На изборите в Германия в неделя Украйна спечели голяма победа.
Фридрих Мерц, който обеща да засили подкрепата на Германия за Украйна, ще бъде начело на следващото правителство на Германия, а сегашният канцлер Олаф Шолц, който беше критикуван за нежеланието си да увеличи помощта, няма да бъде вече на сцената, пише Политико.
Мерц обяви, че неговият консервативен алианс ще се стреми да състави двупартийно правителство с лявоцентристките социалдемократи (SPD), отбелязвайки, че преговорите за коалиция вече са в ход. Той каза, че се надява новата коалиция да бъде създадена до Великден, което означава третата седмица на април.
За Киев, който достигна критична точка във войната си с Русия, в период когато администрацията на Тръмп и руският президент Владимир Путин преговарят за мирно споразумение през главите на европейските лидери, това е добра новина.
Докато европейските лидери се мъчеха да формулират отговор на инициативата на Тръмп, Мерц повтори подкрепата си за Украйна на третата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия:
„Европа остава твърдо на страната на Украйна“, публикува той на X. „Сега повече от всякога трябва да поставим Украйна в силна позиция.“
Украинските лидери трябва да бъдат включени във всички преговори за прекратяване на войната, добави Мерц.
Германският министър на отбраната Борис Писториус, един от най-силните защитници в ГСДП за Украйна, също се очаква да има място в правителството. Той сред най-популярните политици в Германия през последните няколко години и вече се оформя като идеален коалиционен партньор за Мерц.
Писториус заяви, че очаква да играе роля във всички потенциални коалиционни преговори с консерваторите на Мерц.
„Виждам ролята си като човек, който е в лидерските редици на партията“, каза Писториус пред германската обществена телевизия ARD.
Писториус използва поста си на министър на отбраната, за да настоява за повече милиарди във военна подкрепа за Украйна. Също така е подкрепял изпращането на крилати ракети Taurus с голям обсег в Украйна – политика, отхвърлена от Шолц, но шумно подкрепяна от Мерц.
Нещо повече, Писториус отдавна води кампания за устойчиво увеличение на разходите за национална отбрана – нещо, което Мерц също обеща да изпълни.
Освен това Писториус изгради силни връзки с френските и британските си колеги, което може да помогне за външнополитическата програма на Мерц.
„В много отношения Писториус е много приемлив за консерваторите“, смята Кристиан Мьолинг от мозъчния тръст на Фондация Бертелсман.
Въпреки че предупреди, че министърът на отбраната „няма много силен стълб в своята партия”, той има множество възможности за място в кабинета предвид популярността си.
„Писториус може да стане министър на почти всичко“, казва Мьолинг.
Шолц – който се обяви за „канцлер на мира“ по време на предизборната кампания – няма да играе роля в коалиционните преговори или в следващото правителство.
„Няма да бъда представител на ГСДП във федерално правителство, ръководено от ХДС, нито ще преговарям“, каза той по време на телевизионна дискусия.
Украинските лидери приветстваха изборните резултати и перспективата по-проукраинско правителство да поеме властта.
„Ясният глас от гласоподавателите и ние виждаме колко важно е това за Европа“, каза украинският президент Володимир Зеленски в поздравителното си съобщение до Мерц.
Олексий Макеев, украинският посланик в Германия, посочи пред репортери в Берлин, че ще се радва да види „онези, които са подкрепили Украйна през последните години“ на масата за коалиционни преговори – възможно намигване към Писториус.
Въпреки това, дори ако големите поддръжници на Украйна заемат ключови роли в новото правителство, те пак ще трябва да се борят с голям проруски контингент в германския парламент, включително приятелската на Кремъл партия Алтернатива за Германия (AfD), която спечели повече от 20 процента от гласовете на изборите, алармира Политико.