Бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър похвали подновените преговори между САЩ и Китай, проведени на среща на върха в Бали, но каза, че остава дълъг път за предотвратяване на конфликт между най-големите икономики в света, пише Блумбърг.
99-годишният Кисинджър заяви, че срещата между президентите Джо Байдън и Си Дзинпин е дала тласък на усилията за изграждане на мост, включително с възобновяване на сътрудничеството в области като изменението на климата и глобалната икономика.
„Двамата лидери, които се срещнаха за кратко, ще разберат последствията от икономическата катастрофа и военното въздействие един срещу друг“, посочва Кисинджър пред Форума за нова икономика на Bloomberg в Сингапур. „Всичко, което можем да кажем днес, е, че е договорен метод за обсъждане и са направени общи изявления, но все още трябва да се измине дълъг път.“
Байдън и Си Дзинпин нарушиха дългото си мълчание, за да се срещнат в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Индонезия. В последните месеци отношенията паднаха до най-лошото си ниво от десетилетия заради спорни въпроси, включително търговията, технологиите, Тайван и човешките права. Двамата лидери се съгласиха, че „не е необходимо да има нова Студена война“ между техните държави. С възобновяване на сътрудничеството в области като изменението на климата и с даването на зелена светлина на държавния секретар Антъни Блинкен да посети Китай през следващите месеци се бележи леко затопляне.
Кисинджър – архитектът на сближаването между САЩ и Китай през 70-те години на миналия век – заяви, че сега е по-оптимистично настроен, отколкото преди две години, когато предупреди участниците на Форума за нова икономика, че отношенията между големите сили са в “подножието на една Студена война”.
„Ще трябва да се води обмислена политика и да се провеждат откровени дискусии, но вратата поне е отворена“.
Според Кисинджър страните от Югоизточна Азия, и по-специално Сингапур, ще приветстват дискусиите между Пекин и Вашингтон. По-малките държави не искат хегемон да доминира в техния регион и биха „предпочитали диалогът да се проведе, а не да има конфронтация“.
По отношение на войната в Европа бившият дипломат каза, че страните трябва да се съсредоточат върху по-дългосрочните си цели с Украйна и Русия, а не да се разсейват от краткосрочни събития.
„Няма съмнение, че за някои хора Владимир Путин е пречка за тази визия“, допълни той.
Кисинджър прогнозира, че войната ще може да приключи само ако Украйна успее да запази своята независимост и граници непокътнати, защитени от тесни отношения с Европа. Докато Москва трябва да проучи опасенията на Европа за своя военен капацитет. Също смята, че трябва да има „опити да се въведе Русия в европейската система и във връзка с Европа” като се използва опита от края на Втората световна война при Германия, заяви Кисинджър.
Кисинджър смята, че ще бъде по-трудно да се постигне мир с Русия, отколкото с Китай, тъй като „основата на концептуален диалог все още не е положена“.
Подчерта, че посоката на Германия ще бъде решаваща в Европа.