Посещението на Доналд Тръмп-младши в Белград предизвика сериозни дебати и засили напрежението в момент, когато Сърбия е обхваната от масови протести срещу президента Александър Вучич, алармира Ню Йорк Таймс. Синът на американския президент Доналд Тръмп съчета бизнес интереси около проект за луксозен хотел с политическа подкрепа за Вучич, което породи обвинения в конфликт на интереси и засили критиките към управлението на сръбския лидер.
„Синът на президента Тръмп е тук, за да помогне на Вучич“, заяви Драган Йонич – депутат от опозиционна партия в сръбския парламент.
„Очевидно това е конфликт на интереси:
Вучич се опитва да остане във властта, а семейство Тръмп искат да запазят сделката си за недвижими имоти.“
Хотел “Тръмп Интернешънъл” в Белград
Една от основните причини за посещението на Тръмп-младши беше проектът за изграждане на хотел “Тръмп Интернешънъл” в Белград – първият подобен проект в Европа.
Хотелът ще бъде построен върху терена на бившето Министерство на отбраната на Югославия, разрушено при бомбардировките на НАТО през 1999 г. Земята е собственост на сръбското правителство, което я отдава под наем за 99 години на компанията Affinity Global Development, свързана с Джаред Къшнър – зетя на Доналд Тръмп. Той работи в партньорство с Мохамед Алаббар, бизнесмен от Обединените арабски емирства.
Компанията планира инвестиция от 500 милиона долара за изграждане на хотел “Тръмп” със 175 стаи, 1500 луксозни апартамента и други удобства върху терена в Белград.
„Развълнувани сме да разширим присъствието си в Европа“, каза Ерик Тръмп през януари. Ерик оглавява семейната компания за недвижими имоти.
Доналд Тръмп-младши също е изпълнителен вицепрезидент в Trump Organization и участва активно в планирането на хотела в Сърбия.
Правителството на Вучич предложи сделка на семейство Тръмп миналата година, докато президентът Тръмп се кандидатираше за преизбиране.
Доналд Дж. Тръмп, преди да бъде избран за президент и докато все още ръководеше семейния бизнес с недвижими имоти, първоначално обмисляше изграждането на хотел точно на този терен през 2013 г., а представители на Trump Organization пътуваха до Белград за оглед. Проектът не беше реализиран преди изборите през 2016 г., но Джаред Къшнър го възроди миналата година. Правителството подписа споразумението миналия май.
Идеята за хотел “Тръмп” предизвика протести в Белград още преди фаталния инцидент със срутването на навеса над железопътната станция в края на миналата година.
Опозиционни лидери твърдят, че бившият терен на Министерството на отбраната е символичен, тъй като беше атакуван от НАТО под ръководството на САЩ през 1999 г. Според тях теренът, свързан с болезнената история на страната, не трябва да бъде предоставян на американски предприемачи с цел печалба.
„Можете ли да си представите американски президент или който и да е президент да даде Уест Пойнт като подарък на офшорна компания само за да го разрушат и построят хотел?“ , каза Александър Йованович, член на сръбския парламент миналата година по време на преговорите за сделката, визирайки Военната академия в САЩ.
„Човек трябва да има богато въображение, за да си представи това. За съжаление това, което е немислимо в Америка, е трагична реалност в Сърбия,“ каза той тогава.
Политическа подкрепа за Вучич
Посещението Тръмп-младши съвпадна с най-големите протести в историята на Сърбия, които започнаха след трагедията с рухването на бетонен навес над жп гара в Нови Сад през ноември 2024 г., при която загинаха 15 души. Те са насочени срещу корупцията и неефективността в управлението на Вучич.
Въпреки това Тръмп-младши проведе интервю с Вучич за своя подкаст “Triggered”, където обсъдиха двустранните отношения между САЩ и Сърбия, както и теми като Русия и войната в Украйна.
И двамата заявиха, че финансирането от Американската агенция за международно развитие, което администрацията на Тръмп значително намали през последните два месеца, е било неправомерно използвано от някои неправителствени организации в Сърбия за участие в протестите, въпреки че нито един от тях не представи доказателства за това твърдение.
Вучич използва срещата, за да подчертае подкрепата от страна на администрацията на Тръмп, представяйки я като знак за стабилност въпреки протестите.
Конфликтът на интереси
Критиците твърдят, че посещението представлява явен конфликт между личните бизнес интереси на семейство Тръмп и американската външна политика. Според анализатори Доналд Тръмп-младши е използвал позицията си като син на президента, за да подпомогне Вучич в момент, когато неговото управление е под натиск.
Вирджиния Кантер, бивш съветник по етика към Международния валутен фонд, сравни действията му с тези на Хънтър Байдън, който беше обвинен от републиканците в използване на политическата позиция на баща си за лични бизнес сделки. Според Кантер конфликтът при Тръмп-младши е дори по-очевиден.
„Доналд младши, като представител на баща си, използва публичната длъжност на президента на Съединените щати, за да помогне на президента на Сърбия да остане на власт — докато същевременно подпомага личния финансов интерес на семейство Тръмп,“ каза тя. „Това е неетично. Това е обидно.“
Посещението на Доналд Тръмп-младши в Сърбия демонстрира сложното преплитане между бизнес и политика, което характеризира втория мандат на президента Тръмп. Докато семейство Тръмп преследва своите финансови интереси чрез проекта “Тръмп Интернешънъл”, подкрепата към Вучич поставя въпроси относно етиката и влиянието върху демократичните процеси в страната.