- Ако Европа и Украйна не са на масата на преговорите, двустранните разговори могат да са едно добро начало за отношения между САЩ и Русия, но не могат да стигнат до реално работеща сделка.
САЩ не могат да предложат сделка на Русия без Европа, пише в свой задълбочен анализ за “24 часа” Кирил Петков, бивш министър-председател на България. Той коментира актуални международни теми, повдигнати на Мюнхенската конференция за сигурност, където присъства, а също и случващото се в последните дни в отношенията между САЩ, Русия, Украйна и Европа.
Европейската икономическа мощ
Петков подчертава две основни лостове на влияние, които Европа притежава:
1. Замразени руски активи: Над 200 милиарда евро руски активи са под европейски контрол. Това е сериозен коз в ръцете на ЕС, който може да бъде използван както за подкрепа на Украйна, така и за оказване на натиск върху Русия.
Европа може да реши да предостави тези активи на Украйна и Киев да има достатъчно средства да води още поне 4 години битки за своите земи.
Европа може да реши каква е съдбата на тези активи. Ако например ги даде на Украйна за въоръжение, Украйна ще има средства да се защитава поне още 4 години. … Това е възможен ход от Европа, ако Русия прекали с исканията си и не се съобрази с европейската сигурност и с мнението на Европа.
2. Санкции с реално въздействие: Европейските санкции са нанесли най-сериозния удар върху руската икономика. Преди войната Русия е изнасяла за Европа стоки на стойност близо 240 милиарда долара годишно – сума, която далеч надхвърля експорта към САЩ.
Икономиката на Русия е засегната най-вече от европейските санкции. Не толкова от американските или на други държави, а точно от европейските.
Геополитически реалности
Петков аргументирано отхвърля идеята, че САЩ и Русия могат да решат съдбата на Украйна без участието на Европа. Той посочва:
- Европа е незаобиколим фактор в преговорите поради контрола върху замразените руски активи и санкциите.
- Украйна не е готова да жертва териториалната си цялост или природните си ресурси без гаранции за сигурност.
- Икономическата взаимозависимост между САЩ и Европа прави търговската война между тях малко вероятна.
Предизвикателства пред Европа
Въпреки силните си позиции, Европа трябва да реши някои ключови въпроси:
- Увеличаване на разходите за отбрана до 3% от БВП.
- Справяне с нарастващия популизъм и евроскептицизъм.
- Подобряване на конкурентоспособността в сравнение със САЩ.
Предимства на европейския модел
Петков подчертава няколко ключови предимства на европейския социално-икономически модел:
- По-ниско ниво на неравенство в сравнение със САЩ и Русия.
- По-добър достъп до здравеопазване и качествено средно образование.
- Положителен търговски баланс и по-ниска задлъжнялост в сравнение със САЩ.
Изводи за България
Анализът на Петков очертава няколко приоритета за България:
1. Ускорено влизане в еврозоната до 1 януари 2026 г.
2. Засилване на борбата с корупцията.
3. Развитие на технологичните клъстери и инвестиционни фондове.
4. Фокус върху образование, здравеопазване и подкрепа за младите семейства.
Анализът на Кирил Петков представя Европа като незаменим фактор в глобалната политика, чието мнение и интереси не могат да бъдат пренебрегнати. За България ключът към успеха лежи в по-дълбоката интеграция в ЕС, борбата с корупцията и фокуса върху икономическия растеж и социалното развитие.
Ако Европа и Украйна не са на масата на преговорите, двустранните разговори могат да са едно добро начало за отношения между САЩ и Русия, но не могат да стигнат до реално работеща сделка, заключава Кирил Петков.