpha Partners в понеделник в бележка до инвеститорите.
Въпреки дипломатическите бури, които Тръмп предизвиква, американските производители разчитат континентът да има малко алтернативи. Това е особено вярно, докато членовете на НАТО се стремят да укрепят арсеналите си срещу заплахата от Русия, като Полша, Румъния и балтийските държави бързат да купуват готови ракети, артилерия, танкове и бойни самолети.
„Дори ако Тръмп внася много несигурност във връзките, американските производители все още са най-добрият избор и европейците просто не могат да избегнат този факт сега“, заяви високопоставен служител от американската отбранителна индустрия, който пожела анонимност, за да говори откровено за текущите сделки по отбраната.
„Не е полезно за европейците да купуват по-нискокачествени системи“, допълни той. „Това не е като налагането на мита върху уискито Jack Daniels – става въпрос за тяхната национална сигурност.“
Наистина, няма бързо решение за прекратяване на зависимостта от американски оръжия, като някои европейски столици дори отхвърлят опасенията относно политическата посока на Вашингтон.
„Искаме да засилим трансатлантическите отношения“, заяви министърът на отбраната на Полша Владислав Косиняк-Камиш пред журналисти в Париж този месец.
Въпроси относно бъдещи продажби
Първият тест за готовността на Европа да ограничи доставките от САЩ ще бъде в Дания – страна, която беше обект на многократните заплахи на Тръмп да анексира Гренландия, автономна част от Кралство Дания. Копенхаген планира да избере между две системи за противовъздушна отбрана – френско-италианската SAMP/T NG и американската Patriot – в договор, който трябва да бъде подписан по-късно тази година. Резултатът ще покаже дали европейците са готови да подкрепят неамерикански алтернативи.
В Канада – страна, която също беше заплашвана от Тръмп – новият министър-председател Марк Карни спомена F-35, когато беше в Лондон, като заяви:
„Като се има предвид геополитическата среда… е разумно и в интерес на Канада да преразгледа тези опции“.
Около 16 самолета от 88-те, които Канада поръча, вече са платени, но Отава може да закупи останалите от друго място, например от шведския Saab, чийто JAS-39 Gripen се класира на второ място след F-35 в търга за изтребители на страната.
В Европа възможностите за маневриране на правителствата зависят от това дали договорите вече са подписани, изразходваните средства и доставените оръжия. Ще бъде трудно за държавите членки да се измъкнат от съществуващите сделки, особено за F-35. Някои европейски страни като Нидерландия и Чехия вече са изключили тази възможност. Междувременно търсенето на други варианти би било много дълго и скъпо, заяви напускащият длъжността шеф на ВВС на Швейцария Петер Мерц относно американските самолети. Белгия е предпазлива относно цената на флота с два различни военни самолета, сподели министърът на отбраната Тео Франкен.
Бъдещите продажби остават открит въпрос
По-рано този месец португалският министър на отбраната Нуно Мело, чиято страна обмисля закупуването на F-35, каза:
„Не можем да пренебрегнем геополитическата среда в нашите избори“, поставяйки под въпрос надеждността на Вашингтон.
На въпрос дали допълнителните стотици милиарди евро за германска отбрана ще бъдат изразходвани за американски оръжия, министърът Борис Писториус призова за „добър баланс“ между американското и европейското оборудване, добавяйки:
„Учим се – поне засега – че трябва да разчитаме повече на себе си“.
Рискът от прекомерна зависимост
През последните седмици рискът от прекомерно разчитане на САЩ за оръжия се изкристализира в един въпрос, който притеснява Европа:
Има ли Вашингтон „превключвател за изключване“, който може да блокира ключови системи при политически сблъсък с потребителя?
Европейски служители омаловажават подобни опасения, като белгийският Тео Франкен ги нарече „измама“.
Всъщност не е необходим действителен бутон за включване/изключване, за да възпрепятства значително използването на американско военно оборудване.
„В софтуера на F-35 има 24 милиона реда код, постоянното обновяване е от съществено значение“ каза представител на европейската индустрия.
„При HIMARS и Patriot истинският проблем не е софтуерът, а боеприпасите. Контролът се осъществява чрез доставката на боеприпаси и резервни части.“
САЩ имат прецеденти за отменяне на продажби поради политически промени – например с Иран след Ислямската революция или с Пакистан и Турция. Американски представител отбеляза:
„Исторически погледнато, това е начинът, по който работим. Но правили ли сме това със съюзници? Не. Въпреки това сме в безпрецедентни времена.“
Европейска перспектива
Много европейски дипломати в частни разговори признават, че действията на Тръмп подтикват Европа към преосмисляне на политиките за обществени поръчки. Въпреки това те не са се отказали САЩ да останат ключов партньор.
„Не можем да гарантираме нашата сигурност без САЩ в този момент“, заяви холандският министър Рубен Брекелманс този месец.
Комисията в момента направлява усилия за финансиране и укрепване на отбранителната индустрия на Европа, с дългосрочната цел да направи континента по-малко зависим от САЩ. Столиците също разглеждат възможности за запълване на ключови пропуски в способностите, като крилати ракети, изтребители от шесто поколение, системи за противовъздушна отбрана и танкове.
Европейските производители са уверени, че континентът произвежда авангардни оръжия и притежава “техническите способности” и “уменията”, за да се конкурира със САЩ, заяви Ерик Беранже, изпълнителен директор на европейския производител на ракети MBDA, пред френско радио.
Американските отбранителни компании са предпазливи към действията на ЕС, включително усилията за приоритизиране на европейски доставчици. Асоциацията на аерокосмическите индустрии, американска търговска група с 300 компании, миналата седмица призова търговските власти във Вашингтон да се противопоставят на тази стратегия — и да подкрепят споразумения за съвместно производство и по-силни трансатлантически връзки.
Американските компании също настояват, че качеството на американските оръжия ще ги задържи в играта.
“Европейската индустриална база доставя някои много добри способности,” каза вицепрезидентът по международните въпроси на Асоциацията на аерокосмическите индустрии Дак Хардуик. “Но американците доставят най-добрите способности.”
Междувременно американската отбранителна индустрия предупреждава политиците в САЩ да бъдат наясно с риска, ако европейските съюзници се опитат да се освободят от зависимостта си от американски оръжия.
“Това, което всички трябва да помним, е, че чуждестранните партньори пряко подкрепят американската отбранителна индустриална база,” каза Хардуик.